Заморожені російські активи перебуватимуть під санкціями Європейського Союзу (ЄС), допоки триває війна, а Росія не компенсує Україні всю заподіяну шкоду. Для цього знадобиться солідарність всіх країн-членів Євросоюзу.
Про це, як повідомила спікерка президента Європейської ради Шарля Мішеля, йдеться у висновках Євроради. Документ було затверджено після завершення засідання за участі лідерів ЄС, яке відбулося 17 жовтня в Брюсселі, передає OBOZ.UA
“Єврорада вітає угоду про використання надзвичайних доходів, отриманих від заморожених активів Росії … Ця угода має забезпечити справедливий розподіл і солідарність між партнерами G7, а також із тими державами-членами, які особливо зазнають фінансових і правових ризиків”, – йдеться у заяві Євроради.
Єврорада наголосила на важливості виконання зобовʼязань про надання спільно з партнерами G7 близько €45 млрд ($50 млрд) до кінця року для підтримки поточних і майбутніх військових, бюджетних і відновлювальних потреб України. “Відповідно до законодавства ЄС, активи Росії мають залишатися іммобілізованими, допоки Росія не припинить свою агресивну війну проти України та не компенсує їй збитки, завдані цією війною”, – йдеться у заяві.
Як “Велика сімка” намагається використати заморожені активи РФ для допомоги Україні
Загалом в ЄС було заморожено 37 млрд євро приватних та 208 млрд євро державних коштів РФ. В червні 2024 року лідери G7 домовилися надати Україні кредити на суму $50 млрд під гарантії цих активів.
Згідно з планом, виділення коштів мали розділити відповідно до економічних показників країн “Великої сімки”: ЄС та США покрили б по $20 млрд, а решту коштів виділили б Канада, Японія та Велика Британія. Однак умовою для виділення коштів США було офіційне продовження арешту російських активів в ЄС.
Євросоюз поки що так і не ухвалив це рішення через вето Угорщини – щоб обійти його Єврокомісія збільшила свою частку в кредиті до 40 млрд євро (під гарантії загального бюджету блоку), що зустріло супротив країн-членів ЄС. Вони вимагали, аби Велика Британія, Канада та Японія збільшили свої частки.
Остаточна сума у 35 млрд євро є компромісною і дозволить США приєднатись до угоди пізніше та зменшити ризики ЄС. Більшість країн ЄС та Європейський парламент мають схвалити кредит ЄС до кінця року.