Середа, 28 Вересня, 2022
АвторськеСуспільствоУкраїна

Субсидій мало не буває: Бюджет 2019

Субсидій мало не буває: Бюджет 2019

Субсидії та пенсії є головними статтями фінансування передбаченими у Державному Бюджеті 2019. На субсидії в майбутньому році проектом бюджету виділяють 55 мільярдів гривень. Чи вистачить цього? Відповідь на це можна буде дати лише з часом.

Але новий міністр фінансів України Оксана Маркарова зазначає, що «Фінальні розрахунки показують, що сума, яка є в держбюджеті, достатня, щоб в 2019 році потребу в субсидії повністю забезпечити».

Виділена сума в 55 мільярдів гривень не змінилася з першого читання і не була переглянути в другому. Але була розділення на дві бюджетні програми,більше отримають місцеві бюджети 32,095 мільярдів гривень, а Мінсоцполітики 20 мільярдів гривень.

«З яких 55 млрд грн – програма-стандарт на субсидії, однак вона вже розділена на 2 підпрограми, тому що ми передбачаємо монетизацію субсидій у наступному році», – зазначила під час брифінгу Оксана Маркарова. Вона зазначила, що одна програма фінансуватиметься повністю з 1 січня, а іншу запустять спочатку в пілотному режимі.

«У нас будуть окремі програми. Одна – це стандартна програма, яка з 1 січня фінансуватиметься в повному обсязі, щоб забезпечити субсидіями всіх, хто має наних право. І є друга програма. На основі робочої групи Мінсоцполітики і Мінфіну підготовчий етап буде завершений і розпочнеться спочатку частково в пілотному режимі і до кінця року маємо перейти на повну монетизацію. Тому в цьому сенсі програму субсидій буде розширено в плані інструментів і переходу до монетизації», – зазначила Маркарова.

Монетизація субсидій передбачена з 1 січня 2019 року. “Живими” грошима уряд розраховує виплатити субсидії на 20 мільярдів гривень.

«Продаж газу та енергетичних послуг населенню за рахунок субсидій з державного бюджету є викривленням економічних відносин у цій сфері. Монополісти намагаються підняти ціни і тарифи усе вище і вище (сьогоднішнє зростання на 25%не має ніяких пояснень і обґрунтувань), Бюджет не гумовий і влада намагається субсидії урізати. В результаті ростуть неплатежі, а нафтогазові компанії(фактично так можна назвати тільки одну з них) жирують, не дбаючи про модернізацію і ріст виробництва», – наголошує колишній міністр економіки України Володимир Лановий.

За чотири роки після впровадження системи субсидій кількість одержувачів  значно зросте — з 1,1 млн осіб у 2015 до 6,2 млн осіб у 2018. У зв’язку зі збільшенням цін на газ ріст можна прогнозувати й у 2019 році. Хоча Мінсоцполітики запевняє, що росту тих, хто користується з субсидій не буде.

«Ми ще раз уточнили кількість отримувачів субсидій, Мінсоцполітики запустило реєстр отримувачів, ми поглиблюємо і проводимо верифікацію. По тому ж реєстру ми бачимо, що є певні резерви там, де субсидія нараховувалася не тільки тим, хто її потребував», – сказала Маркарова.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин прогнозує зміни до держбюджету, які будуть підтримані, якщо грошей на субсидії не буде вистачати.

Звісно плюсом субсидій є те, що вони підтримують найбільш незаможних громадян Держави, мінусом є те, що ніхто не може передбачити наскільки зросте кількість субсидантів й витрати бюджету.

Монетизація є новим етапом реформи системи субсидій. В рамках підготовки держбюджету Мінфін не збільшив видатки на субсидії, але перерозподілив їх. 20 мільярдів гривень з 55,1 є «живими» грошима.

 «Мінсоцполітики опублікував проект постанови про монетизацію житлових субсидій. Але монетизації там знову немає.Там є все – і транзитні рахунки в ощадбанку, і монетизація залишків, а от монетизаці субсидій немає. А ще є підвищення ліквідності Ощадбанку та “оголення”рахунку Казначейства. Схема робити десь така:

1. Всі гроші заганяються Мінсоцом на т.з. “Рахунок для виплати житлових субсидій” в Ощадбанку. Це єдиний рахунок для всіх субсидантів.

2. Ощадбанк ОДНИМ платежем переганяє кошти з Рахунку для виплати житлових субсидій на рахунок надавача комунальної послуги. 

3. Надавач послуги розкидає гроші з п.2 по особовим рахункам субсидантів, як оплату за ЖКП», – наголосив Олексій Хабатюк заступник начальника департаменту енергоефективності Нафтогаз України, член Експертної Ради Всеукраїнського галузевого об’єднання Федерація роботодавців нафтогазової галузі.

«З 1 січня 2019 року “живі кошти” на банківський рахунок надходитимуть тим, хто вперше звертається за допомогою. Тобто усі ті, хто подаватиме документи на субсидію у січні, вже отримуватимуть гроші на оплату комуналки на свій банківський рахунок. З 1 травня 2019 року монетизація торкнеться тих, хто отримує субсидію чи пільгу вже багато років, в тому числі користується допомогою в літній період. Це приблизно 3 мільйони домогосподарств. З 1 жовтня 2019 року запрацює повномасштабна монетизація, коли кожен, хто отримує житлову субсидію чи пільгу, отримуватиме їх готівкою. Кошти надходитимуть на спеціальний рахунок, який матиме спеціальний режим використання», — наголошує юрист Олександра Карпель.

Нагадаємо, що перед другим читанням президент Петро Порошенко вимагав від уряду розширити фінансування програми субсидій, а також пригрозив, що не підпише бюджет, якщо не буде розширена програма субсидій для населення.

Білинська Анастасія

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.