Вівторок, 14 Січня, 2025
Політика

Наслідки статті про незаконне збагачення

Рішення Конституційного суду, яким він фактично скасував відповідальність за незаконне збагачення чиновників, знищить всі справи проти людей, чиї декларації викликали питання

Більше того, це може призвести і до проблем у стосунках з МВФ. Про це повідомляє BBC.

Водночас прихильники перегляду статті Кримінального кодексу (КК) про незаконне збагачення, наполягають: ця норма справді суперечить Конституції й у нинішньому вигляді лише дозволяє корупціонерам отримувати виправдальні вироки в судах.

Увечері 27 лютого Конституційний суд опублікував текст свого рішення, у якому визнав неконституційною статтю Кримінального кодексу про покарання за незаконне збагачення.

На думку суду, стаття суперечить Конституції, оскільки передбачає обов’язок громадянина пояснювати законність своїх статків, тобто “доводити невинуватість”. У той час, як в Україні діє презумпція невинуватості й доведення провини в суді є завданням обвинувачення.

Статтю 368-2 про незаконне збагачення ввели до Кримінального кодексу після Євромайдану – у 2015 році.

За нею, чиновники, які мають значні статки чи майно, “законність підстав набуття яких не підтверджено доказами”, можуть опинитися у в’язниці на строк від двох до десяти років.

Крім того, засудити їх можна і за передачу таких статків – наприклад, своїм родичам.

Під “значними” маються на увазі активи, що перевищують тисячу неоподатковуваних мінімумів – зараз це близько 960 тис. грн.

Тобто якщо чиновник не може пояснити, звідки у нього взялося у декларації 960 тис. грн (чи майно на таку суму), – це підстава для кримінального розслідування.

Саме ця стаття є інструментом системи електронних декларації, який використовує Національне антикорупційне бюро (НАБУ) для проваджень проти чиновників з сумнівними статками.

Залишити відповідь