П’ятниця, 16 Травня, 2025
АналітикаПодіїСвіт

Медовий місяць Туска з Польщею добігає кінця: полякам не подобається, як нова влада заграє з фермерами 

22 березня минає рівно сто днів від дня, коли склав присягу новий прем’єр-міністр Польщі, лідер “Громадянської коаліції”  Дональд Туск, який оголосив амбітну програму під час передвиборчої кампанії. 100 конкретних справ за 100 днів мали означати законодавчий наступ нової влади задля швидкої трансформації Польщі після 8 років правління правління правої консервативної клерикальної партії “Право і справедливість”, передає ЗІФ.

Відтак, RMF FM та «Dziennik Gazeta Prawna» провели серед політиків соцопитування  на тему: “Як ви ви оцінюєте успіхи уряду Дональда Туска у виконанні своїх передвиборчих обіцянок”.

Подаємо переклад: “На розгляд респондентів було запропоновано вісім найважливіших питань, які стали стрижнем виборчої кампанії нинішньої правлячої коаліції. А саме йшлося про боротьбу за європейські фонди, зовнішню політику, проблеми в системі правосуддя, суспільні ЗМІ, питання, пов’язані зі сільськи мгосподарством, захист прав жінок і, зрештою, про притягнення попередньої команди до відповідальності.

Отже, перший блок питань стосувався зовнішньої політики та нормалізації відносин з Європейським Союзом. Тут поляки бачать оптимістичний тренд у політиці уряду та МЗС. Було високо оцінено розблокування коштів Національного плану реконструкції (61,3% – успіх) та більшу відданість побудові позитивних відносин з партнерами (50,7% – успіх).

Натомість поляки чітко розділилися в оцінці питань другого блоку. А саме щодо змін у системі правосуддя (39 відсотків – успіх, 37 відсотків – невдача), у суспільних ЗМІ (43,7 відсотка – успіх, 36,9 відсотка – невдача) і в питанні притягнення до відповідальності уряду PiS (44,4 відсотка – успіх), 37,9 відсотка – невдача). Як бачимо тут позитивні, так і негативні оцінки розподіляються приблизно порівну.

І нарешті третій блок. Тут поляки явно розчаровані через відсутність видимого прогресу. Зокрема, більшість респондентів негативно оцінили те, як нова влада відреагувала на протести фермерів (47% – провал) і підхід до виконання обіцянок, пов’язаних із правами жінок (41,7% – провал). Є одна статистика, яка повинна дати Дональду Туску та його міністрам особливий матеріал для роздумів. Коли брати загалом, то поляки вважають, що темпи реалізації передвиборчих обіцянок не такі, як очікувалось – більше половини респондентів вказують на провал уряду.

Важливо зазначити, що опитування не показало чітких і незаперечних сфер, де нова влада або однозначно зазнала невдачі, або рішуче перемогла. Водночас попри те, що оцінка якості нової влади також визначається політичними симпатіями респондентів, але такі відносно невеликі розбіжності між кількістю позитивних і негативних думок можуть свідчити про щось більше. Поляки розуміють, що за три місяці правління неможливо змінити функціонування держави, яка була структурована попередньою владою протягом 8 років. Хоча респонденти помітили, що темпи реалізації передвиборчих обіцянок – т. зв. 100 конкретних справ – мізерні, але в оцінці окремих галузей, за які відповідає уряд Туска, проявляють більше розумінням. Однак, як можна помітити, захисний період для нового уряду добігає кінця. В іншому дослідженні такого ж типу  поляки можуть виявити значно менше розуміння.

Опитування було підготовлено United Surveys 8-10 березня 2024 року за змішаним методом CATI/CAWI на вибірці 1000 осіб”.