Американське видання The New York Times проливає світло на ситуацію, яка змусила згадати про колишню діяльність Байдена в Україні.
Джо Байден – колишній віце-президент США – добре знайомий українцям. В адміністрації колишнього президента США Барака Обами Байден, серед іншого, також відповідав за співпрацю з Україною і неодноразово бував у Києві. Нині Байден заявив про наміри балотуватися в президенти США наступного року, але він стикається з питаннями щодо конфлікту інтересів в Україні із залученням його сина.
Коли Джо Байден займав посаду віце-президента США, він із особливим ентузіазмом ставився до питання подолання корупції в Україні, йдеться в статті американського видання The New York Times.
Особистий адвокат президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, екс-мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані почав закликати розслідувати зв’язки Байдена з Україною. За його словами він втрутився, оскільки прагнув протистояти розслідуванню спецпрокурора Роберта Мюллера доказами того, що демократи вступили у змову з українцями, щоб допомогти розпочати розслідування, пишуть автори.
Союзники ж Трампа одразу схопилися за те, щоб заохотити розслідування, які слугують політичним інтересам чинного президента.
Тим часом рішення відновити розслідування щодо Barisma було ухвалене у березні Луценком, який лише два роки тому виправдав роботодавця молодшого Байдена. В Україні у розпалі як раз були передвиборчі президентські перегони. Тож були припущення, що Луценко «вислужується» перед адміністрацією Трампа на користь свого боса та союзника – Петра Порошенка. Чи продовжать розслідування під час президентства Володимира Зеленського – наразі невідомо.
Ніяких доказів, що колишній віце-президент навмисно намагався допомогти синові, вимагаючи звільнення генерального прокурора України, не було, зазначають автори. Байден-молодший також заявив, що він не обговорював справи компанії зі своїм батьком. Луценко, в свою чергу, так само заперечив політичні мотивації у відновленні розслідування.
Оцінка ролі Байденів у цій справі певною мірою залежить також і від питання мотивів Шокіна. Серед українських і американських чиновників й досі сперечаються про те, чи хотів Шокін реально провести легітимне розслідування у справі компанії, чи він просто використовував загрозу судового переслідування для отримання хабара, як стверджують захисники Злочевського, мовиться у статті. Але адміністрація Обами активно підтримувала розслідування справ компанії, нагадують автори.
Амос Хохштайн, який працював з Байденом в Україні у якості координатора з міжнародних енергетичних питань у Державному департаменті, заявив, що підтримка адміністрацією Обами розслідувань щодо Злочевського суперечить будь-яким припущенням, що старший Байден дійсно прагнув усунути Шокіна з метою захистити свого сина або Злочевського.
«Я був майже на кожному засіданні, яке віце-президент Байден мав з президентом Порошенком, я був у кожній поїздці, і я був присутній під час більшості телефонних дзвінків, і ніколи не було дискусії про його сина, або про Burisma», – сказав Хохштайн він.
Тим часом у середу, 1 травня, Байден молодший у своїй заяві повідомив, що його термін перебування на посаді директора закінчився, тож, за його словами, він залишає посаду в умовах політичного клімату, в якому його кваліфікації та робота піддаються нападам з боку Джуліані та його прибічників заради досить зрозумілих політичних цілей, йдеться у статті.