Банкам рекомендовано приділяти більше уваги моніторингу фінансових операцій клієнтів з цінними паперами, зокрема ОВДП, номінованими в іноземній валюті, характер яких може свідчити про легалізацію “брудних” коштів, зазначають у відомстві.
Про це повідомляє прес-служба НБУ.
В НБУ наголошують, мова йде про циклічні операції, особливістю є купівля юридичними особами ОВДП з однаковим ISIN-кодом зі збитком: купляють за вищою ціною та упродовж одного робочого дня продають за нижчою ціною. Зазначена схема може реалізовуватися через фінансових посередників на фондовому ринку і відбуватися в кілька етапів:
- брокер, діючи від свого імені за рахунок і за замовленням юридичної особи, купує в банка пакет ОВДП, далі він продає, а інший брокер купує зазначений пакет ОВДП за ціною нижчою від придбання (але в межах ринкових цін), діючи за рахунок і за замовленням фізичної особи,
- далі цей самий пакет ОВДП за більшою ціною викуповує перший брокер, який діє від свого імені, проте за рахунок і за замовленням юридичної особи, надалі він знову перепродає пакет ОВДП на користь фізичної особи за нижчою ціною, а фізична особа здійснює його подальший продаж банку за привабливішою ціною.
В НБУ зазначають, що в результаті таких циклічних операцій фізична особа отримує інвестиційний прибуток, а юридичні особи – інвестиційний збиток у такому ж розмірі.
Така схема використовується клієнтами банків – українськими публічними діячами, близькими та пов’язаними з ними особами – з метою штучного формування доходів та подальшої їх легалізації під час декларування.