Україна не змогла домовитися з власниками 2,6 млрд дол. свого боргу, попри сподівання на реструктуризацію до настання крайнього терміну виплат наступного місяця.
Про це повідомляє Financial Times із посиланням на коментар Міністерства фінансів України, передає Укрінформ.
За даними видання, у Мінфіні заявили, що після невдалих переговорів «розглянуть всі доступні варіанти» з власниками так званих ВВП-варантів (цінних паперів, виплати за якими залежать від економічного зростання України, яке може значно прискоритися у разі припинення вогню з Росією).
Минулого місяця у Міжнародному валютному фонді повідомили, що «якщо не вирішити проблему», ці варанти «становлять серйозний ризик» для стабільності поточної програми допомоги на суму 15,5 млрд дол. і реструктуризації Україною облігацій на суму понад 20 млрд дол., яка відбулася минулого року. Варанти не були включені в минулорічну реструктуризацію з огляду на їхню специфіку, але Києву необхідно домовитися щодо них, щоб уникнути мільярдних виплат інвесторам у наступні роки.
Як наголошує FT, якщо Київ не зможе вчасно домовитися про реструктуризацію, йому доведеться вирішити, чи оголошувати дефолт щодо виплати близько 600 млн дол., яка має бути здійснена наприкінці травня і пов’язана з показниками економіки у 2023 році.
Варанти були випущені в рамках попередньої реструктуризації українського боргу в 2015 році і мали на меті заохотити кредиторів підтримати країну, надавши їм частку в будь-якому зростанні її економіки. Варранти передбачають виплати власникам, якщо річне зростання економіки України перевищить 3%, але Київ стверджує, що вони застаріли, враховуючи шкоду, завдану економіці війною.
«ВВП-варанти були розроблені для світу, який більше не існує», – заявили в Міністерстві фінансів. «Скромне економічне зростання України у 2023 році було не ознакою стрімкого процвітання, а нестійким пожвавленням після майже 30-відсоткового спаду, спричиненого повномасштабним вторгненням Росії», – додали там.
Як повідомляв Укрінформ, державний та гарантований державою борг України у лютому 2025 року зменшився на 48,48 млрд грн – до 7 019,53 млрд грн.
За прогнозами МВФ, загальний державний борг України цього року зросте до 110% від валового внутрішнього продукту країни.