Середа, 22 Січня, 2025
АвторськеАналітикаПолітика

Луценко проти Йованович: думки розділилися

Скандал між генпрокурором Юрієм Луценком та послом США в Україні Марі Йованович набирає обертів. Луценко звинуватив посла у тому, що вона дала йому список «недоторканих» осіб, проти яких не можна проводити розслідування. У посольстві, своєю чергою, відкинули звинувачення, а у держдепі пообіцяли ще більш рішуче боротися з корупцією в Україні.

Отже, в чому суть проблеми. Генпрокурор Юрій Луценко заявив в інтерв’ю американському телеканалу Hill.tv, що існує певний «список Йованович», який передала йому посол США при першій зустрічі. В ньому США через свого амбасадора нібито наполегливо рекомендують утриматися від переслідування певних високопосадовців. Щоправда, ані сам Луценко, ані його прес-секретар Лариса Сарган не назвали прізвищ з цієї «касти недоторканних». Сарган лише підкреслила, що у списку є прізвища народних депутатів.

У посольстві США в Україні заявили, що заяви Луценка не відповідають дійсності. І тепер виходить неприємна для обох сторін ситуація. Хтось зі сторін говорить неправду, і у будь-якому разі страждає імідж країни.

За словами народного депутата Олексія Гончаренка, в цій історії більше особистого, ніж – державного.

«Одна зі сторін явно говорить неправду, але хто –невідомо. Думаю, тут якась особиста історія. Україно-американські стосунки базуються не на дружбі генерального прокурора і їх посла. А на стратегічному співпадінні інтересів та цінностей, які є між нашими державами. Генеральний прокурор сьогодні один, завтра буде інший, так само, як і посол. Тому серйозних наслідків я не очікую», – заявив парламентар.

Його колега – член комітету з питань запобігання і протидії корупції Ігор Луценко переконаний, що генпрокурор припустився серйозної помилки з точки зору дипломатичної етики.

«З одного боку, пані посол порушувала дипломатичний етикет, вказуючи, кого нам звільняти, а кого ні (йдеться про скандал щодо вказівки Йованович на звільнення керівника САП Назара Холодницького – ред). Але ми не можемо порушувати дипломатичний протокол. Є певна процедура. Мабуть, МЗС у такій ситуації повинно викликати посла, зробити йому догану тощо. Але в даному випадку Юрій Луценко теж порушив дипломатичний протокол. Він не повинен був цього говорити. Мабуть, це наслідки відсутності юридичної освіти. США сприйняли його заяви як випад саме проти США, а не окремих посадовців. І їх реакція буде такою ж, як зазвичай у таких випадках», – вважає Ігор Луценко.  

Цікаво, що правдивість слів Луценка ніхто не піддає сумніву. З іншого боку, оприлюднення цієї історії змусило представників певних кіл заговорити про необхідність відставки Юрія Луценка. Так, глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін на своїй сторінці у Facebook прямим текстом заявив, що Петро Порошенко повинен звільнити Юрія Луценка з посади.

«Якщо на ранок понеділка від Порошенка не буде подання на звільнення Луценка, то він такий самий геніальний дипломат, як і Янукович. Останній був єдиним президентом (схоже, крім Порошенка) який пробував бавитися в схожі ігри. Тільки воістину “геніальний дипломат” міг оголосити війну усій дипломатичній системі ключового союзника України у війні з Росією», – вважає Шабунін.

З іншого боку, нардеп Мустафа Найєм закликав не відкидати правового аспекту цієї історії.

«Якщо Юрій Луценко нас не обманює, то дії посла підпадають під дію ст. 343 Кримінального кодексу в частині «втручання в діяльність працівника правоохоронного органу. Посол здійснила або намагалася здійснити злочин по відношенню до головної процесуальної особи країни. Згідно закону, Луценко був зобов’язаний звернутися до правоохоронних органів із заявою про злочин, передати всі докази, ініціювати розслідування та в законному порядку видворити посла з країни», – заявив народний депутат, додавши, що звернувся до генпрокурора з офіційним запитом щодо цієї ситуації.

Втім, більшість експертів схиляється до думки, що, окрім репутаційної складової, цей скандал не матиме серйозних наслідків. Відставка Юрія Луценка малоймовірна – президенту зараз просто не до цього. Та й навряд чи Юрій Віталійович наважився б на такий хід без узгодження з президентом, а значить, і карати нема за що. Що стосується відкликання амбасадора Марі Йованович, то це теж не має сенсу. Адже її каденція спливає за кілька місяців.

Залишити відповідь