П’ятниця, 23 Лютого, 2024
Руzкій мірСвіт

Росія може спробувати знову розхитати ситуацію в Молдові, її “агенти” уже діють – ISW

Країна-агресор Росія, ймовірно, знову спробує посіяти політичну нестабільність та розкол у Молдові. В такий спосіб вона сподівається відвернути увагу міжнародної спільноти від війни в Україні, передає OBOZ.UA.

На це вказали аналітики Інституту вивчення війни (Institute for the Study of War, ISW). Вони нагадали, як міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров 30 листопада пригрозив Молдові “повторенням долі України”, стверджуючи, що Захід має намір використати цю країну в “гібридній війні” проти Кремля.

“Погроза Лаврова, можливо, надала сміливості деяким проросійським гравцям спробувати посіяти політичну нестабільність та розкол у Молдові”, – йдеться у звіті.

Так, проросійська глава молдавської Гагаузії Євгенія Гуцул 1 грудня заявила, що держенергетична компанія “Молдовагаз” заблокувала регіону отримання газу від турецького постачальника, про який проросійський регіональний уряд погодив переговори поза державними контрактами.

За її словами, компанія продає газ за вищою ціною за кубометр, ніж турецький партнер. Вона звинуватила уряд Кишенева в “ігноруванні закликів Гагуазії забезпечити своїх мешканців дешевим газом на зиму”. Хоча очільник “Молдовагазу” Вадим Чебан заявив, що компанія не має фізичної чи юридичної можливості блокувати постачання газу на кордоні Гагаузії та не отримала необхідної документації для перемикання постачальників природного газу до регіону.

Відомо, що президентка Молдови Майя Санду ще 13 листопада відхилила прохання Гуцул про місце для неї в Кабінеті міністрів, оскільки вона є членом забороненої політичної партії “Шор”. Цю політсилу Росія використала для просування проросійських інтересів і політичної нестабільності в країні, поки Конституційний суд не заборонив її в червні 2023 року. Глава партії Ільхан Шор використав її для розпалювання протестів у вересні 20220-го – червні 2023 року, зрештою спрямованих на повалення нинішнього уряду Молдови.

Крім цього, 27 листопада лідера молдавської “Партії регіонів” Олександра Калініна позбавили громадянства через його широку підтримку російської війни проти України, а 1 грудня він оголосив про спроби вербувати молдавських добровольців для участі у бойових діях разом із військами РФ.

Тому в ISW припустили, що Кремль, провівши кампанію дестабілізації Молдови на початку 2023 року, тепер може спробувати відновити ці зусилля, щоб відвернути увагу міжнародної спільноти від війни в Україні.

Як повідомляв OBOZ.UA, президентка Молдови Майя Санду подякувала ЗСУ за боротьбу з “російською навалою”. Вона зазначила, що якби Україна не дала Росії опір після початку повномасштабного вторгнення, Молдова “стала б наступною в переліку окупаційних цілей” Кремля.

Залишити відповідь