Середа, 24 Квітня, 2024
АвторськеСуспільство

Сьогодні – «католицьке Різдво». Як святкують українські католики?

За різними даними, католиків серед українських вірян близько 1 % або півтора мільйони. Однак другий рік поспіль 25 грудня, «католицьке Різдво», є таким же державним вихідним, як і 7 січня. Як його святкують?

Насправді «католицьке Різдво» – термін некоректний, тому що в цей день також святкують і протестанти, і низка православних церков. На Західній Україні його ще називають «польським Різдвом», бо в часи, коли Галичина була у складі Польщі, 25 грудня Різдво святкували переважно поляки.

Звісно, українські католики святкують не так, як герої західноєвропейських фільмів. Точніше, не зовсім так.

«Адвент» – очікування Різдва – триває чотири тижні. За цей час католики мають підготуватися до одного з найважливіших християнських свят.

Звісно, перед Різдвом католики прикрашають свої оселі. Серед ритуальних прикрас – скульптурна композиція (Марія, Йосип, Ісус в яслах), вічнозелений різдвяний вінок із чотирма свічками, які запалюють поступово, щоб освітити шлях Господа, та різдвяний дзвіночок, дзвін якого вітає народження Христа і допомагає розігнати злих духів у темряві.

Різдвяна ялинка, яка вже кілька днів стоїть прикрашена чи не в кожній католицькій оселі, не є чимось ритуальним. На українські терени звичай прикрашати ялинку на Різдво «перекочував» від німців через посередництво поляків.

Подарунки – обов’язковий елемент католицького Різдва. Це робиться на згадку про дари волхвів.

У переддень Різдва костьоли відчиняються зранечку, щоб усі охочі встигли покаятися в гріхах до настання свята.

У цей день католики їдять лише сочиво (ми зазвичай називаємо цю страву кутею). Цікаво, що хоча католики не постять перед Різдвом, на Святвечір вони влаштовують пісну – Вігілійну – вечерю, а на Різдво – скоромну. Кількість страв на Святвечір залежить від достатку родини. В ідеалі має бути якась рибна страва, адже риба є символом християнства.

За різдвяним столом католики залишають одне порожнє місце – не для духів пращурів, як у більш «язичницьких» православних: хоч би хто в цей час завітав у дім – він стане бажаним гостем.

Вігілійна вечеря починається зі спільної молитви та читання уривку з Євангелія від Луки, де описується народження Спасителя. Потім члени родини діляться одне з одним шматочком прісного хліба, який називається облатком. Повечерявши, католики вирушають до костьолу на урочисту Вігілійну чи Надвечірню Святу Месу, яка має починатись опівночі. Навіть не дуже ревні католики прагнуть потрапити на Вігілійну месу. На світанку та вдень проводяться ще два богослужіння.

До українських католиків святий Миколай приходить двічі – вдруге він «перелогінюється» як Санта Клаус. Уранці 25 грудня українські діти в католицьких родинах знову отримують подарунки від святого Миколая. У переддень Різдва на столик біля великої ялинки батьки ставлять частування для Санта Клауса – склянку молока й тарілочку з печивом. На ранок кватирка має бути відчинена (так, український Санта потрапляє до осель саме таким способом), печиво має бути надкушеним, а молоко надпитим, щоб дитина знала, що завітав Санта Клаус і саме він приніс подарунки, а не батьки про все подбали.

1 коментар

Залишити відповідь