Неділя, 19 Травня, 2024
Наука

Троє вчених писали фейкові наукові статті, щоб викрити псевдонауку

роє відомих американських науковців і популяризаторів науки Джеймс Ліндсі, Хелен Плакроуз і Пітер Богоссян провели соціальний експеримент, щоб довести, що сучасна соціально-гуманітарна наука повністю залежна від панівної ідеології, повідомляє Український інтерес з посиланням на ВВС.

Вчені протягом року писали фейкові наукові статті до наукових видань, в яких критикували расизм та сексизм. В статтях автори прописували абсурдні тези, як на приклад, що чоловіків варто дресувати, як собак. Також про те, що білі студенти під час пар повинні сидіти в ланцюгах і на підлозі в покарання за політику рабовласництва.

Найбільший фурор викликала стаття “Собачий парк” (повна назва – “Реакція людей на культуру зґвалтувань і прояву нетрадиційної сексуальної орієнтації в собачих парках Портленду, штат Орегон”), яку оприлюднив науковий журнал Gender, Place and Culture.

У результаті експерименту з 20 написаних робіт принаймні сім було відрецензовано провідними вченими і прийнято до публікації. Також ще сім перебували на стадії розгляду, коли вчені вирішили припинити експеримент.

Зазначимо, що всі троє – відомі в наукових кола дослідники: Джеймс Ліндсі – доктор математичних наук, відомий скептик, атеїст і автор книг “Усі помиляються щодо Бога” і “Життя у світлі смерті”. Хелен Плакроуз – спеціаліст з релігійної літератури епохи Відродження. У своїх наукових працях вона досліджує, як у XIV-XVII століттях жінки використовували християнські тексти для захисту власних прав. Пітер Богоссян – професор Портлендського університету. Він спеціалізується на філософії викладання, критичному мисленні, а також є одним з членів “Фонду за науку і здоровий глузд”, який заснував відомий британський біолог і популяризатор науки Річард Докінз.

Нагадаємо, згідно з дослідженням аналітичного центру CEDOS, всі статті Національної академії педагогічних наук не містять новизни. Зокрема в більшості статей не використовують жодних іншомовних джерел, окрім російськомовних. Часто в роботах посилаються на радянську літературу.

Залишити відповідь