Чехія підтвердила можливість спільного з Україною розвитку проєкту з виробництва навчально-бойових літаків F/A-259 (у чеських ЗМІ також позначається як L-259). Вони могли б замінити навчально-тренувальні літаки L-39 “Альбатрос”
Як пише Defence Express, проєкт F/A-259 може бути перспективним, хоча поки що він існує лише на папері. Вперше компанія Aero Vodochody представила його в липні 2018 року на аерокосмічному салоні у британському Фарнборо, повідомляє OBOZREVATEL.
“Минуло п’ять років але досі невідомо бодай про побудову дослідного зразка такого літака”, – зазначили експерти.
З іншого боку, F/A-259 – це вдосконалення вже існуючого серійного L-159A, що дає проєкту “опору” та підстави вважати, що реалізація задуму є реалістичною.
У статті вказали, що конструктивно і по ТТХ обидва літаки нічим між собою не відрізняються, відмінності є лише в наборі бортового обладнання.
Цю електроніку для F/A-259 має виробляти ізраїльська Israel Aerospace Industries. “І це може бути суттєвий нюанс, враховуючи діалектичність офіційної позиції Ізраїлю щодо війни РФ проти України”, – зазначили у Defence Express.
Очікується, що F/A-259 зможе підніматися в повітря навіть із “польових” аеродромів, при цьому можлива й опція встановлення штанги дозаправки в польоті.
Сам L-159 (база проєкту) має такі характеристики: довжина фюзеляжу в 12,7 метрів і розмах крил у 8,7 метрів, повна злітна маса до 8 тонн і максимальне бойове навантаження до 2,3 тонн, максимальна швидкість – 936 км/ год, а бойовий радіус – 790 км.
“У цій історії Чехія пропонує швидше легкий штурмовик із можливістю перехоплення повітряних цілей (хоча б тому, що на F/A-259 немає кабіни для другого пілота). Але можливо, якщо такий проєкт зацікавить ЗСУ, то питання з необхідними конструктивними переробками чехи зможуть вирішити оперативно”, – заявляється в матеріалі.
Нагадаємо, що Петро Павло як президент Чехії вперше приїхав до Києва 28 квітня 2023 року. Він оголосив, що його держава хоче розвивати оборонну співпрацю з Україною одразу за шістьма напрямками.
Як повідомляв OBOZREVATEL:
– Під час візиту до України Петро Павло заявив, що найбільше для успішної оборони ЗСУ потрібні боєприпаси. Чехія разом із союзниками шукатиме шляхи вирішення цієї проблеми й нарощування поставок снарядів.
– Петро Павло приїхав до Києва разом із президенткою Словаччини Зузаною Чапутовою. У столиці нашої держави, коли політики перебували у готелі, їх застала повітряна тривога. Президентам разом з охороною довелося ховатися в бомбосховищі.