Понеділок, 4 Вересня, 2023
АвторськеСуспільство

Робота для ветерана: громадські організації з державою продовжують адаптувати до мирного життя фронтовиків

Повернутися живим з донецьких окопів вдається, на щастя,більшості наших героїв. Але звикнути до нормального  життя після «вогневої терапії» щастить не кожному і не зразу. Та ще й влаштуватися на гідну роботу, без якої неможливе психологічне повернення вчорашніх бійців до  мирних реалій.  

Саме тому з метою створення сприятливих умов для соціальної адаптації і працевлаштування ветеранів АТО/ООС   ВГО «Об`єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» ініціювала  і  реалізувала
 за кошти державного бюджету в цьому році проект «Ветерани АТО : від діалогу до працевлаштування».

Проект відбувся за підтримки Міністерства соціальної політики України, Державної служби у справах ветеранів в партнерстві з Державною службою зайнятості.

Керівниця проекту «Ветерани: від діалогу до працевлаштування» Наталія Московець розповіла, що його метою було шляхом тренінгів та семінарів створити сприятливі умови для соціальної адаптації і працевлаштування ветеранів АТО. Під час заходів проекту,які охопили 14 регіонів України було отримано 709 заявок, і 366 ветеранів взяли участь у проекті, а 70 роботодавців запропонували свої вакансії.

За результатами дослідження , проведеного в рамках проекту, 50 відсотків учасників програми мають вищу освіту. Найбільш затребувані серед ветеранів —  сфера безпеки, якою зацікавилися 21% з учасників проекту, 28% виявили бажання працевлаштуватися на керівні та адміністративні посади, 15% – в сфері IT. На робітничі спеціальності попит  склав лише 10 %

Серед причин , які стали на заваді в працевлаштуванні на першому місці (35%)  – зневіра у можливості мати успішну роботу, на другому місці відсутність відповідної освіти(22%), далі – низький соціальний статус, відсутність кар’єрного росту. І лише на четвертому місці – причиною було названо низьку оплату праці, що  свідчить і про те, що серед ветеранів прагнення до позитивних змін в країні набагато сильніше, ніж бажання заробити побільше грошей.

За визнанням учасників прес-конференції, саме ветерани мають великий потенціал для роботи в державному секторі

За словами Московець, зневіру у можливості мати успішну роботу можна розділити на стигматизацію, яка з – занизької самооцінки не дає знайти потрібну роботу і героїзація, яка з огляду на завищену самооцінку дає тотожні результати. Тому декілька тренінгів проекту були присвячені подоланню саме таких проблем, де роз’яснювалось, як через підвищення поваги до себе або до інших знаходити потрібний алгоритм пошуку роботи.

Результати проекти були представлені на діаграмі, яка засвідчує , що  всього за півтора місяці проекту з кінця жовтня до середини грудня вдалося працевлаштувати 8 відсотків його учасників.

За словами організаторів повторне опитування ,що відбудеться через три місяці, має показати вже довгострокові результати , які на їх думку будуть мати значно позитивнішу динаміку.

За словами Андрія Ільченко –  учасника проекту, на його початку багато хто з ветеранів відчували тривогу і , як він висловився, «боялись людей». Але після спілкування з іншими ветеранами та після тренінгів їх настрій і впевненість у своїх силах значно покращилися. Зменшилися непорозуміння з роботодавцями і співробітниками кадрових агентств, яким пояснили психологічну вразливість ветеранської категорії і правильний алгоритм спілкування з ними.Зменшилися і безпідставні перестороги  і у самих ветеранів. Тому , підкреслив Ільченко, більшість учасників проекту, з якими йому доводилося спілкуватися, вважає цей проект безумовно корисним і бажає йому продовжуватися і розвиватися.

На думку організаторів, існуюча упередженість до ветеранів – окрема тема, над якою треба працювати з усіма сторонами процесу. У питанні їх працевлаштування  велику роль відіграє спілкування з роботодавцями. У багатьох з них існує суб’єктивне ставлення до ветеранів, деякі бояться «неконтрольованості» і агресії з їх боку. Це відбувається через відсутність у медійному просторі позитивних прикладів, зате негативні випадки(які трапляються дуже рідко) багаторазово тиражуються на всю країну.

Тому суспільство в цілому повинно навчитися взаємодіяти з ветеранами, побудувати ефективний діалог, який ліквідує  образи, напругу і конфлікти. Адже світовий досвід свідчить, що ветерани можуть стати ефективною складовою будь-якої команди, оскільки мають досвід приймання правильних рішень в кризових ситуаціях та обмеженому часі, самосвідомість, стресостійкість, є відповідальними, дисциплінованими та  мотивованими працівниками.

За словами Наталії Московець проект  надав ветеранам АТО можливість поспілкуватися з топовими роботодавцями українського ринку , а декому  пройти своє перше інтерв’ю. Учасники відвідували мотивуючі лекції від успішних ветеранів, проходили профорієнтацію, готувалися до співбесіди та отримували навички комунікації з роботодавцями. Його заходи навіть за такий короткий термін довели свою доцільність, тож проект буде продовжений у 2019 році.

А на завершення прес-конференції був підписаний Меморандум про співпрацю між Всеукраїнською громадською організацією «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» та Державною службою зайнятості.

Один з його підписантів, заступник голови Державної служби зайнятості Роман Криган при цьому підкреслив: “Запевняю від Державної служби зайнятості у  майбутній підтримці. Наші хлопці заслуговують на гідну  соціальну адаптацію до сьогодення”.

Він зауважив, що підписання меморандуму дасть змогу розширити тренінг “Ветерани АТО: від діалогу до працевлаштування”, який розпочався у Києві, по всіх регіонах України.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.