Середа, 23 Квітня, 2025
ПодіїУкраїна

В Україні готуються до нового масштабного “великого будівництва”: що хочуть збудувати на Житомирщині

На Житомирщині мають намір побудувати плавучу сонячну електростанцію (СЕС). Очікується, що її потужність становитиме 40 МВт, чого має вистачити для забезпечення більшої частини потреб Житомира.

Про це повідомили в урядовій ініціативі “Штаб згуртованих громад”. Там зазначили: СЕС хочуть збудувати на річці Тетерів, передає OBOZ.UA.

“Потужність запланованої станції – 40 МВт, що дозволить покрити більшу частину потреб Житомира. Місту при економному використанні треба приблизно 55 МВт, а для стабільної роботи всієї енергосистеми – до 85 МВт”, – йдеться у повідомленні.

При цьому наголошується: запланована до будівництва СЕС є частиною великої стратегії переходу до кліматичної нейтральності до 2050 року. Крім того, стверджується, вона також “відповідає державній політиці у сфері енергетичної безпеки”.

Водночас в українській енергетиці суттєво змінилася ситуація – зі встановленням ясної та теплої погоди активізувалася робота сонячних електростанцій (СЕС), що посилило енергосистему додатковим обсягом генерації. Втім, потреба в економному споживанні ресурсу не зникла – адже:

  • у години вечірнього піка споживання енергії сонця вже немає, а тому її потрібно заміняти іншими типами генерації;
  • що може бути проблематично – через руйнування енергооб’єктів після російських обстрілів.

У зв’язку з цим, розповіли в “Укренерго”, українцям варто намагатися використати потужні електроприлади у період із 10:00 до 18:00. Адже попри те, що вдень активна робота сонячних електростанцій створює надлишок потужності в енергосистемі, їхню продуктивність доводиться обмежувати.

Енергетики пояснили: цей надлишок “важко подолати завдяки експорту” – оскільки в сусідніх державах встановлена ​​потужність СЕС або така сама, або ще більша, ніж в Україні. Відповідно, за допомогою сонячної генерації не можна:

  • балансувати енергосистему;
  • розраховувати на певний відсоток покриття споживання у майбутньому.

Як повідомляв OBOZ.UA, водночас в уряді стверджують, що після закінчення опалювального сезону (30 квітня) тариф на електроенергію в Україні залишиться на колишньому рівні. Відтак після цього терміну – зокрема, у травні, червні тощо – українці продовжать платити за світло 4,32 грн за 1 кВт*год.