Середа, 14 Травня, 2025
Суспільство

Патріарх назвав три пункти томосу, з якими він не згоден

Почесний патріарх Української православної церкви Філарет заявив, що на об’єднавчому Соборі українські священнослужителі не знали його змісту наперед, а в нинішньому вигляді документ ставить українську церкву в залежне становище

В інтерв’ю проекту «Настоящее время» патріарх розповів, що бажаної незалежності українська церква так і не отримала.

«Склалося об’єднання однієї української православної церкви. На підставі цього об’єднання константинопольський патріарх дав нам томос про автокефалію. Але ми на Соборі не знали його змісту. Дізналися вже після об’єднання. Якщо б ми знали зміст цього томосу, то ми не погодилися б на такий томос», – зазначив він.

За словами Філарета, томос ставить ПЦУ майже в таку ж залежність, в якій перебуває Українська православна церква Московського патріархату.

«Виходить, що одна частина української церкви, яка Московського патріархату, – залежить від Москви. А друга частина української православної церкви, яку назвали Православна церква в Україні, – такої назви в православних церквах немає, і не всі розуміють, що за цим ховається. Але томос розкрив нам значення цієї назви», – зазначив патріарх.

За словами Філарета, томос не визначає українців як паству Київського патріархату.

“Якщо Українська православна церква, то це означає, що всі українці, які живуть на території України або в еміграції – в Європі, Америці, Канаді, Австралії, Латинській Америці, які входять в Київський патріархат, – то вони є нашою паствою, нашою частиною. А томос нам каже: “Ні, ці українці, які вам належали, тепер належать не вам, а тепер належать Константинопольському патріархату”, – зазначив він. Другим великим обмеженням томосу Філарет назвав відсутність права варити миро (освячене ароматичне масло, яке використовується в таїнстві миропомазання – ред.) «Миро – це святиня, без якої не відбувається таїнство миропомазання. Якщо ми миро маємо отримувати з Константинополя, зі Стамбула, то значить, ми залежні. За назвою ми – автокефальна церква, а в дійсності ми залежимо від миру – дадуть нам миро або не дадуть», – констатував Філарет.

Третім обмеженням патріарх вважає механізм вирішення конфліктів: якщо в ПЦУ виникають конфлікти їх вирішує Константинопольський патріархат. За словами Філарета, в жодної автокефальної церкви, яка отримала томос про автокефалію від Константинопольського патріархату, немає таких пунктів.

«Ми не відмовляємося від томосу, але не будемо виконувати ці три умови, які записані в томосі. Не будемо виконувати», – заявив патріарх.

Залишити відповідь