П’ятниця, 23 Травня, 2025
АналітикаУкраїна

Українцям на АЗС масово продають підроблене пальне: який регіон найбільш “небезпечний”

Найбільше нелегальних АЗС в Україні виявлено у Львівській області – 87. Що складає одразу 20% від загальної кількості таких заправок в Україні, повідомляє OBOZ.UA

Про це повідомляє Нафтогазова Асоціація України (НАУ). Зазначається, що до топ-5 регіонів за кількістю нелегальних АЗС входять:

  • Одеська область – 47 (11% від загальної кількості);
  • Київ та область – 44 (10%);
  • Івано-Франківська – 34 (8%);
  • Дніпропетровська області – 29 (7%).

“Попри зусилля держави, нелегальні АЗС продовжують функціонувати. Підриваючи економіку, конкурентоспроможність легальних учасників ринку та створюючи загрозу для громадян і навколишньої інфраструктури”, – йдеться в повідомленні.

Аналітики пояснили: тіньові гравці ринку реалізують контрафактне пальне, уникають оподаткування. А крім того:

  • виплачують зарплати “в конвертах”;
  • грубо нехтують базовими нормами безпеки.

“За рахунок цього вони пропонують пальне за цінами, подекуди нижчими за собівартість. Ця ситуація спотворює ринок, послаблює економіку і зменшує фінансові ресурси, необхідні для підтримки обороноздатності країни”, – резюмували в НАУ.

Як підробляють пальне

Загалом же, способів же “бодяжити” пальне – безліч. Зокрема, для цього можуть занижувати октанове число. Це веде до нерівномірного згоряння пального в двигуні.

Октанове число можуть і штучно завищувати, що також негативно впливає на двигун. Зокрема, додають:

  • спирти та ефіри. Що за високої їхньої концентрації у паливі – близько 10% – призводить до зростання витрати пального, а в спеку може спровокувати утворення повітряних пробок у системі подачі пального;
  • ароматичні вуглеводні. Це призводить до збільшення кількості нагару. Крім того, негативно впливає на фільтр у баку, трубки паливної системи, різні ущільнювачі тощо.

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас, в експертному середовищі очікують, що протягом поточного тижня (19-25 травня) заправки не будуть істотно змінювати вартість пального. При чому ні в бік здешевлення, ні в бік здорожчання.