Самозайнятий гірник Санінью Лейзер отримав від міністерства гірничої промисловості Танзанії 3,4 млн доларів за два знайдені ним кристали танзаніту, що заважили на 15 кіло.
“Завтра буде велика вечірка!” – заявив новий мільйонер кореспонденту ВВС у Дар-ес-Саламі Семмі Авамі.
Танзаніт – дорогоцінний камінь, який видобувають лише на копальні Мерелані на півночі Танзанії. З нього роблять прикраси.
Він може бути зеленим, червоним, бордовим, але найчастіше – синім. Ціна танзаніту залежить від чистоти та прозорості.

Це один з найбільш рідкісних мінералів на Землі. Місцевий геолог у розмові з кореспондентом ВВС припустив, що запаси танзаніту можуть вичерпатися вже через 20 років.
52-річний Лейзер знайшов камені вагою у 9.2 кг та 5.8 кг минулого тижня, а продав їх владі 24 червня та торгах у Маньярі.
До цього найбільший кристал танзаніту, який коли-небудь знаходили у Танзанії, важив 3,3 кг.
Президент країни Джон Магуфулі подзвонив щасливцю і привітав його.
“Ми бачимо, наскільки багатою є Танзанія, і яку користь приносять вільні гірники”, – заявив президент.
Джон Магуфулі прийшов до влади у 2015, пообіцявши, що захистить національні інтереси у гірничій промисловості та збільшить доходи від неї.
Жити як раніше
Санінью Лейзер розповів ВВС, що для свята заріже корову, в потім пожертвує частину отриманих за танзаніт коштів на будівництво школи та торговельного центру в рідному Симанджиро.
А в іншому його життя не зміниться.

“Я сам не отримав освіти, але хотів би, щоб мої сини були дипломованими спеціалістами, – розповів він. – Багато моїх земляків надто бідні, щоб відсилати дітей вчитися далеко від дому, тому я хочу побудувати школу неподалік”.
Санінью Лейзер розповів, що у його окрузі практично немає злочинності, можна вільно ходити навіть вночі куди завгодно, так що додаткові заходи безпеки через його новітнє багатство не потрібні.
Судячи з усього, і до надзвичайної знахідки пан Лейзер не бідкував. Головне джерело його доходів – стадо корів.
Проте він має і державну ліцензію на гірничі роботи. Цим він відрізняється від багатьох співвітчизників, адже у регіоні широко поширені нелегальні копальні.
Танзанія – переважно мусульманська країна. У Санінью Лейзера – чотири дружини і більше 30 дітей.
У 2017 році президент Магуфулі силами військових збудував 24-кілометрову стіну довкола копальні Мерелані.
Вже через рік після цього уряд прозвітував про зростання доходів держави від гірничої галузі.