Середа, 23 Червня, 2021
novyny.org@gmail.com
АвторськеПолітикаСуспільство

Передвиборчі маніпуляції, або хто з кандидатів у президенти «працює на Путіна»

Маніпуляції громадською думкою у передвиборчій кампанії – звичне явище в електоральному процесі будь- якої демократичної країни. Але при слабких законодавчих запобіжниках і сумнівній ефективності судової влади, які існують в українських реаліях, вони набувають  розмахів, співставних з прийомами геббельсівської пропаганди. Отже суспільству треба зібрати всю мудрість і  увагу, щоб не потрапити на гачок талановитих маніпуляторів і вчергове не опинитися під владою «голого короля».

Тому розвінчування політичних міфів, фейків та інформаційних фальсифікацій є стратегічно важливим для обрання ефективної і насправді патріотичної влади в Україні. Особливо, коли деякі кандидати мають природну монопольну перевагу у просуванні власного піару порівняно з іншими.

Про це говорили під час експертної дискусії відомих українських політологів на тему  «Розпал виборчих перегонів: ризики маніпуляцій та фальсифікацій», яка відбулася нещодавно у Києві.

Зрозуміло, що в умовах нинішнього рейтингу чинної влади, вона цілком усвідомлює ризик «виселення» з Банкової і використає усі доступні їй  важелі, аби цього не сталося. Тому політичні експерти звернули особливу  увагу на  можливості використання  адмінресурсу в кампанії, маніпуляції соціологічними даними, ідеологією, факти використання людей у військовій формі та церковників та нагнітання політичної напруги.

За словами голови платформи соціально-гуманітарних ініціатив та інновацій «Єдиний координаційний центр» Олега Саакяна, сьогодні ми стикаємося з великою кількістю маніпуляцій, і є чітке усвідомлення того, що ця виборча кампанія точно не буде кришталево прозорою і такою, як нам би хотілося, еталоном демократичного процесу. При цьому вже  зараз надходить безліч інформації щодо порушень виборчого процесу з різних куточків України та від штабів кандидатів.

Певними кандидатами в президенти здійснюється «ідеологічна мімікрія, щоб зайти в електоральні поля, зокрема, в праве поле, і для цього змінюється риторика. З іншого боку, відбувається маніпулювання людьми у формі, коли використовуються ветерани війни Росії з Україною, відбувається також задіяння людей у рясах, – повідомив експерт, зауваживши, що на цьому етапі виборчого процесу вже в повній мірі застосовується адмінресурс в різних формах.

Якість цих виборів буде, на жаль, далекою від задовільної. Сьогодні ми відзначаємо і маніпулювання соціологією, бачимо факти маніпулювання інформацією, що створює спотворену призму подачі інформації і спотворені пропорції присутності різних кандидатів в ефірі телебачення і медіа», – підкреслив Саакян.

Особливо загрозливою , на думку політологів, є гра на темі політичних цінностей, однією з яких  в останні роки безумовно стала протидія російській агресії. Під час дискусії вони заявили, що влада активно використовує російський чинник у виборчій кампанії для маніпуляцій і назвали небезпечним виборчим гаслом парадигму “або Порошенко, або Путін”.

Зокрема, політичний оглядач і публіцист Костянтин Матвієнко зазначив, що зараз в ході виборчої кампанії слід більше говорити про маніпуляції, бо фальсифікації за певними винятками відбуваються по факту волевиявлення і більше в контексті підробки результатів волевиявлення.

 “На превеликий жаль, російський чинник в цій кампанії є дуже значним”, – підкресли політолог Матвієнко, зауваживши присутність російського фактору у більшості тем, які порушуються під час виборчої кампанії.

“Влада як така, маючи найбільші важелі в засобах масової інформації намагається нав’язати просту тезу, і це перша обставина маніпуляцій – або Порошенко, або Путін. Тобто, всіх інших кандидатів, окрім Порошенка, пробують так чи інакше асоціювати з Путіним, очікуючи, що українське населення безумовно в переважній  більшості негативно ставиться і до Путіна, і до російської агресії”, – пояснив він. “Тому враження, що інші кандидати здадуть Російській Федерації Україну – це перша і головна… маніпуляція з боку влади, яка суспільству нав’язується”, – підкреслив Матвієнко.

В свою чергу , директор соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко зауважив про значне зростання політичної напруги в країні, пов’язане з виборчою кампанією. Нам настійливо доводять те, що, якщо не переможе один кандидат, маючи на увазі чинного президента Порошенко, то Україна просто загине. Це нагадує як нам  раніше постійно розповідали, що, якщо загине Радянський Союз, то  капіталісти захоплять весь світ, а нас не буде в живих, але це не так, – пояснив експерт.

До того ж нав’язується позиція про нібито безальтернативність Порошенка на посаді президента, що є свідомою технологією. Чинний президент, хочеться йому чи ні, але він має гарантувати справедливі, чесні та відкриті вибори без фальсифікацій, насильства та погроз, – підкреслив Небоженко.

Експерт звернув увагу, що усі заяви українських чиновників щодо підготовки Росією державного перевороту в Україні були зроблені в рамках виборчої кампанії. Зростання дестабілізації виборчого процесу та виборчої напруги – це початок кінця. Якщо це допустити, то далі відбуваються непередбачувані наслідки та включаються якісь інші конфлікти», – стверджує  він.

За його словами, штучне накручування політичної напруги дозволяє розширити інструменти фальсифікацій результатів виборів. І  якщо результат виявиться не на користь чинної влади, то вона може поставити питання щодо переносу виборів або їх невизнання, а без політичної напруги це зробити дуже складно. При цьому, на думку Небоженка, на останньому етапі виборчого процесу, за декілька днів до підрахунку голосів можуть  відбутися неймовірні кібератаки РФ на сервери Центральної виборчої комісії.

Цікавими спостереженнями щодо «російського впливу» поділився керівник Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, який  звернув увагу на “копіювання обіцянок чи гасел у Путіна”. “Коли кандидат каже “або я, або Путін” – його команда копіює гасла Путіна. Всім відоме передвиборне путінське “кандидатів багато, а президент один”. А зараз – це вже гасло Порошенка. І там ще кілька таких самих ситуацій”, – прокоментував Фесенко.

При цьому він зауважив, що  мирні ініціативи, які озвучують більшість кандидатів у президенти не дають конкретної позиції по Донбасу. І це зрозуміло, тому що дійсно – немає консенсусу в суспільстві і бояться відштовхнути ту чи іншу групу виборців”, – підкреслив експерт.

У президента нинішня кампанія дуже войовничо-патріотична. А з іншого боку на її фоні раптом з’явився Віктор Медведчук з його пропозицією автономії для Донбасу. Це все одно що приймати сильні антибіотики і одночасно пити міцний алкоголь. Це дуже небезпечно. Країна може опинитися у передінфарктному стані”, – застерігає політолог.

Це виглядає очевидною грою на розкол, в яку вже , до речі, грали у 2004 році. про. Пам’ятаєте  сценарії про країну трьох сортів. Так і зараз, одні патріоти, а інші – виходить що свідомі чи не свідомі союзники Путіна? Це, на мій погляд, і образливо, і небезпечно ось так протиставляти одних іншим”, – акцентував політолог.

Звернули увагу експерти і на маніпуляцію  про успіхи чинної влади за період її каденції. За словами Костянтина Матвієнко  твердження, що “Україна буквально здійснила цивілізаційний прорив за діяльності цієї влади, і в нас в країні нібито, якщо не все добре, то, принаймні ми твердо стали на рейки покращення, як говорив Віктор Янукович”, потребує глибокого і чесного аналізу від опозиції, експертів і засобів масової інформації, наскільки Україна рухається в позитивному руслі.

При цьому, він наголосив на рівні міграції населення за кордон. З успішної країни, як нам розповідають Петро Олексійович і Володимир Борисович,  мільйонами не виїжджають. Отже, друга неправдива маніпуляція полягає у тому, що країна стоїть на рейках правильного розвитку, – констатував експерт.

До того ж на його думку, ситуація у комунальному господарстві також свідчить про протилежне, оскільки в Україні вже давно не було такого явища як повернення до віяльних відключень електроенергії.  А маніпулятори намагаються це активно замовчувати.

Незрозуміло також, чому влада, яка говорить про такі позитивні наслідки правління,  вдається до наступного типу маніпуляцій – це побудова мереж підкупу на місцях. Фактів про це дуже багато, – підкреслив Матвієнко.

Аналізуючи політичні можливості кандидатів у передвиборчій кампанії, експерт ГО «Слово і Діло» Валентин Гладких зазначив, що кандидат у президенти, який одночасно є діючим гарантом, Петро Порошенко, учетверо частіше фігурує в українських ЗМІ, ніж основні його опоненти.

 Коли звучать голоси за заборону серіалу «Слуга народу», що нібито може служити політичною рекламою, то у мене запитання – чи оплачуються нещодавні виступи кандидата в президенти України Порошенка в театрі в Івано-Франківську? Це був виступ кандидата в президенти чи президента? Як це регулюється, і чи можна це назвати рівними умовами? – питає експерт.

Ще однією небезпечною маніпуляцією експерти назвали підтасування соціологічних рейтингів кандидатів, які все частіше публікують маловідомі або й зовсім невідомі раніше дослідницькі групи.  

Зокрема, вказуючи на фальсифікації, Костянтин Матвієнко  зазначив, що при вивченні результатів соціологічних опитувань інколи зустрічаються підробки. Наприклад, сьогодні опубліковане нове соціологічне дослідження, де рівень підтримки  одного з кандидатів-силовика раптом виявився  2,2%, хоча  рівень його упізнаваності не перевищує одиниці”, – підмітив Матвієнко, зауваживши, що маніпуляція фальсифікованими результатами соціологічних досліджень стала “ще одним розкішним прийомом”.

Також, на думку експертів, саме численні провали у  політиці нинішньої влади сприяли виникненню феномену рейтингового лідерства несистемного політика, шоумена Володимира Зеленськогою. Змарнований  величезний  кредит довіри, який отримав діючий глава держави Петро Порошенко і його політична сила на минулих виборах, вилився у  позасистемний протест до політичної системи в цілому, додавши значної кількості балів невідомому раніше кандидату.

За словами  Олега Саакяна , успіх Зеленського – це віртуальний продукт, як і, власне Зеленський є віртуальним кандидатом, оскільки він уособлює весь протест українського суспільства, який в цілому накопичився до української політики.

Його віртуальність в тому, що кожен наділяє Зеленського тими властивостями, які б він хотів побачити у кандидатові. До нього є багато взаємовиключних очікувань в суспільстві, і в цьому є серйозний ризик для його команди, оскільки такого виборця привести на виборчу дільницю дуже складно, також дуже складно до останнього дня протримати цю віртуальність, не даючи конкретних відповідей, – пояснив експерт.

На думку Саакяна, останні дні виборчого процесу вимагатимуть чітких відповідей на деякі гострі питання, і як «слузі народу» вдасться їх уникнути , буде залежати, з яким рейтингом він підійде до дня самих виборів. Також, зауважив експерт, Зеленському буде важко захистити свій результат від можливих фальсифікацій.

На сьогодні його успіх – це запит суспільства на зміну системи і фактично  сьогодні ми бачимо, що ті  люди, які очікували на ці зміни, виявилися розчарованими владою в цілому, а це багато в чому дискредитує саме той запит, який існував і взагалі ідею змін в країни, – ствердив політолог.

З його словами погодився і Володимир Фесенко, зазначивши,  що хоча за опитуваннями, лідирує Зеленський, всі знають, що в його підтримці є слабке місце і потенційний ризик– явка його віртуального виборця на голосування.

До того ж  Саакян зауважив, що у програмі Зеленського відсутня  конкретна відповідь щодо питання миру і безпеки, водночас з неясністю в політиці врегулювання конфлікту на Донбасі.

Але як би це сумнівно не звучало, з точки зору його сьогоднішньої кампанії – це сильна сторона, яка на певний час дає електоральний зиск, але і створює для нього пастку, через яку він може різко втратити підтримку, – резюмує Саакян.

Що ж до можливих сценаріїв самих президентських виборів , то за словами Володимира Фесенко,  повторення минулих виборів на цих виборах не буде, а з вірогідністю на 99% не буде  і перемоги одного кандидата у першому турі. Якою ж буде конфігурація другого туру, зараз сказати не можна. В залежності від  явки  прихильників Зеленського  у великій мірі  буде залежати результат і в першому, і у другому турі, – зауважив експерт .

На його думку  є й багато відкритих питань щодо чинного президента Петра Порошенка. У нього зараз основна маса електорату на Заході України. Тому треба враховувати питання масштабів трудової міграції на заході України. І чи вистачить там  реальних виборців, щоб забезпечити вихід діючого гаранта в другий тур? Це питання до останнього буде відкрите.

А по другому туру – вже навпаки. Зараз у нього така специфічна кампанія, що я, наприклад, не можу для себе уявити, якщо він виходить у другий тур, за рахунок кого він буде збільшувати свій електорат? За рахунок кого? Тому що уся опозиція проти нього. Всі рейтингові кандидати проти нього, і скоріше за все, будуть закликати голосувати проти нього. Неважливо, хто вийде у другий тур – Тимошенко чи Зеленський, будуть закликати проголосувати проти Порошенка. Це й може бути сценарієм другого туру – референдум проти Порошенка», – припустив політолог.

 Щодо ймовірного розвитку подій, то це стане повторенням 2004 року, коли криза виникла після оголошення результатів  другого туру. А тут давайте уявімо собі ситуацію після першого туру. Виходить, що з нинішніх опитувань, до яких теж є питання, але на другому місці Порошенко, а Юлія Тимошенко відстає менше ніж на 1%. І зрозуміло, що будуть заяви, що не визнаються результати виборів, і я думаю, що буде багато звинувачень, де і як могли підтасувати голоси, я вже не кажу про підкуп», – наголосив Фесенко.

В свою чергу Віктор Небоженко заявив , що ризик виникнення кризи після першого туру залишається  досить серйозним, зокрема  «до непристойності» стануть затягувати підрахунок голосів. А в другому турі він може стати взагалі екстремальним, аж до зриву інавгурації.

До того ж , за словами Валентина Гладких у ці вибори в кількох напрямках може здійснюватися втручання РФ , зокрема, у використанні необмеженого інформаційного та фінансового ресурсу. Тут виникає питання до контррозвідки та СБУ – чому російські структури так прекрасно себе можуть почувати в Україні і фінансувати того, кого їм заманеться?, – запитав експерт.

За його словами, Росія може впливати на ситуацію в Україні,  задіявши інформаційні  ресурси, які є як в Україні, так і власні медіа. Ті, що знаходяться всередині України, ми бодай якось можемо  контролювати. А як впливати на ЗМІ на території РФ? Мабуть, ніяк цьому протидіяти не можемо, окрім критичного мислення, – порадив політолог.

Отже, підсумовуючи дискусію, експерти наголосили, що проведення чесних демократичних виборів, які відповідають міжнародним стандартам, для нашої держави сьогодні значно важливіше, ніж перемога якогось певного кандидата, і навіть , не зважаючи на його політичну позицію.

З чим переважній більшості  українців буде погодитися, напевне важко, зважаючи на відкрито проросійську позицію деяких кандидатів. Але демократія – штука непередбачувана. І тут варто розраховувати лише на наш глузд, бажано здоровий.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.