Росія дозволила Білорусі не виплачувати борги до 2036 року. Йдеться про заборгованість на суму близько $800 млн, що дасть можливість Мінську відтермінувати платежі на 7-12 років.
Про це пишуть росЗМІ. 4 березня 2025 року Державна Дума Росії на своєму пленарному засіданні ратифікувала міжурядову угоду, яка надає Білорусі відстрочку на виплату державних кредитів перед Кремлем, передає OBOZ.UA.
Згідно з текстом угоди, платежі за боргом Білорусі перед Росією, який на початок 2023 року становив близько $8,2 млрд, будуть перенесені на період з 2031 по 2036 роки, що дає Мінську відстрочку від 7 до 12 років. Це рішення ухвалено за ініціативою президента Володимира Путіна, і воно має на меті зменшити фінансове навантаження на бюджет Білорусі.
Згідно з повідомленнями, угода була підписана ще у квітні 2024 року, а в липні були внесені зміни, закріплені окремим протоколом. Однак ці документи залишаються засекреченими, і лише окремі чиновники розкрили загальні деталі. Так, за словами Володимира Количева, заступника міністра фінансів Росії, під угоду потрапляє заборгованість Білорусі на суму близько $800 млн. Це далеко не вся сума боргу, але саме ці платежі будуть відтерміновані.
Цей крок не є першим у серії фінансових поступок з боку Росії. За даними Світового банку, на початок 2023 року Білорусь була найбільшим боржником Кремля, і її заборгованість становила значну частину від загальної суми міждержавних кредитів, виданих Росією. Зокрема, на Білорусь припадало понад чверть з усіх зовнішніх боргів Росії, що оцінюються в $28,9 млрд.
Неодноразово Росія йшла на поступки іншим державам, надаючи відстрочки або навіть списуючи частину боргів. Наприклад, у 2023 році Росія списала борги низки африканських країн, серед яких Ангола, Лівія, Алжир та інші. Загальна сума списаних боргів за африканськими країнами перевищила $20 млрд.
Ще в середині 2023 року Росія уклала угоду з Сомалі на суму $690 млн, частину боргу було прощено, іншу реструктуровано. Аналогічно, Республіка Конго отримала прощення боргу на суму $29,64 млн у рамках програми “борг в обмін на розвиток”.
Як повідомляв OBOZ.UA раніше, президент Білорусі Олександр Лукашенко на фоні активних перемовин між США та Україною поставив перед вітчизняними фахівцями питання щодо наявності в країні рідкісноземельних металів. За його словами, геологорозвідка перебуває на низькому рівні, і країна повинна активніше досліджувати свої природні ресурси.