Радянський Союз колись також видавався міцним та монолітним, але розпався. Бо коли економічна ситуація кризова, інфраструктура регіонів суттєво погіршується, що неминуче стає точкою роздоріжжя для місцевих еліт. Чеченський лідер Рамзан Кадиров у майбутньому ще може стати великим борцем за незалежність на Кавказі.
Про це заявив Януш Бугайський – політолог, старший науковий співробітник Джеймстаунського фонду, автор книги «Неспроможна держава. Інструкція з розшматування Росії».
Свій аналітичний прогноз американський експерт представив під час панельної дискусії «Деколонізація Росії як пріоритет стратегії оборонної демократії для України», що відбулася 4 липня в інформаційному агентстві «Укрінформ».
Бугайський, який досліджує системні слабкості російських інституцій як передумови її майбутньої дезінтеграції, висловив впевненість у неминучому розпаді РФ. Коментуючи внутрішню політичну ситуацію в РФ, він наголосив, що економічна криза призводитиме до зростання напруги на місцях, збільшуватиметься й невдоволення Москвою з боку регіонів. По мірі поглиблення кризових явищ регіони вирішуватимуть залишати ці ресурси собі й не ділитися ними з центром.
Регіональним лідерам доведеться стати на роздоріжжі вибору між службою Москві та кар’єрою в рідному регіоні, як це було під час розпаду СРСР. «Якщо ці процеси розпочнуться одночасно в кількох регіонах, то в Москви не буде можливості все це контролювати та утримувати. Не вистачить ані військ, ані поліції», – заявив Бугайський. За його словами, одним з перших регіональних лідерів в РФ, який розпочне відкрите протистояння з центром, може стати Рамзан Кадиров.
Експертна дискусія також була присвячена обговоренню концепції деколонізації Росії як ключової стратегії забезпечення довгострокової безпеки України. Організаторами заходу стали ГО «Фонд сприяння демократії» та ГО «Український безпековий клуб».