Субота, 2 Вересня, 2023
ВажливеВоєнний станПолітикаПолітикаСуспільство

Ізраїль демонструє поступове погіршення ставлення до українців на тлі підготовки до паломництва хасидів в Україну – експерти

#image_title

У відносинах України та Ізраїлю — знову загострення стосунків. На цей раз все відбувається напередодні паломництва хасидів на могилу цадика Нахмана Брацлавського в Умані, яке відбувається щороку на юдейський Новий Рік. Попри війну в Україні та ризик для особистої безпеки, у 2022 році Україну відвідало понад 23 000 хасидів, цьогоріч очікується від 30 000.

В березні міністерство оборони росії виступило із заявою про те, що уманську синагогу використовують в якості складу боєприпасів для ЗСУ. Заперечення з боку уманської єврейської громади жодним чином не вплинули на позицію росії.

Між тим, попри відсутність авіарейсів між Україною та Ізраїлем через війну, щонайменше 23 000 хасидів минулого року таки дісталися Умані через кордони Румунії, Польщі та Молдови.

підкреслює експерт Інформаційного центру Міжмор’я Юрій Гончаренко

Бажаючи вдосконалити логістику такого маршруту, міністр іноземних справ Ізраїлю Елі Коен нещодавно зустрівся зі своїм молдовським колегою Ніку Попеску. На зустрічі було досягнуто домовленостей щодо транзиту паломників через територію Молдови. Ізраїльський міністр пообіцяв певні інвестиції в розбудову інфраструктури, що в свою чергу “сприятиме розвитку економіки Молдови”.

Представників України на цю зустріч не запросили.

“На зустрічі послів в Ужгороді обговорювалося можливе призупинення туристичного безвізу з Ізраїлем, каже в коментарі LIGA.net посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук. – щоб взяти ситуацію під контроль. Аргументів на користь такого рішення є декілька”.

Безпека. Минулого року росіяни обстрілювали Умань напередодні та після святкування Рош Га-Шана. Провокації можливі й цього року.

Розпорошення сил. Для забезпечення порядку під час паломництва доведеться відволікати значні сили поліції, прикордонників, рятувальників, каже посол. До того ж Ізраїль припинив під час війни з росією відсилати на допомогу свою поліцію.

Заборони. В умовах воєнного стану в Україні заборонені масові зібрання.

Згідно зі статтею 7 міжурядової українсько-ізраїльської угоди про безвізовий режим, задля охорони громадського порядку, національної безпеки та охорони здоров’я населення Київ може на 30 днів призупинити дію документа. Йому лише потрібно за 48 годин попередити про це Тель-Авів. Рішення про призупинення угоди про безвіз має ухвалити Кабмін із подання МЗС або МВС.

Питання хасидів справді може створювати внутрішньополітичний тиск в Ізраїлі, каже головред ізраїльського порталу Деталі Еміль Шлеймович. Річ у тім, що до уряду Нетаньягу входять зокрема й представники ультрарелігійних партій. А українська влада, яка прагне підштовхнути Тель-Авів до постачання озброєнь Україні, думає про те, щоб зробити рішучий крок. Тим паче що в Києва є формальні підстави призупинити безвізовий режим.

“Загроза скасування безвізу є більш дієвою… Це правильний крок, хоча і доволі жорсткий, – впевнений журналіст. – Мені як ізраїльтянину він не подобається. Але відверто – Ізраїль на це заслужив”.

Цього разу в Києві, окрім погроз призупинити дію безвізового режиму, подумують і про те, щоб просити західних партнерів вилучити країну з учасників контактної групи з оборони України у форматі «Рамштайн». Проте у Тель-Авіві до цих витоків інформації в ЗМІ наразі ставляться скептично: там вважають, що Київ просто чинить тиск на ізраїльський уряд і не перейде від погроз до дій.

Нині й справді здається малоймовірним, що Тель-Авів, який відчуває за спиною підтримку Вашингтона, буде виключено з «Рамштайну». Хоча підстави вимагати цього в Києва є, оскільки Ізраїль, на відміну, наприклад, від Марокко та Кенії, не кажучи вже про США та Німеччину, не надає Україні жодної військової допомоги. Тель-Авів не відправляє інструкторів до нашої країни, не надсилає боєприпасів, не постачає засобів ППО. У межах «Рамштайну» ізраїльський міністр оборони не зустрічається з українським колегою, надаючи перевагу американському.

Почнемо з того, що будь-які дипломатичні контакти між Україною та Ізраїлем з початку 2022 року звелись, якщо не до абсолютного нуля, то до жалюгідного мінімуму. Із контактів більш-менш високо рівня можна згадати хіба що приїзд в Київ згаданого вище Елі Коена в лютому 2023-го. Міністр традиційно для закордонних гостей побував у Бучі, уважно вислухав пункти української Формули миру і… поїхав додому. Жодних видимих результатів цей приїзд не приніс.

– нагадує Юрій Гончаренко.

Між тим, Ізраїль офіційно провів два раунди політичних переговорів з росією на високому рівні. Також 18 травня підписано угоду щодо безоплатного надання росіянам земельних ділянок для відкриття нових консульських відділів в Західному Єрусалимі. А ще, Ізраїль продовжує наполягати на неприєднанні до будь-яких санкцій щодо росії. Навпаки, протягом останніх двох років взаємний товарообіг значно збільшився, що породжує цілком обґрунтовані підозри щодо впровадження схем обходу міжнародних санкцій.

Загострення стосунків між Україною та Ізраїлем – було лише справою часу.

Попереджувальним пострілом прозвучала червнева заява українського посольства в Єрусалимі. В ній, окрім іншого, було чітко висловлено позицію щодо останніх дій Ізраїлю: “У той час, як народ України, включно з чисельною єврейською громадою, стікає кров’ю під натиском російських ракет та іранських безпілотників, ізраїльське керівництво, прикриваючись словесною демагогією про свій нейтралітет, активно налагоджує відносини з російською федерацією. Насправді на місцях так званий “нейтралітет” ізраїльського уряду розглядається як чітка проросійська позиція”.

Українського посла очікувано викликали в місцеве МЗС для висловлення “обурення”. Міністр Коен заявив: “Незважаючи на складнощі з росією, Ізраїль підтримує Україну з початку війни і до сьогоднішнього дня, публічно підтримує територіальну цілісність і суверенітет України і навіть голосує на міжнародних форумах, щоб засудити росію”.

Нещодавно стосунки двох країн перетнули чергову “психологічну позначку” – українських біженців в Ізраїлі позбавили медичного страхування. Традиційно – без завчасного попередження і пояснень. Як з’ясувалося згодом, це відбулось через відмову виділити необхідні кошти з боку ізраїльського міністерства фінансів.

Гостроту чергового конфлікту вдалося дещо пригасити завдяки прямій розмові міністрів закордонних справ. Дмитро Кулеба повідомив, що досяг певних домовленостей з Елі Коеном: “Він запевнив мене, що медичне страхування для українців в Ізраїлі збережеться, проблема буде вирішена найближчим часом”.

Втім, саме зараз ситуація підходить до своєрідної “точки кипіння”. Вже декілька українських видань, посилаючись на власні джерела в РНБО, оприлюднили інформацію про підготовку до призупинення (не розірвання!) дії Угоди щодо “безвізу” з Ізраїлем. Посилаючись на пункт Угоди, де подібні дії дозволяються “у виняткових випадках з причин охорони громадського порядку, національної безпеки та охорони здоров’я населення”.

За такого стану українсько-ізраїльських відносин не дивно, що посла Ізраїлю в Україні Міхаеля Бродського ось уже місяць як не запрошують до офісу президента, де періодично проводять зустрічі з послами групи дружніх до України країн.

І все-таки в Києві сподіваються, що й Тель-Авів почне активніше допомагати нашій країні у відбитті російської агресії, не обмежуючись «гуманітаркою», зокрема наданням медикаментів, а постачаючи Україні й військову техніку. Підштовхнути Біньяміна Нетаньягу до ухвалення такого рішення саме й має погроза української сторони призупинити безвіз: у Києва зараз є невелике вікно можливостей, яке закриється за місяць.

В будь-якому випадку, Україна точно не втрачає друга. Можливо – випадкового роззяву, який байдуже витріщається не втручаючись у події. Але можливо за російським кораблем піде підступний зрадник, який діє в інтересах ворога. В обох випадках, Україна лишається, як мінімум, “при своїх”.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.