За матеріалами спільного розслідування Дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA, Інформаційного центру “Міжмор’я” та Центру Безпеки та Розвитку.
Журналістські розслідування розкрили масштабну схему маніпуляцій у соціальних мережах, яка допомогла проросійському кандидату Келіну Джорджеску несподівано перемогти в першому турі президентських виборів у Румунії. Центральну роль у цій операції відіграла прихована мережа “волонтерів” та популярних блогерів.
За даними дослідників, кампанія проводилась у два етапи. Спочатку через платформу FameUp залучили десятки популярних інфлюенсерів, яким платили близько 100 євро за відео. Блогери мали розповідати про якості “ідеального президента”, не згадуючи конкретних кандидатів, але використовуючи спеціальні хештеги “echilibrusiverticality” та “alegeriiprezidentiale2024”.
“Я відчуваю себе глибоко обманутою через те, що мій імідж асоціюється з підтримкою людини, про існування якої я нічого не знала”, – зізналася Меделіна Гошою, власниця акаунту з 91 тисячею підписників.
Другим етапом стала координація коментарів через мережу Telegram-каналів. Тисячі “волонтерів” отримували готові тексти та детальні інструкції щодо їх розміщення. Центральна група “Пропагандист – Відродження Румунії” налічувала 1800 учасників, доповнюючись місцевими групами для кожного регіону країни.
Для мотивації учасників створили систему “призів” за найкращі публікації. При цьому журналісти виявили докази прямої оплати такої “волонтерської” діяльності, хоча сам кандидат офіційно звітував про “нульові витрати” на кампанію.
“Будьте скромними, і ви отримаєте гроші, якщо залишитеся поруч з нами та з нашим паном Келіном Джорджеску”, – писав один із координаторів новачкам у Telegram.
За кілька днів до виборів відео Джорджеску набрали 52 мільйони переглядів. Після його перемоги в першому турі адміністратор центральної групи привітав учасників повідомленням: “Ви написали історію! Зберігайте спокій”.
Розкрита схема викликала серйозне занепокоєння в Євросоюзі. Європарламент вимагає пояснень від керівництва TikTok, а румунський телекомунікаційний регулятор ANCOM пропонує тимчасово заблокувати платформу до завершення розслідування.
“Ми вважали, що TikTok використовувався неналежним чином і був спровокований неналежним використанням армією підроблених облікових записів”, – заявив Богдан Манолеа, виконавчий директор румунської Асоціації технологій та Інтернету.
За оцінками експертів, успіх цієї кампанії може призвести до спроб повторити подібний досвід в інших країнах регіону, особливо там, де є значна проросійська аудиторія.