Понеділок, 28 Квітня, 2025
АвторськеПолітикаУкраїна

Потонули у поправках: чи є у «мовного закону» шанси бути ухваленим?

Майже два тижні народні депутати розглядають мовний законопроект, обговорюючи численні поправки. Цілком очевидно, що до президентських виборів у парламенту немає жодних шансів встигнути ухвалити цей закон. Добре, якщо приймуть до другого туру, хоча й це сумнівно.

Отже, до законопроекту № 5670-д «Про забезпечення функціонування української мови як державної» було внесено понад 2000 поправок. І кожну з них сесійна зала ретельно розглядає два тижні поспіль. За словами голови Верховної Ради Андрія Парубія, наразі депутати встигли опрацювати лише 60% поправок до документу. Тобто, розгляд продовжиться вже наступного пленарного тижня – з 9 квітня.

Нагадаємо, у першому читанні мовний законопроект було ухвалено 4 жовтня минулого року. Згідно із законопроектом, єдиною державною мовою в Україні є українська, а «спроби запровадження в Україні офіційної багатомовності» всупереч Конституції України і встановленій конституційній процедурі «провокують мовний розкол країни, міжетнічне протистояння та ворожнечу, й спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу».

Також у проекті зазначено, що державною мовою повинен володіти кожен український громадянин, а також ті, хто планують отримати громадянство України. Особливо прискіпливий закон до високопосадовців та керівників силових органів – для них володіння мовою обов’язкове. Як і для депутатів усіх рівнів, суддів, адвокатів, керівників вузів, медичних працівників.

Окремі пункти законопроекту стосуються виробництва теле- та кінопродукції, а також – ЗМІ: після нетривалого перехідного періоду культурні та медійні продукти мають випускатися винятково державною мовою.

За порушення законодавства проектом пропонується ввести адміністративну відповідальність. А от у разі «публічного приниження та зневаги до державної мови» законопроектом передбачене вже кримінальне покарання.

Критики закону вважають, що він надмірно «українізує» країну, і що це зовсім не на часі, адже це не те питання, яке зміцнює та об’єднує країну. Дехто навіть вважає, що цей спірний законопроект спеціально винесли на розгляд, щоб відволікти людей від чогось важливішого, наприклад, від корупції в «Укроборонпромі». Так, Сергій Лєщенко традиційно в усьому звинуватив президента Порошенка. Мовляв, останні перед виборами тижні він змусив депутатів монотонно розглядати поправки до мовного закону. Оскільки в залі останніми днями було до півсотні депутатів, вони провалювали одну поправку за іншою.

Втім, прихильники закону переконані: він потрібний та своєчасний.

«Це має бути не декларативний закон, а такий, який повинен ввести дієвий механізм для захисту української мови. Зараз ми для цього працюємо. З таким темпом, як ідуть поправки, у нього реально є шанс бути ухваленим тільки після першого туру», – вважає народний депутат Андрій Іллєнко.

Своєю чергою голова Комітету ВР з питань свободи слова та інформаційної політики Вікторія Сюмар переконана, що єдиний шанс мовного законопроекту бути ухваленим – це найближчого пленарного тижня, до другого туру виборів.

«Якщо його не буде прийнято до другого туру президентських виборів, то після президентських виборів він може бути провалений. Після президентських виборів він може бути провалений. Тому що дуже багато мажоритарників поїдуть на свої східні округи, які не зацікавлені в його прийнятті. Ці люди часто перебувають у лавах фракцій, які декларують підтримку цього закону. Після президентських виборів це може стати набагато менш актуальним. Я думаю, що час Х має настати в єдиний четвер, який у нас буде перед другим туром президентських виборів. Це якщо буде політична воля для його прийняття», – заявила Сюмар журналістам в кулуарах парламенту.

Залишити відповідь