Середа, 6 Вересня, 2023
Аналітика

Полювання на біпатридів: Як нардепи хочуть бити українців по паспорту

На наступному пленарному тижні ВР може розглянути законопроект №5433, який посилює відповідальність за подвійне громадянство.

Авторами цього законопроекту, зареєстрованого ще 21 листопада 2016-го року, є двоє “фронтовиків” – Андрій Тетерук та Леонід Ємець. Законотворці пропонують доповнити і змінити низку норм вітчизняного законодавства з метою посилення відповідальності за набуття іншого підданства. Зокрема, біпатридів штрафуватимуть, заборонятимуть отримувати керівні посади, не допускатимуть до державної таємниці, їм не можна обирати і бути обраними, іноземці не зможуть укладати контракти для служби у ЗСУ. Тобто, уточняються ті речі, які і так були відомі, тепер їх хочуть чітко прописати в законодавстві.

А найцікавіші пропозиції авторів законопроекту стосуються змін до закону “Про громадянство України”. Зокрема, особа, яка набула українське громадянство, зобов’язана протягом 6 місяців подати документ про припинення громадянства іншої держави. Раніше для цього потрібно було 2 роки. Цією нормою користувалися особи, які отримували українське підданство для роботи в урядових структурах. В разі прийняття законопроекту Тетерука-Ємця, іноземцям доведеться визначатися з громадянством значно швидше.

Також вноситься норма, згідно з якою новий українець повинен повернути паспорт іноземної держави. Це важливий момент, оскільки у багатьох державах існує подвійне громадянство, що давало можливість особам, які набули українського підданства, продовжувати жити на дві країни. Крім того, тимчасове посвідчення громадянина України пропонується замінити тимчасовим посвідченням особи, яка виявила намір набути громадянство України. Тільки після документального підтвердження відмови від підданства іншої країни та зданого паспорта неофіт стане повноправним громадянином.

У законодавство вноситься нова норма, яка регулює право набуття громадянства. Зокрема, не може бути громадянином особа, яка вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид; засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави; вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством тяжким або особливо тяжким злочином; належить до громадянства держави відносно якої Україна оголосила стан війни та на 5 років після дня укладення миру; належить до громадянства держави, яка ВР визнана державою–агресором; вчиняла дії, спрямовані проти основ національної безпеки України. Таким чином, піддані РФ позбавляються можливості набути українське громадянство без винятків. Також обов’язковим стане іспит на знання державної мови, Конституції та історії нашої держави.

Розширюються й умови позбавлення громадянства: громадянство особи, яка добровільно набула інше підданство, припиняється автоматично. Ще однією підставою позбавлення українського громадянства буде не лише добровільний вступ на військову службу іншої держави, а й добровільна служба у військовому формуванні іноземної держави. Під дію цієї норми в перспективі можуть потрапити бойовики з ОРДЛО. Крім того, до повноважень МЗС у разі прийняття закону відноситиметься виявлення, припинення та запобігання виникненню випадків належності наших громадян до підданства інших держав. Тобто, дипломатам додасться роботи.

У парламенті кажуть, що на фоні паспортного скандалу на Закарпатті шанси на підтримку у законопроекту Тетерука-Ємця високі. Хоча у ньому є й спірні моменти. Але головне, що запропонований документ уточнює правовідносини громадян, які мають подвійне підданство, з державою. В Конституції записано: “В Україні існує єдине громадянство. Підстави набуття і припинення громадянства України визначаються законом”. Враховуючи роздачу паспортів Росією, Угорщиною та іншими державами, законодавче регулювання цього питання вже перезріло.

У разі підтримки законопроекту, на тому ж Закарпатті може бути влаштована показова кампанія з припинення громадянства кількох місцевих чиновників та депутатів, які мають угорське громадянство. Це, звісно, викличе протидію Будапешта, проте нічим, окрім чергового надування щік Орбаном і Сіярто це Україні не загрожує. Тих мешканців регіону, які не займають керівні посади в місцевих органах влади, кампанія не стосуватиметься. У той же час на майбутнє вони пам’ятатимуть: якщо захочуть піти у владу, з громадянством потрібно буде визначитися відразу.

Однак, очікувано, у законопроекту вистачатиме критиків. У тому числі серед тих політиків, які мають у кишені два, а то й три паспорти, й остерігаються, що це стане на заваді політичній кар’єрі в Україні. Вже зараз окремі експерти зауважують: Конституція каже про існування єдиного громадянства, тобто, держава Україна має правовідносини зі своїми громадянами, незалежно від того, чи є у них ще якийсь паспорт. Законодавець вводить норму про автоматичне припинення громадянства осіб, які добровільно стали підданими інших держав. Таким чином, мешканцям Криму, які отримали аусвайса з двоголовим орлом-мутантом, а таких, і це не секрет, переважна більшість, автоматично припинять українське громадянство. Вирахувати таких громадян просто, дані про них є у відповідних електронних ресурсах РФ. У разі внесення законопроекту у сесійну залу ми відразу почуємо хор захисників “українських громадян у Криму”.

Ще один момент – заборона нинішнім громадянам РФ набувати українського громадянства. За останні роки паспорти з тризубом отримало достатньо екс-підданих Росії, серед яких є журналісти, учасники АТО, політики і чиновники. Законопроект цю лавочку прикриває. Тому почуємо іншу групу критиків, які тиснутимуть на те, що Україна відштовхує від себе російських опозиціонерів, які захочуть змінити громадянство. А “фронтовиків” традиційно звинувачуватимуть в ура-патріотизмі. Та варто згадати, скільки було галасу після заборони трансляції каналу “Дождь”. Українців намагалися переконати, що цей канал відрізняється від пропагандистських, бо ліберальний. Виявилося – критикує Путіна, проте визнає анексію Криму. Невелика різниця.

Джерело –  Depo.Влада

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.