Тенденція до зменшення кількості дітей і молоді в Україні лише зростатиме, вважають експерти.
Кількість школярів в Україні сягнула найнижчої за останні 30 років цифри. На початок 2024-2025 навчального року в системі освіти України їх налічувалось загалом 3,74 мільйона, і тенденція до зменшення кількості дітей і молоді в Україні лише зростатиме. Про це йдеться у дослідженні NGL.media,, передає УНІАН.
Крім того, зазначається, дедалі менше випускників шків вступають до українських вишів. Так, у 2024 році до закладів вищої освіти України вступило 197 тис. студентів – і це найнижчий показник за останні дев’ять років.
Видання навело дані дослідницької програми RAI for Ukraine, яка проаналізували різницю в місці реєстрації учасників Національного мультипредметного тесту (НМТ) і місцем, де вони фізично складали тест.
З’ясувалося, що у 2022 році 23,5 тис. випускників українських шкіл (10% від усіх) складали цей тест за кордоном, а 32% випускників взагалі не реєструвались на НМТ, який обов’язковий для вступу до українських вишів.
“Ми ж розуміємо, що ті випускники, які перебувають за кордоном, можуть скласти цей тест про всяк випадок. І це не означає, що вони всі думають над вступом до українського університету. Тому до тих 32%, які взагалі не складали НМТ, можна сміливо додати ще частину тих, хто його склав, але не вступав в Україні. Тобто втрати насправді ще більші, просто ми оперуємо не всіма даними. Тому так, доволі великий відсоток випускників справді не розглядають вступ в українські університети з точки зору або безпеки, або закритих кордонів”, – пояснила одна з авторок дослідження Тетяна Захарченко з Українського католицького університету (УКУ).
Крім того, видання навело дані Міносвіти про кількість учнів 8-12 класів за 2021-2025 роки.
“Ми порівняли, як змінювалась кількість учнів по класах з року в рік, тобто скільки восьмикласників переходили у 9-й клас, в 10-й і далі. І справді є тенденція, що кілька відсотків учнів (2-4%) щороку не переходять у наступний клас, тобто покидають школу. Це не обов’язково означає, що всі ці діти виїхали з України, але значна частина з них – напевно”, – пояснили автори дослідження.
Ймовірно, припускають вони, значна частина тих, хто виїжджає з України, – це 17-річні юнаки, які хочуть скористатись шансом перетнути кордон до 18-річчя, після настання якого виїзд з України заборонений на час воєнного стану.
Утім, схоже, виїжджають з України не лише хлопці, а й дівчата, зауважується в матеріаоі. За даними Міносвіти, загалом у старших класах щороку стає трохи більше дівчат, але зараз різниця за статтю досить незначна – 1-2%.
“Підлітки дуже соціально залежні, вони рівняються на одноліток, і якщо друзі їдуть кудись, то може увімкнутись ланцюгова реакція. Тому нічого дивного, що дівчата виїжджають вслід за хлопцями”, – пояснила Захарченко з УКУ.
Щодо причин виїзду старшокласників, то основною є безпекове питання, вважають автори дослідження, зокрема хвилювання батьків про можливе зниження мобілізаційного віку до 18 років, а також загальна тривога за життя дітей у воюючій країні.
“Це також питання відсутності соціалізації, яка сьогодні є ключовою проблемою, і теж є одним з аргументів, чому не лише хлопці, а й дівчата виїжджають за кордон – тому що за кордоном діти навчаються офлайн, і це інший підхід. А ми в Україні не можемо мати стовідсоткового офлайну. Очевидно, що в нас бракує належних укриттів, які можуть уміщувати достатню кількість дітей”, – пояснила директорка освітньої фундації GoGlobal Тетяна Коврига.
У дослідженні звернули увагу на те, що випускників українських шкіл, навіть складаючи НМТ, дедалі частіше обирають заклади вищої освіти у Польщі, Німеччині, Чехії та інших країнах.
“Десять років тому люди розглядали європейську освіту як шанс отримати місце під сонцем: знайти класну роботу, піти [працювати] у гарну компанію тощо, і вони обирали виключно хороші університети. Зараз вони їдуть навіть в якесь маленьке місто в Чехії чи в Польщі, і це погана тенденція, тому що провінційний “виш” у Європі точно не кращий, ніж хороший український університет”, – вважає засновник школи дистанційного навчання Unicorn School Володимир Страшко.
Виїзд української молоді за кордон
Як повідомляв раніше УНІАН, в Україні щороку зменшується кількість випускників. За словами заступника міністра освіти і науки України, науковця і викладача Михайла Винницького, випускників у школах щороку зменшується на 20-30 тисяч, адже в Україні народжується менше дітей. Він підтвердив, що велика кількість 17-річних виїжджає за кордон, але, додав, велика кількість і повертається в Україну. “Бо коли дитина стає повнолітньою, вона вирішує сама, куди далі рухатися. Тож велика частина випускників пишуть НМТ за кордоном і вступають в українські виші, що нас дуже тішить”, – сказав Винницький.
Виїзд випускників українських шкіл за кордон прокоментував нещодавно і міністр освіти і науки Оксен Лісовий. За його словами, це явище не набуло масового характеру. Він додав, що відомство має “ряд задумок, як помʼякшити цю негативну тенденцію, звівши її до рівня загрози”.
Тим часом, як заявляв проректор Європейського університету Сергій Ягодзінський, підлітки 15-17 років, які виїхали з батьками за кордон, вже не повернуться в Україну, оскільки вони легко адаптуються до іншого життя. Те саме, за його словами, стосується і трохи старших людей, яким 20-21 рік. Сьогодні держава повинна зробити все можливе, щоб зберегти демографію, сказав Ягодзінський.