Вівторок, 6 Травня, 2025
Цікаве

Фізики вперше в історії відтворили ефект “бомби чорної діри” в лабораторії

Нова модель допоможе фізикам зрозуміти обертання чорних дір, а також концепції на стику астрофізики, термодинаміки і квантової теорії.

Учені вперше відтворили ефект “бомби чорної діри” в лабораторії. Це явище було теоретично описано 1972 року фізиками Вільямом Прессом і Солом Теукольським, пише Live Science, передає УНІАН.

Зазначається, що “бомба чорної діри” є явищем, у якому дзеркала укладають у собі, відображають і експоненціально посилюють хвилі, що виходять від чорної діри, яка обертається. У своєму новому дослідженні фізики з Саутгемптонського університету, Університету Глазго та Інституту фотоніки і нанотехнологій Національної дослідницької ради Італії підтвердили, що “бомбу чорної діри” можливо створити.

Вчені розповіли, що під час дослідження вони використовували ефект Зельдовича для створення свого експерименту. Вони взяли алюмінієвий циліндр, що обертається електромотором, і оточили його трьома шарами металевих котушок. Котушки створювали і відбивали магнітне поле назад на циліндр, діючи як дзеркало.

Дослідники поділилися, що коли вони направили на циліндр слабке магнітне поле, відбите поле стало ще сильнішим, продемонструвавши надвипромінювання. Пізніше вони прибрали початкове слабке магнітне поле котушок. Проте контур генерував власні хвилі, які циліндр, що обертається, посилював, змушуючи котушки накопичувати енергію.

Вчені пояснили, що завдяки швидкості обертання циліндра і посиленню магнітного поля ефект Зельдовича був у самому розпалі. Експеримент також підтвердив, що поглинач, який обертається, переходить від поглинання до посилення, якщо його поверхня рухається швидше, ніж хвиля, що приходить.

“Наша робота повністю переносить це пророцтво в лабораторію, демонструючи не тільки посилення, а й перехід до нестійкості та спонтанної генерації хвиль”, – розповіла журналістам співавторка дослідження Марія К’яра Брайдотті, науковий співробітник з фізики з Університету Глазго.

У виданні наголосили, що вчені не створили справжню чорну діру, але їхній аналог демонструє важливу ідею про те, що обертальне надвипромінювання та експоненціальне посилення є універсальними та можуть бути застосовані не тільки до чорних дір. Брайдотті зазначила, що ця модель допоможе фізикам зрозуміти обертання чорних дір, а також концепції на стику астрофізики, термодинаміки та квантової теорії.

Інші дослідження вчених

Раніше вчені з’ясували, чому восьминоги такі розумні. Дивовижне відкриття пролило світло на спільні моменти в еволюції цих двох абсолютно різних видів і кинуло виклик традиційним уявленням про інтелект тварин.

Крім того, група вчених з’ясувала, що суперземні екзопланети трапляються у Всесвіті частіше, ніж вважали раніше. Вчені дізналися, що на кожні три зірки має припадати щонайменше одна суперземля з орбітальним періодом.