Понеділок, 20 Травня, 2024
РозслідуванняСкандал

Проректор КПІ віддав фірмам дружини і брата 25 мільйонів на ремонти гуртожитків та корпусів вузу

Будь-який університет його очільники можуть сприймати як власний бізнес. Давно не секрет, що керівні посади у ВНЗ – це велика спокуса заробити зайвий мільйон, адже у верхівки опиняються під контролем великі гроші, які можна розподілити по компаніях родичів. А ще майнові комплекси, які можна здавати в оренду, або землі, які вигідно можна забудувати. КПІ – не виняток, а яскравий приклад.

Згадаймо корупційні скандали, що спалахнули у медуніверситеті імені Богомольця і одеському “медіні“. Навесні “Центр розслідувань України” не одну програму присвятив пані Амосовій з Національного медичного університету, а новини про її звільнення-повернення-захоплення приміщень вишу наздоганяють нас і досі.

Але там це вже настільки вийшло за межі здорового глузду, що це обговорює вся країна. Про КПІ таких історій якось не чутно. Але Національний університет “Київський політехнічний інститут” ретельно перевірив Ілля Лукаш.

У випадку з Амосовою знайшлись небайдужі студенти, не ладні миритися із життям у корупційному князівстві, на яке поступово перетворили КПІ. Тут і про зовсім інші масштаби ідеться, бо лише бюджет КПІ – це понад мільярд гривень на рік, а ректор “вишу” Михайло Згуровський водночас голова наглядової ради “Укроборонпрому”,
– пояснив журналіст.

Історія розслідування почалася з перевірки листа одного з колишніх студентів КПІ, який надійшов у пошту Іллі Лукашу. У листі розслідувача зацікавила репліка про те, що “фактично усіма закупівлями для ремонтів у КПІ займаються сім компаній, шість з яких напряму пов’язані з проректором через підлеглих, дружину та брата”.

КПІ


Ректор КПІ Михайло Згуровський водночас голова наглядової ради “Укроборонпрому”

Це дійсно улюблена схема можновладців: ніби і проводити конкурси, але між “своїми”, ніби і в сторонні руки віддати гроші, але так, щоб недалеко від власної кишені. У випадку з КПІ це набрало взагалі доволі очевидних і навіть примітивних форм. 

Маємо відгуки студентів про стан гуртожитків. Нагадаю, саме на ці ремонти університет щороку витрачає десятки мільйонів: “нема води, антисанітарія”, “двері забили цвяхами, сказали, що ремонтують, на ділі – ні!” Ми за руку ремонтників не ловили, тому стверджувати нічого не можемо. Найбільш імовірною здається думка одного зі студентів, що формально гроші виплачують якимось компаніям, а роблять ці ремонти самі робітники КПІ,
– наголосив Лукаш.

Гроші університету ідуть безпосередньо родичам одного з проректорів, і сліди цього легко знайти навіть у відкритих документах. Дві компанії, яким цей проректор віддає замовлення КПІ, належать брату, у двох працювала дружина. Але журналісти – не слідчі НАБУ чи інспектори НАЗК, щоб перевірити походження грошей та майна проректора Ковальова. Але питання ставити можуть. Наприклад, як так сталося, що в одному з житлових комплексів, який височіє чомусь посеред студентського містечка, одразу у двох проректорів з’явилися квартири?


Проректор КПІ Володимир Ковальов віддає замовлення КПІ компаніям родичів

До слова, обидва ці проректори мали відношення до рішення, за яким і з’явився цей ЖК. Ба більше, з’ясувалося, що це не поодинокий випадок, а ціла система “дерибану” земель університету. Мова йде про майже п’ять гектарів землі у дуже престижному районі Києва. Поверхневий аналіз сайтів з продажу землі в цьому районі показує, що її мінімальна вартість становить 100-120 мільйонів гривень. За ці гроші можна було б з нуля побудувати щонайменше три десятиповерхових гуртожитки.

Ми намагалися говорити з керівництвом КПІ, надсилали офіційні запити, виловлювали на публічних заходах, але все марно. А не згадував я його у цій програмі лише тому, що ті студенти, що допомагали нам зі збором інформації, вивели нас на справжнє викриття самого пана Згуровського, якому ми присвятимо наступну програму. І повір, оскільки йтиметься про цілого голову наглядової ради “Укроборонпрому” і документи, які вперше побачать світ – це буде дещо вражаюче,
– підсумував Ілля Лукаш.

Хто звів чотири житлові комплекси на землях КПІ, чи отримували ці компанії дозволи на забудову та скільки мільйонів гривень розтринькало КПІ на підрядах – дивіться у розслідуванні.

Залишити відповідь