Загальна сума видатків на власну політичну рекламу кандидатів у президенти разом з вартістю їх телереклами в минулому році наприкінці лютого 2019-го сягнула більше мільярда гривень.
Про це заявили представники громадського руху «ЧЕСНО», презентуючи результати свого дослідження на вчорашній прес –конференції у Києві.
За словам аналітика з партійних фінансів «ЧЕСНО» Ігоря Фещенко, особливістю цих виборів є те , що партії вперше за десятки років почали звітувати про свої надходження і витрати. І великий плюс – у тому, що дуже багато витрат, які були зроблені ще до оголошення виборної кампанії тепер можна знайти у партійних звітах. Крім того, коли виборчі фонди кандидатів наповнюються з партійних кас, можна звернутися до фінансового звіту партії і зрозуміти , хто фінансував виборчу кампанію.
Ще одна важлива зміна – введення електронного декларування, яке передбачає правову відповідальність за невірно вказані дані. Що теж дає можливість зрозуміти походження перерахованих на кампанію коштів кандидата або донора партії.
Така прозорість є примітною позитивною рисою цих виборів. Але з іншого боку є проблема в оцінці фінансової активності у забезпеченні своїх кампаній кандидатів у президенти, які хоч і подають напередодні дати виборів фінансові звіти, та інформація з них, швидше за все, не встигне дійти до виборця.
Тому рух «ЧЕСНО» зі свого боку зробив спробу оцінити масштаби виборчих кампаній кандидатів і порівняти їх із задекларованими у доступній фінансовій звітності.
Витрати розрахували на основі даних моніторингу політичної реклами на телебаченні та інформації про вартість секунди реклами в ефірному часі певних телеканалів.
Громадські аналітики відзначили, що протягом минулого року обсяги політичної реклами на українських телеканалах постійно зростала. Зі стартом передвиборчої кампанії, рекламних роликів кандидатів в телеефірах значно побільшало. Для порівняння: в грудні один телеканал транслював у середньому 12 роликів такої реклами на добу, а в січні – вже 14, а в лютому ця цифра за день в ефірах стало з’являтися у середньому 60 рекламних роликів.
З метою визначення цього показника в ЧЕСНО обрали 5 найвпливовіших телеканалів ( “Україна”, “1+1”, “Інтер”, “ICTV”, “СТБ”) та порахували середню кількість показів реклами з кандидатами в ефірі на добу. Підрахунок кількості реклами проводився в робочі дні, кожну середу.
Отже телерекламну першість у перші два місяці виборчої кампанії виборов Юрій Бойко. Самовисуванець, який усе ж веде свою кампанію під партійним брендом “Опозиційної платформи – За життя”, з’являвся в рекламних блоках 2695 разів.
Цікаво, що він за кількістю показів на ТБ спромігся навіть трохи випередити Петра Порошенка, який торік був беззаперечним лідером присутності на телеекранах. У перші два місяці цього року телеканали протранслювали 2577 роликів нинішнього гаранта. Судячи з усього Порошенко вирішив зекономити на своїй рекламі, яка майже не виходила в січні, зате в лютому він швидко підтягнувся до конкурентів і за кількістю роликів в ефірах, і за вартістю трансляції.
Не пасе задніх і лідер передвиборчих рейтингів Володимир Зеленський, який опинився на третьому місці за кількістю телереклами з 1610 показами.
Четвертого результату у власній телерекламі досяг лідер партії “Основа” Сергій Тарута з 1500 показами протягом двох місяців. Відзначено, що він активно замовляв рекламу в лютому, однак вже на початку березня, напередодні оголошення про підтримку Юлії Тимошенко, його витрати на транслювання власних телероликів значно зменшилися.
Аналітики зауважили, що минулого року Олександр Шевченко був одним з лідерів за кількістю реклами, проте в січні та лютому його ролики виходили рідше, ніж у чотирьох інших кандидатів, – 1412 разів.
Як не дивно лише на п’ятому місці за рекламним часом на ТБ опинилася один з “топів” передвиборчої гонки, лідерка «Батьківщини» Юлія Тимошенко, ролики якої з’являлись у рекламних блоках 1263 рази. Таке “відставання” одного з лідерів за присутністю в ефірах у 2018 році експерти пояснюють тим, що кандидатка менш активно рекламувалася в січні: лише 172 покази роликів за місяць. Водночас вона стрімко збільшила свій рекламний відсоток у лютому, замовивши 1091 показ роликів за місяць.
Показовою також є статистика витрат кандидатів на рекламу, за якою, згідно даним ЧЕСНО, лідером за їх обсягом під час офіційної кампанії стала Юлія Тимошенко – трансляція її роликів коштувала близько 80 мільйонів гривень. Друга сходинка – у Петра Порошенко, який витратив на це 55 мільйонів гривень. За ним у лідерах за витратами йдуть Сергій Тарута (52 млн.), Олександр Вілкул (51,7 млн) та Юрій Бойко (52 млн).
Загалом же за підрахунками експертів, вартість телереклами кандидатів за перші два місяці передвиборчої кампанії, майже сягнула суми коштів, витрачених потенційними учасниками президентської кампанії за весь 2018 рік. В січні та лютому учасники виборчих перегонів виклали на це близько 448 мільйонів гривень. А згідно даних попереднього моніторингу, уся реклама майбутніх кандидатів, що виходила у 2018 році дорівнює близько 568 мільйонам. Таким чином, станом на кінець лютого 2019 року, загальний обсяг видатків кандидатів на рекламу вже перевалив за мільярд.
Аналітики також звернули увагу на те, що в перші два місяці цього року змінився склад чільної трійки кандидатів за обсягами витрат на телерекламу. Від початку року найщедрішими у цьому питанні були Юлія Тимошенко, Петро Порошенко та Сергій Тарута. Сукупна вартість трансляції роликів цих кандидатів сягає понад 185,9 мільйонів гривень, що складає 41% від загальної суми видатків на рекламу на телебаченні усіх кандидатів.
При цьому, як відзначила аналітик з партійних фінансів «ЧЕСНО» Олена Нікуліна обсяг витрат на телерекламу не завжди відповідає її кількості в зв’язку з різницею її вартості на різних телеканалах. «Найдорожча реклама – на телеканалі «Україна», але найбільше її – на 1+1, ІСTV, СТБ», – пояснила вона. Наприклад, Володимир Зеленський не входить до п’ятірки лідерів за витратами на телерекламу, зате входить в топову трійку кандидатів за її кількістю.
Отже попри те, що реклама Юлії Тимошенко, з’являлась у рекламних блоках рідше, ніж ролики конкурентів, видатки на телерекламу кандидатки є найвищими. Значну вартість реклами Тимошенко можна пояснити тим, що ролики кандидатки виходять на найбільш рейтингових телеканалах та у прайм-тайм. Так, у Тимошенко найвища середня ціна одного показу реклами – близько 59 тисяч гривень. Для порівняння: середня вартість виходу ролику її найближчих конкурентів за витратами на рекламу, Сергія Тарути та Петра Порошенко склала 41 тисячі та 23 тисячі гривень відповідно у січні та лютому 2019 року.
До речі , за даними експертів, один день реклами в середньому обходиться нашим кандидатам у сотні тисяч або навіть мільйони гривень. Найбільше “рекламний день” коштує у Юлії Тимошенко – понад 3,1 мільйони гривень. Майже у 3 мільйони мав би обходитись день транслювання реклами на ТБ у лютому Петру Порошенку. Близько 1,5 мільйонів коштує доба показів роликів для Сергія Тарути та Олександра Вілкула.
Цікаво, що з початку виборчої кампанії лідерка «Батьківщини» обігнала Петра Порошенка, першого за вартістю реклами у 2018 році. Проте з початком масованої кампанії, яка була розгорнута лише після його реєстрації 7 лютого, вже наприкінці лютого та на початку березня Порошенко почав повертати собі першість, витрачаючи на рекламу по 6 мільйонів гривень на добу , що вдвічі більше за Тимошенко.
Аналітики «ЧЕСНО» також звернули увагу на те, що у ст.57 Закону “Про вибори Президента України” визначено можливість початку передвиборчої агітації кандидати лише з наступного дня після реєстрації у Центральній виборчій комісії. Однак, згідно даних моніторингу політичної реклами на ТБ, більшість кандидатів з’являлись у рекламних блоках ще до реєстрації.
В цьому вони вбачають певну хитрість з боку кандидатів. Адже, замовляючи вихід реклами до набуття статусу кандидата у Президенти, політики можуть уникнути необхідності звітувати про витрати на рекламу. Особливо у випадку самовисуванців, чиї фінансові звіти повинні відображати лише ті витрати які політик здійснював вже у статусі кандидата. А всі витрати на рекламні кампанії до реєстрації і відкриття виборчого рахунку сьогодні ніяк не врегульовані нашим законодавством.
Частково ці видатки повністю (“Батьківщина”) чи неповністю (“Радикальна партія” і партія “Основа”) відображені у фінансових звітах партій. Однак, у більшості випадків політики ведуть свої кампанії начебто незалежно від партій, що дозволяє уникати звітування. Теоретично, подібні витрати можуть бути відображені у деклараціях. Однак, декларації вимагатимуть лише у переможця виборів і кандидатів, які є чинними народними депутатами. Але й в такому разіІ політики можуть висунути версію, що цю рекламу їм оплатив “малий і середній бізнес”. Отже, зрештою, у виборців мало шансів дізнатися, хто реально стоїть за більшістю кандидатів.
Щодо розподілу телеприсутності кандидатів на різних телеканалах, то за спостереженнями аналітиків «ЧЕСНО» на 7 з 18 телеканалів, переважала реклама одного з кандидатів. Зокрема на”5 каналі” транслювалися виключно ролики Петра Порошенка.
Як і в 2018 році, найбільший відсоток політичної реклами відзначено на “1+1” – 2700 показів роликів. Сукупна вартість такого обсягу реклами мала б скласти більш, ніж 61 мільйон гривень. Більше 2 тисяч показів політичної реклами було зафіксовано на каналах ICTV та СТБ. На ТРК “Україна” виходів агітаційних роликів було менше( 1694 ), проте загальній вартості реклами на каналі у близько 160 мільйонів гривень, як в цьому, так і в 2018 році, може позаздрити будь-який з топових телеканалів.
Аналітики також повідомили, що соціальна мережа Facebook нещодавно почала оприлюднювати інформацію про вартість політичної реклами, в окремих випадках і про те, хто за неї сплатив. За останніми даними окремі дописи в цій соціальній мережі рекламувалися за ціною від 10 до 50 тисяч доларів.
«Вже невдовзі ми будемо знати про реальні витрати на публікації у соцмережах і матимемо змогу подивитися, чи зазначені вони у фінансових звітах», – підкреслив Ігор Фещенко.
При цьому експерти зауважили, що з початком цієї передвиборчої кампанії діють вже інші правила за якими, згідно Закону України “Про вибори Президента України”, інформація щодо коштів, витрачених на агітацію з моменту реєстрації кандидатів у ЦВК, є публічною. Зокрема, для фінансування агітації, кандидати зобов’язані створити спеціальний виборчий фонд та прозвітувати про використання коштів на рахунку цього фонду. Проміжний звіт подається за п’ять днів до виборів, остаточний – не пізніше, ніж на п’ятнадцятий день після виборів.
Отже публікація проміжного звіту теж може дати важливу інформацію виборцям напередодні голосування.