Середа, 6 Вересня, 2023
АвторськеАналітикаЕкономіка

Бюджет 2019: основні цифри, скільки витрачаємо на депутатів?

Верховна Рада прийняла Бюджет 2019 більше ніж за місяць до нового року, встановивши рекорд. Ми підготували все що потрібно знати про новий Держбюджет

Верховна Рада прийняла проект Держбюджету, як того вимагає законодавство до 1 грудня у другому читанні та в цілому. За відповідне рішення під покровом ночі проголосували 240 народних депутатів, проти 28, утрималися 22, а не голосували 19. На жаль, в Раді знов було зафіксоване кнопкодавство за друзів про фракціям, все як за старою доброю традицією.

Нагадаємо, що у першому читанні проект держбюджету-2019 парламент схвалив ще 18 жовтня. Після цього проект був доопрацьований у Кабміні й знову розглянутий парламентом. Важливим є те, що під час перегляду проекту доходи й видатки зросли аж на 18 мільярдів гривень.

«Місяць тому ми представляли до першого читання проект державного бюджету на 2019 рік і наголошували, що він є реалістичним і збалансованим, всі його видатки підкріплені доходами, дефіцит не перевищує дозволеного, а боргове навантаження зменшується. Основним викликом під час доопрацювання документу до другого читання було зберегти цей баланс. Всі наші пріоритети залишаються незмінним: це оборона і безпека, продовження реформ освіти, охорони здоров’я та децентралізації, які було закладено від самого початку, а також соціальні видатки, які буде профінансовано в повному обсязі. При цьому бюджет залишається збалансованим», – виступила з заявою міністр фінансів Оксана Маркарова.

Основні цифри

  • Згідно з передбаченнями Бюджету 2019, економіка Держави має зрости на 3% при інфляції у 7,4%.
  • Законом встановлено у 2019 році мінімальну заробітну плату: з 1 січня – 4173 гривні на місяць.
  • Бюджет передбачає доходи у розмірі 1,026 трильйона гривень і витрати у розмірі 1,112 трильйона гривень.
  • Передбачені доходи загального фонду у розмірі 928 507,9 мільйона гривень і доходи спеціального фонду 97 623,9 мільйона гривень.
  • Передбачені видатки сумою 1 112 130,0 мільйона гривень, зокрема видатки загального фонду – 1 005 767,5 мільйона гривень і видатки спеціального фонду – 106 362,4 мільйона гривень.
  • Граничний обсяг дефіциту, становитиме 89 989,3 мільйона гривень, або 2,3% ВВП.
  • Законом визначено, що на 31 грудня 2019 року граничний обсяг державного боргу в сумі 2 060 трильйона гривень та граничний обсяг гарантованого державою боргу в сумі 388,6 мільярда гривень.
  • Законом встановлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 2019 року – 1853 гривні, з 1 липня – 1936 гривень, з 1 грудня – 2027 гривень.
  • В бюджеті закладений курс 29,4 гривні за долар.

«Серед знакових пунктів документа – підвищення мінімальної заробітної плати, збільшення фінансування армії і виплат захисникам України, додаткові кошти на сферу освіти і реформу нової української школи, зростання фінансування медичної сфери (в т.ч. додатково вдалося відстояти близько 300 млн грн. На лікування наших співгромадян за кордоном), підвищення зарплат медикам, а також істотне збільшення обсягів фінансування ремонту та будівництва доріг. Крім того, митні платежі, отримані від розмитнення так званих «евроблях», будуть спрямовані на фінансування пенсій та їх індексацію», – зазначив Народний депутат України Андрій Павелко.

Важливо зазначити, що Бюджет 2019 передбачає витратити майже 40% доходів на виплати державного боргу. Виплати становлять 417, 5 мільярдів гривень. А понад 5% ВВП, або майже 212 мільярдів гривень має бути витрачено на оборону і безпеку держави.

«Фінансування армії явно неадекватно військовим загрозам. Витрати Міноборони збільшені на 18% в порівнянні з 2018 роком, але кошти на розвиток, модернізацію та ремонт озброєння, військової техніки – на 4%. Без сучасної техніки боєздатної армії не буде», – критикує бюджет екс-міністр оборони і лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко.

На пенсійний фонд піде 167,5 мільярдів гривень. Сума видатків на комунальні субсидії становить 55,1 мільярдів гривень. Фонд президента з підтримки наукових та освітніх програм для молоді отримає 1 мільярдів гривень, зазначимо, що ці видатки з’явились між першим на другим читанням бюджету.

«Дуже важливо, що цей бюджет збалансований і абсолютно реалістичний. У 2017-2018 роках у країні розпочались фундаментальні реформи. І Бюджет-2019 дозволяє зберегти та прискорити започатковані зміни. Наступного року ми:  Підсилюємо обороноздатність; Реформуємо медицину; Змінюємо освіту;  Будуємо та ремонтуємо дороги; Підвищуємо зарплати та пенсії. У Держбюджет-2019 ми заклали всі основи для подальшого росту економіки, а значить і для добробуту всіх українців», – заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман. 

На рік, в розрахунку на одного депутата, бюджетом передбачено $158000.

«На одного солдата $13700 на рік, а на депутата виходить $158000 – майже в 12 разів більше! Насправді, ще більше, бо медичне забезпечення та санаторно-курортне оздоровлення депутатів, високих чинів і їхніх родин фінансуються окремо – ще 900 млн грн. (…) Порівняно з Росією, нашому солдату виділять у п’ять разів менше. Не на п’ять відсотків менше – у п’ять разів! Ми вже зупинили агресію і живемо в мирі?», — зазначив Анатолій Гриценко.

У новому бюджеті закладені деякі нові зміни, за рахунок цього має й наповнитись бюджет. З 2019 року українці повинні будуть платити ПДВ за посилки, отримані з-за кордону за умови, що їхня вартість вище 100 євро, зараз це 150 євро. З 1 січня підвищиться ставка екологічного податку на викиди двоокису вуглецю. А також поетапне порокове підвищення до 2022 року. Збільшиться з початку року й рентна плата за користування надрами для видобування залізної руди. Ставка рентної плати зросте й за спеціальне використання лісових ресурсів. Також, з 1 липня 2019 року ставки акцизного податку на тютюнові вироби підвищяться на 9 %. Крім того, з 1 липня набудуть чинності норми про зміни в адмініструванні акцизного податку на пальне і спирт, а відповідальність за порушення з 1 жовтня 2019 року.

Білинська Анастасія

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.