Понеділок, 29 Травня, 2023
ВажливеЕксклюзивІнформаційний фронтКримінал

В Україні активісти викрили мережу російських пропагандистів, яка діяла під прикриттям волонтерства

Фото: Карикатура Євгенії Олійник/ Радіо Свобода

Війна з росією точиться на тільки у фізичному протистоянні на полі бою, пропаганда, дезінформація, спеціальні інформаційні операції – також невід’ємна її частина. І в межах цієї боротьби, під час моніторингу соцмереж західного регіону України, волонтери Руху опору «Вільна Україна» наштовхнулися на мережу, яка свідомо працює проти нашої країни.

Всі ми, напевно, періодично зустрічали дописи про те, що якийсь підрозділ на фронті погано забезпечений і потребує допомоги. І особливо в перші тижні та місяці після 24 лютого в багатьох рука автоматично тягнулася натиснути лайк та репост, іноді додаючи загальний коментар про ганебне ставлення до наших захисників. Проте з цими дописами виявилося не все так просто: моніторинг чітко показав, що частина з, наприклад, відео, які поширювали подібні негативні історії, мають просто нереальну популярність – мільйони переглядів та до сотні тисяч поширень.

Тематика була різною, основне: про незабезпеченість військ на передовій, про великі втрати серед українських військових, про те, що злочини на заході України здійснюють переважно переселенці. В кінці червня ще однією топ-темою стала нібито масова роздача повісток в абсолютно різних місцях.

– йдеться в інформації, оприлюдненій на сайті LB.ua громадським діячем Юрієм Гончаренком.

Крайньою темою, яку масово просували, особливо в західних областях України – це роздмухування панічних настроїв щодо вручення повісток. З’явилося декілька десятків телеграм-каналів, які в режимі нон-стоп публікували інформацію про масове вручення повісток в магазинах, офісних центрах, на зупинках тощо.

Шляхом вибіркової перевірки було легко встановлено, що як мінімум значна частина повідомлень в них є фейковими (хоча самі факти вручення повісток в громадських місцях Львова були, проте вони якраз не відображалися в цих чатах) і що мета створення цих чатів – нагнітання паніки. Для перевірки волонтери відправили випадкові повідомлення про буцім-то вручення повісток в окремих місцях з фотофіксацією того, що це – фейк, і в цих місцях ніяких людей в військовій формі немає.

Проте незважаючи на це, повідомлення миттєво і без перевірки були опубліковані.

На що ще важливо звернути увагу: ці канали створюють саме паніку щодо вручення повісток і те, що її отримання начебто шлях до неминучої загибелі. Бо поєднується з іншими меседжами, які поширює мережа і про які піде мова далі. Хоча насправді кожен нормальний чоловік в цій країні має вважати за честь захищати Україну від російських окупантів, і в реальності в військкоматах досі черги з охочих піти на фронт.

Основні дійові особи і спікери мережі, на думку активістів, це: Олексій Оскер, Антон Гура та Остап Стахів. Не важко помітити, що двоє з них – активні діячі антивакцинаторського руху, до якого належав теперішній заступник «гауляйтера» окупованого Херсону Кирило Стремоусов.

Окрім публічних спікерів, до мережі належать і ті, хто це все поширює, при цьому далеко не всі серед них боти, є і цілком реальні люди. Дуже характерно, що майже всі учасники цієї мережі прикривають свою інформаційну діяльність волонтерською. Також вони постійно змінюють свої акаунти в соцмережах (або їх блокують), і тому це значно ускладнює відстеження.

Основні наративи, які поширюються (окрім теми повісток):

  • командування військовими частинами на передовій некомпетентне, через що багато жертв;
  • підрозділи Територіальної оборони абсолютно не забезпечені, мають погане командування, відправляються на передову попереду кадрових частин як гарматне м’ясо (різні варіації цього наративу);
  • про бійців Азову з Азовсталі всі забули;
  • багато зниклих безвісти українських військових, долею яких ніхто не опікується;
  • більшість злочинів на території західних областей України здійснюють переселенці, також вони всі поголовно алкоголіки, наркомани, не хочуть воювати, через що місцевих забирають у їх сімей.

Також в певний момент роздмухувалася паніка через відсутність кам’яної солі, щодо невидачі зарплат військовим та на інші актуальні теми.

Кілька прикладів:  

Відео має 3,6 мільйони переглядів. Дуже нетипова кількість, як і в цілому тематика для цього профілю. Відео Олексія Оскера перезалите з ТікТок. Скільки ще профілів, у якому воно розміщене – невідомо.

Основний зміст: прості люди воюють, влада – ховається. Кілька цитат (стиль мови оригіналу):

«Хоч один з нардепов, хоч один син з нардепом племянником сьогодні воює? Нєт. А може діти міністрів воюють? Нєт»

«Вони командують нашими хлопцями, вони дають злочинні накази, які потім знищують наших хлопців,  а потім вони міняють дати смерті і похорону»

«Воєнкомати взагалі стали якимсь розправним органом в Україні»

Відео має 1 мільйон переглядів. Абсолютно нетипова кількість для цього профілю (не схожого на бота). Відео Антона Гури, залите на інший профіль. Також використовується ця методика. Короткий зміст відео – існують домовленості українських олігархів та депутатів з ворогом, щоб їх підприємства не чіпали. При цьому домовленість на найвищому рівні, оскільки віддати наказ не запускати ракети може віддати фактично лише путін.

Нове (від 01.08.2022 року) відео Остапа Стахіва, в якому розказує фантастичну і дику теорію про те, що допомога Україні від ООН «видається трьома траншами по 2220 гривень, що в сумі становить 6660 грн», а отже – тут «зашите диявольське число 666».

Також Остап Стахів взявся розкручувати дезертира з 24 окремої механізованої бригади Сергія Гальченка, який розказував історії як про «нелюдські умови на Яворівському полігоні», коли начебто у взводі «з 30 чоловік 5 отримали запалення легенів». ЗМІ писали, що «Гальченко став героєм російської пропаганди. Відео з його критикою командування набирає неймовірну кількість переглядів в соцмережах. Тези його виступів чітко повторюють російську пропаганду про суцільну «зраду» і «поганих українських командирів вищого рівня».

На перший погляд, може здатися, що ці три особи не пов’язані між собою. Проте, окрім того, що вони все ж таки починають робити репости один одного і записувати спільні відео, їх пов’язує мережа поширення. Яка і робить масовими поширення їх відео, дописів, наративів. І в якій і перетинаються Олексій Оскер, Антон Гура та Остап Стахів.

Їх відстеження ускладнює те, що їхні профілі часто блокують, відео вони заливають на абсолютно порожні акаунти, профілі в фейсбуці зараз в більшості випадків закриті. Проте активісти все ж зберегли частину скріншотів і посилань.

Висновки кожен може зробити сам, як і перевірити надану інформацію. Всі можливі посилання, які були, разом зі скріншотами, є в тексті блогу.

Активісти сподіваються, що розголос спонукатиме до більш рішучих дій відповідні органи. А читачі краще зрозуміють, як працює ворожа пропаганда.

1 коментар

  • Як би Зелень не була поголовно брехлива, то такого не було б. Де правдиві відповіді на питання що хвилює мільйони українців про надшвидку окупацію півдня, Маріупольський котел, здачу азовців, тотальне безробіття, засилля зрадників серед назначенців Зеленського, відсутність реагування на попередження про війну і багато іншого.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.