П’ятниця, 19 Квітня, 2024
АвторськеСуспільство

Балкон – не місце для агітації?

Час від часу поліція штрафує громадян, які, намагаючись підзаробити (або й безкорисливо), вішають на своїх балконах плакати з передвиборчою агітацією. Роблять вони це через упевненість, що вся їхня квартира, як усередині, так і зовні, є їхньою приватною власністю. Однак не все так просто. Прапор на балконі повішати можна (і то якщо це буде прапор країни, з якою ми воюємо, обурена громадськість може розібратися сама, не залучаючи правоохоронців), а от агітаційний плакат…

Ні, якщо повішати плакат із соціальною рекламою – щось на кшталт «тверезість – норма життя» або «зателефонуйте батькам» – такий меседж також вважатиметься богоугодним. (Це суто теоретичне припущення, тому що подібна практика нам невідома.) А от із передвиборною агітацією все цікавіше.

Поліція час від часу звітується про боротьбу з несанкціонованою агітацією на балконах громадян. Та таких громадян складають протоколи  відповідно до статті 212-14КУпАП: «Порушення порядку розміщення агітаційних матеріалів чи політичної реклами або розміщення їх у заборонених законом місцях тягнуть за собою накладення штрафу від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян». На перший погляд усе просто. А от якщо почитати саме законодавство…

«Розміщення агітаційних матеріалів не на носіях зовнішньої реклами заборонено законодавством, – коментує Юрій Рожков, адвокат, партнер ЮК “Альянс Правових Сил”. – Але обмеження щодо ведення передвиборної агітації передбачені статтею 64 Закону України “Про вибори Президента України”.  Серед визначених пунктів (21 пункт) немає жодної заборони щодо розміщення політичної агітації на фасадах, балконах будівель, які не є будівлями органу державної влади. Також, аналізуючи узагальнену судову практику застосування судами України законодавства про відповідальність за адміністративні правопорушення, що посягають на здійснення народного волевиявлення, встановлено, що розміщення політичної агітації в передбачені законом терміни не заборонено, оскільки немає прямої заборони в Законі. Відповідно можна дійти висновку про те, що “все, що не заборонено, те дозволено”».

Отже, перш ніж вішати на своєму балконі агітаційний плакат, краще проконсультуйтеся з юристом і візьміть у нього візитку – про всяк випадок, може знадобитися…

Але існує безпрограшний варіант. Можна вивішати на балконі не банер чи плакат, а, наприклад, простирадло, на якому надрукована вся ваша агітація. І нехай потім хтось доведе, що ви агітуєте, а не просто сушите білизну!

Залишити відповідь