Неділя, 26 Травня, 2024
Здоров'я

Очна мігрень: що це за стан та як він проявляється?

Коли ми чуємо слово “мігрень”, вперше що спадає на думку, так це головний біль, причому нестерпний. Однак попри назву “очна мігрень”, якраз і не викликає больові відчуття у пацієнта, пише ITMED.

Більш детальніше про даний стан з’ясуємо далі.

Очна мігрень — це стан, що характеризується розвитком тимчасових зорових порушень, які можуть виникати на одному або обох очах. В загальному це термін, який використовується для охоплення кількох підтипів мігрені, які викликають розлади зору. Вони можуть розвиватися з або без супутнього болю класичного нападу мігрені. Під час спалаху мігрені в очах пацієнт може побачити миготливі вогники або зірочки, що може спричинити сліпі плями у полі зору. Часто термін “очна мігрень” може ввести в оману.

Оскільки зазвичай це означає головний біль, який супроводжується змінами зору. Але цей термін часто використовується як взаємозамінний для позначення двох різних станів: аури мігрені, яка зазвичай не є серйозною, і мігрені сітківки, яка навпаки може сигналізувати про тяжкі порушення.

Які фактори впливають на появу очної мігрені?

Достеменно основної причини появи захворювання не виявлено. При цьому механізм розвитку полягає у звуженні артерії та як наслідок тимчасовій відсутності кровотоку до ока з наступною появою симптомів мігрені. Також існує думка щодо генетичної схильності людини до мігрені. Так наявність мігрені або очної мігрені в сімейному анамнезі підвищує ваші шанси їх мати. Щодо зв’язку між рівнем гормону естрогену та мігренню, то дослідження показали, що саме падіння концентрації естрогену є найімовірнішою гормональною причиною мігрені. Варто враховувати, що на тлі схильності розвитку захворювання існують й тригери, які так чи інакше можуть провокувати напад спалахів.

Типовими тригерами або їх комбінаціями є наступні явища: яскраве світло; гучні звуки; сильні запахи; стрес; зміна погоди; зловживання алкоголем та кофеїном; неправильне харчування (наприклад, фаст-фуд, спеції, копчені продукти). Оскільки кожні тригери відрізняються від людини до людини, доцільним буде вести спеціальний щоденник з відповідними записами про харчування, фізичні навантаження, стрес та появу при цьому нападів мігрені.

Основні симптоми

Термін очна мігрень охоплює кілька типів мігрені. Серед них мігрень з аурою, ретинальна мігрень та офтальмологічна мігрень.

Аура зазвичай включає порушення зору у вигляді: невеликих сліпих плям або спалахів: виникає пляма посеред поля зору, оточена мерехтливою ламаною лінією, яка поступово розповзається на всі боки від центру. Дане явище називають “стіни примарного замку”. Візуальні зміни через кілька хвилин зникають, а зір відновлюється; оніміння або поколювання в руках або обличчі; слабкості; зміни мови.

Деякі люди відчувають ауру перед початком мігрені, і симптоми можуть тривати до години. Однак можливі випадки, коли при симптомах мігрені, не відчуватиметься аура типовим чином. Наприклад, офтальмологічна мігрень супроводжується розладами зору, але без головного болю.

Тим часом ретинальна мігрень виникає лише в одному оці та включає повторювані напади короткочасного погіршення зору або сліпоти. Ці напади можуть передувати або супроводжувати головний біль. Очна мігрень іноді використовується як синонім медичного терміну “мігрень сітківки”.

Мігрень сітківки ока є рідкісним захворюванням, яке виникає у людини, яка відчувала інші симптоми мігрені. Мігрень сітківки на відміну від мігренозної аури — вражає лише одне око, а не обидва. Але зазвичай втрата зору на одне око не пов’язана з мігренню, а викликана іншим більш серйозним захворюванням.

Тактика

Загалом розвиток мігрені має суттєвий вплив на якість життя пацієнта, оскільки біль може бути досить виснажливим. При появі очної мігрені та її симптомів у вигляді сліпих зон або проблем із зором, насамперед необхідно зачекати. Особливо це стосується випадків коли пацієнт знаходиться за кермом. Очна мігрень зазвичай зникає з часом. Лікар рекомендуватиме більше відпочивати та уникати таких тригерів, як яскраве світло, доки порушення зору не зникнуть.

Медикаментозна терапія включатиме як безрецептурні лікарські засоби, так і ліки, що відпускаються за рецептом, які можна використовувати для лікування повторюваних спалахів мігрені. Додатково допомогти впоратися з очною мігренню можуть бета-блокатори, протиепілептичні засоби та антидепресанти.

Деякі препарати необхідно буде приймати на постійній основі. І пам’ятайте, що хоча очна мігрень може не потребувати лікування, слід проконсультуватися з лікарем, при її частих спалахах. Це необхідно аби виключити перебіг інших серйозних патологічних станів з наступним призначенням ліків, що можуть зменшити частоту або інтенсивність симптомів.

Негайне звернення до лікаря потребують випадки, коли пацієнт відчуває різку втрату зору.

Залишити відповідь