Середа, 23 Червня, 2021
novyny.org@gmail.com
АвторськеЗдоров'я

Рецепт для МОЗу: як суд розглядав відсторонення від обов’язків Уляни Супрун

Поки юристи розбираються із закидами у подвійному громадянстві і з процедурою призначення, Уляна Супрун заявляє про блокування роботи міністерства охорони здоров’я.

Чи припустимо для урядовця мати подвійне громадянство? Скільки часу може лишатись вакантною посада міністра охорони здоров’я і на кому лежить за це відповідальність? Хто має виконувати обов’язки міністра, якщо призначений в.о. не може це зробити? На ці складні політико-правові питання в понеділок 11 лютого шукав відповіді Окружний адміністративний суд Києва, розглядаючи позов депутата Верховної Ради Ігоря Мосійчука з фракції “Радикальної партії Олега Ляшка” до Уляни Супрун. 

Врешті, після бурхливих дебатів суддя Сергій Каракашьян так і не зміг винести рішення до кінця робочого дня понеділка. 

Затісно для дискусії

Взагалі-то, розгляд позову Мосійчука по суті має відбутися 15 лютого – в ньому депутат просить встановити відсутність в очільниці МОЗу компетенцій і повноважень міністра та члена кабінету. Однак в рамках забезпечення позову за клопотанням Мосійчука  суд 5 лютого своєю ухвалою заборонив Уляні Супрун виконувати обов’язки міністра “задля унеможливлення протиправних дій”. Саме цю ухвалу в понеділок оскаржували команди уряду та міністерства.

Ще з полудня у невеличкому дворі суду збирався натовп прихильників і противників Супрун. Останні були у відвертій меншості – кілька десятків людей з плакатами покладали на очільницю міністерства проблеми з вакцінацією і сплеском кору.

Під будівлею суду зібралися ті, хто підтримують Уляну Супрун, і ті, хто протестують

Під будівлею суду зібралися ті, хто підтримують Уляну Супрун, і ті, хто протестують

МОЗу ж і прихильним до його реформаторського курсу громадським організаціям вдалося мобілізувати сотні мітингувальників – перед судовим засіданням вони фотографуються з принесеними яблуками та транспарантами, та лаштують на сходах імпровізовану сцену.Уляну Супрун вони вітають оплесками, а Ігоря Мосійчука – криками “ганьба”. 

Словесні баталії між двома сторонами продовжувались і в тісних приміщеннях суду. Суддя-спікер Богдан Санін наполегливо проте безрезультатно просив “групи підтримки” покинути залу засідань, та врешті засідання змогли розпочати вчасно.

Коли в.о. не в.о

У міністерстві охорони здоров’я та уряді запевняють, що попереднє судове рішення несе загрозу для всіх громадян країни незалежно від ставлення до персоналії очільника – бо заблокувало управління всією галуззю.

Були під будівлею суду і ті, хто проти Уляни Супрун

Були під будівлею суду і ті, хто проти

“Чому для захисту прав громадянина Ігоря Мосійчука, який, судячи з фотографій соцмережах, перебуває у відмінній фізичній формі і пірнає в ополонку, суд порушує конституційне право всіх інших 45 мільйонів громадян”,- переконував суддю Сергія Каракашьяна міністр юстиції Павло Петренко, який представляв на засіданні Кабінет міністрів. Адвокат і позаштатний радник Супрун Анатолій Гасюк стверджує, що ухвала від 5 лютого фактично позбавляє його клієнтку права підпису і не дає можливості навіть передати повноваження одному з заступників.

“У мене з собою стос документів: щодо реєстрації ліків, щодо відправлення людей на лікування за кордон. Я прошу вас лише повернути мені право їх підписати, бо це здоров’я конкретних людей”,- заявила Уляна Супрун.

Втім Ігор Мосійчук і його адвокати називають подібні закиди маніпуляціями, заявляючи, що в положенні про МОЗ передбачений певний розподіл обов’язків серед заступників міністра. Заступниця голови комітету Верховної Ради з питань охорони здоров’я Ірина Сисоєнко минулого тижня заявила, що виконання обов’язків мало б перейти до заступника Павла Ковтунюка, однак у МОЗ та уряді це заперечують.

Ті, хто підтримують Уляну Супрун, позували з яблуками

Ті, хто підтримують Уляну Супрун, позували з яблуками

Питання чиєї політичної відповідальності?

Врешті саме тимчасове виконання обов’язків міністра Уляною Супрун, що затягнулося на два з половиною роки, згідно з попередньою ухвалою суду, має “ознаки очевидної протиправності”.

Однак Павло Петренко і Анатолій Гасюк назвали це твердження помилковим. Справа в тім, що 2017 року Окружний адміністративний суд Києва вже розглядав законність процедури призначення Супрун на посаду першого заступника і в.о. міністра і дійшов висновку про законність відповідних розпоряджень Кабміну, прийнятних в липні 2016 року. “Зараз же ці розпорядження навіть не є предметом позову, тому зупиняти їхню дію суд не мав права”,- наголошує Павло Петренко.

Натомість Ігор Мосійчук закидає кабінету Володимира Гройсмана нехтування демократичними процедурами, оскільки з самого квітня 2016 року в ньому не було підтриманого парламентом міністра охорони здоров’я. “Уляна Супрун не складала присяги перед парламентом, але зараз ототожнює себе з усією галуззю охорони здоров’я”,- звертала увагу судді одна з адвокаток депутата. Інтереси Мосійчука представляє юридична фірма GoLaw, відома захистом відсторонених МОЗом ректорів Київського і Одеського медичних університетів Катерини Амосової та Валерія Запорожана.

Натомість Павло Петренко переклав відповідальність за висунення політичної кандидатури міністра на парламентську коаліцію. “При формуванні уряду вона лишила цю посаду вакантною. А уряд лише мусив забезпечити неперервність управління галуззю, Уляна Супрун керує нею допоки парламент не виконає свій обов’язок”,- зазначив міністр юстиції.

Подвійне громадянство: є чи нема?

Та чи не найзапекліша суперечка в суді точилася навколо питання громадянства Уляни Супрун, яка переїхала до України з США у 2013 році. Ігор Мосійчук стверджує, що отримавши українське громадянство в 2015 році, очільниця МОЗу не вийшла з американського і досі користується паспортом США. Втім захисник Супрун Анатолій Гасюк вказав, що в якості доказів депутат надав суду лише скріншот новини про це з двох інтернет-видань.

Натомість представники уряду переконували суд, що подвійне громадянство взагалі не має стати на заваді виконання обов’язків міністра. “Це політична посада і на неї не поширюються відповідні вимоги закону про держслужбу. Уляна Супрун відповідає всім вимогам законодавства до члена уряду: володіє державною мовою, має українське громадянство, яке підтвердив президент, і право голосу”- заявив Павло Петренко.

Однак Ігор Мосійчук у відповідь навів приклад свого колеги по фракції Андрія Артеменка. За його словами, в квітні 2017 після політичного скандалу президент Петро Порошенко позбавив того українського громадянства начебто через наявність канадського. Представники уряду пообіцяли на наступному засіданні надати необхідні докази того, що Уляна Супрун “вчинила всі необхідні дії для виходу з громадянства США”. Сама ж відсторонена очільниця МОЗу, залишаючи будівлю суду після засідання, вкотре заявила, що є громадянкою України.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.