Середа, 23 Квітня, 2025
НаукаТехніка

ШІ допомагає вченим вирішити одну з найбільших загадок археології

Археологи довго билися над загадкою ліній Наска, передає УНІАН.

Штучний інтелект допомагає у вирішенні однієї з найбільших загадок археології. Вчені за допомогою ШІ зуміли відкрити 303 нових геогліфи на лінії Наска в Перу, над розгадкою яких археологи билися понад століття, повідомляє Science Focus.

Величезні геогліфи – позначки на землі, які створено народом Наска між 200 р. до н. е. і 650 р. н. е., покривають великі площі пустелі. Там зображено тварин, рослини і знаряддя праці. Використовуючи посушливу землю як полотно, стародавні перуанці творили в таких масштабах, що багато з їхніх задумів можна повною мірою оцінити лише з повітря.

З 1940-х років близько 430 з цих ліній Наска було виявлено за допомогою наземних і повітряних досліджень, але їхнє значення досі залишається предметом суперечок. Щоб вирішити цю давню загадку, археологи звернулися до ШІ. Команді вчених знадобилося лише шість місяців, щоб виявити нові 303 геогліфи.

“Можливість провести дослідження за такий короткий період була досягнута завдяки використанню ШІ. Штучний інтелект чудово справляється з ефективним опрацюванням великих обсягів даних”, – розповів професор Масато Сакаї з Університету Ямагата в Перу.

Вчені навчили штучний інтелект аналізувати величезні ділянки аерофотознімків, виявляючи раніше приховані геогліфи. ШІ не тільки допоміг ідентифікувати більше ліній, а й змінив підхід археологів до вивчення стародавніх цивілізацій. Обробляючи аерофотознімки, він здатний виявляти закономірності, які в іншому разі могли б залишитися непоміченими людським оком. Він пропонує ефективніший і точний спосіб картування і розуміння історичних останків.

Зазначено, що лінії Наска було створено шляхом зішкрібання верхнього шару ґрунту для оголення світлішого матеріалу під ним. Їхнє точне та складне виконання демонструє розвинене розуміння геометрії та пропорцій давніми перуанцями.

Вивчивши нові малюнки за допомогою ШІ, вчені припустили, що багато хто з геогліфів були частиною ритуальних доріжок, якими люди ходили, щоб спілкуватися з богами. Здатність ШІ ідентифікувати ці нові місця допомогла підтвердити, що геогліфи були створені не тільки як прояв художнього мистецтва, а й як духовні та культурні символи.

“ШІ не ідеальний, особливо в археології. Але за кілька років ми, можливо, зможемо розробляти алгоритми з дуже хорошою точністю, допомагаючи людям економити час, енергію і гроші”, – сказала експертка зі ШІ та археології, викладачка Університету Саутгемптона, докторка Александра Карамітроу.

Загадка ліній Наска

Як писав УНІАН, раніше вчені зробили детальний аналіз загадкових малюнків Наски. Вони містять лінії, геометричні фігури, а також зображення тварин і рослин.

Повторний аналіз показав, що малюнок “колібрі” є, ймовірно, дроздом-відлюдником. Ще кілька зображень являють собою малюнки пеліканів.

Інші малюнки птахів, які раніше вважалися “кондорами” або “фламінго”, як з’ясували вчені, не мали яскраво виражених ознак цих птахів: ба більше, вони взагалі не відповідають живим істотам, що мешкають на території Перу.