Середа, 16 Квітня, 2025
ПолітикаСвіт

Європа має позбутися “гидливості” до ядерної зброї, – головний редактор Die Welt

Ян Філіп Бургард заявив, що про це вже зараз потрібно думати через дії США, передає УНІАН.
Нова позиція США щодо Європи ще ніколи не висловлювалася так відверто, як у скандальному чаті Signal, опублікованому The Atlantic, – вважає головний редактор газети Die Welt Ян Філіп Бургард. За його словами, для тих у Європі, хто все ще сподівається на США як на захисну силу, ці повідомлення мають прозвучати як “тривожний дзвінок”.

“Чи звучить це як позиція глобальної наддержави, готової відправити американські війська – або застосувати ядерну зброю – у разі атаки Росії на союзника по НАТО?”, – пише він у матеріалі Politico.

У міру того як у Європі зростають сумніви в тому, що США, як і раніше, відчувають себе пов’язаними зобов’язаннями за статтею 5 статуту НАТО, провідні експерти в галузі безпеки дедалі гучніше попереджають: США можуть більше не бути готовими прийти на допомогу Європі. Бургард підкреслює, що якщо Вашингтон справді відмовиться від своєї ролі світового “поліцейського”, Європі буде складно протистояти армії кремлівського диктатора Володимира Путіна – принаймні, в найближчій перспективі.

Багато європейських країн, особливо Німеччина, за останні десятиліття нехтували власними збройними силами. Поки Росія перевела економіку на військові рейки, Європа тільки почала прокидатися від ілюзій мирного миру, зазначає він. При цьому, за словами експертів, на виробництво в Німеччині достатньої кількості звичайного озброєння для відсічі Росії піде не менше чотирьох років.

“Саме тому, щоб стримувати Росію, Німеччині та Європі необхідний свій ядерний щит”, – підкреслює Бургард. Він зазначає, що ядерна зброя цілком може і має стати частиною оборонної стратегії Німеччини – заради економії часу і коштів. Головред Die Welt також вважає, що ефективність ядерного стримування була доведена ще за часів Холодної війни. Десятиліттями США та СРСР не використовували ядерну зброю, бо знали: той, хто вдарить першим – загине другим.

У матеріалі йдеться, що сьогодні таке стримування ефективно працює і для Ізраїлю, де воно відоме як “опція Самсона” – військова доктрина, названа на честь біблійного героя Самсона, який зруйнував храм і загинув разом із ворогами. Якщо Ізраїль зіткнеться із загрозою існуванню, він готовий застосувати ядерну зброю і спровокувати глобальну катастрофу. Хоча офіційно Ізраїль не підтверджував наявність ядерного арсеналу, така стратегія, мабуть, працює – зокрема щодо Ірану.

Для Німеччини створення власної ядерної зброї під національним контролем – малореалістичний варіант, пише Бургард у матеріалі. Країна двічі юридично відмовлялася від ядерного озброєння: 1975 року – за Договором про нерозповсюдження ядерної зброї, і 1990-го – за Угодою “Два плюс чотири”, що дозволила об’єднання Німеччини.

Однак уже тривають обговорення можливої участі Німеччини в ядерному арсеналі Франції через механізми спільного контролю.

Проте покладатися виключно на Францію ризиковано – особливо якщо президентом стане Марін Ле Пен, відома симпатіями до Росії, або хтось інший з її партії. Куди більш розумним виглядає широке європейське рішення за участю ядерних сил Великої Британії – і, можливо, Польщі як країни “передової лінії”.

Крім того, залишаються складні питання, наприклад, хто матиме право ухвалення рішень про застосування ядерної зброї.

Голова Ради Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер нещодавно і зовсім висунув нестандартну, але цікаву ідею – розмістити французьку ядерну зброю тимчасово або на постійній основі в Німеччині або Польщі. За прикладом нинішньої системи ядерного партнерства між Німеччиною і США, ця зброя могла б запускатися партнерськими країнами за допомогою відповідної авіації.

Майбутній канцлер Німеччини Фрідріх Мерц проявив мужність і стратегічне мислення, висловивши готовність до подібних обговорень після зустрічі з президентом Франції Емманюелем Макроном.

“Якщо Мерцу вдасться переконати своїх майбутніх коаліційних партнерів – а також союзників у Парижі, Лондоні та Варшаві – у необхідності створення спільної європейської ядерної системи, він зможе сформувати новий Європейський оборонний союз – незалежний від США.

Інші новини про ядерну зброю Європи
Раніше УНІАН повідомляв, чи вистачить арсеналу Франції та Британії для захисту Європи. З восьми оголошених ядерних держав світу Франція і Велика Британія є єдиними в Європі, що володіють власним арсеналом, який не залежить від США. Своєю чергою, Німеччина, Італія, Нідерланди, Бельгія і Туреччина розміщують американську ядерну зброю на базах у межах своїх кордонів.

Крім того, більша частина світового ядерного арсеналу належить США і Росії, у Франції є близько 290 ядерних боєголовок, а у Великій Британії – 225 ракет Trident, розроблених у США. Не володіючи арсеналом, який можна порівняти з російським, Франція здатна лише погрожувати “стратегічною відплатою”, а ось американський ядерний арсенал, окрім величезної потужності, має ще одну ключову перевагу.