Понеділок, 26 Вересня, 2022
АналітикаНа росії

Кремль витрачає 1,5 мільярда доларів на рік на пропаганду та дезінформацію

На думку аналітиків, пропаганда в РФ досягла рівня, небаченого від часів сталінського СРСР, повідомляє “Польське радіо”.

У першому кварталі цього року витрати російського уряду на ЗМІ зросли втричі, і це свідчить про зростання зусиль Кремля задля підтримання свого наративу в контексті вторгнення в Україну. «Пропаганда в Росії досягла рівня, небаченого з часів сталінського Радянського Союзу», – оцінюють аналітики дослідницького центру DebunkEU.org.

За останні 11 років державні витрати на масмедіа зросли в Росії на 30 відсотків. Дані, які зібрали в DebunkEU.org, підтверджують, що лише торік Кремль призначив 1,5 мільярда доларів (115 мільярдів рублів) на засоби масової пропаганди. «Для авторитарних режимів ЗМІ – це інструмент утримання влади», – звертає увагу аналітикиня DebunkEU.org Алєксандра Міхаловська-Кубсь.

Від січня до березня 2022 року витрати на ЗМІ в Росії зросли втричі (порівняно з аналогічним періодом 2021 року). У березні ЗМІ отримали з бюджету 11,9 млрд рублів – удвічі більше, ніж у січні та лютому разом (5,5 млрд рублів). «Витрати на медіа цього року тільки зростуть і значно перевищать запланований бюджет», – каже Міхаловська-Кубсь. На думку експертів, війна в Україні вплинула на посилення потреби маніпулювати російською громадською думкою.

Найбільшу частку у фінансуванні має RT (колись Russia Today). «Від моменту заснування 2005 року цей телеканал використовували з метою поширення дезінформації та підриву західних цінностей», – додає аналітик DebunkEU.org Якуб Кубсь. RT має шість мовних версій (англійську, іспанську, французьку, німецьку, арабську та російську). У березні 2022 року трансляцію RT тимчасово припинили в ЄС, Великій Британії та США.

Протягом десяти років фінансування RT зросло в кілька разів. 2022 року агентство має отримати четвертину всіх коштів на ЗМІ. «RT займає особливе місце в системі російських державних ЗМІ. 2012 року владімір путін заборонив обмежувати фінансування агентства, натомість ANO TV-Novosti (материнська компанія) не зобов’язана офіційно декларувати свої витрати», – зазначає Якуб Кубсь.

На другому місці за обсягом фінансування – найбільший державний медіаголдинг у Росії – ВГТРК. Він обслуговує п’ять національних телеканалів (таких як Рассія-1), два міжнародні телеканали та 80 регіональних радіо- і телестанцій. Агентство створено 2013 року за дорученням путіна «з метою підвищення ефективності державних ЗМІ».  Третє за обсягом фінансування – інформаційне агентство «Рассія сєводня», воно є власником відомих кремлівських пропагандистських каналів, таких як «Ріа новості» і «Спутнік». Його фінансування поступово зростає від 2014 року, коли РФ почала окупувати Кримський півострів і розв’язала війну на Донбасі.

Три конгломерати отримують понад половину щорічних коштів, призначених на російські ЗМІ. Інші одержувачі фінансування – це перший російський канал (Пєрвий канал), громадське телебачення (ОТР) та агентство ІТАР-ТАСС. У проєкті російського бюджету не передбачено скорочення витрат на державні ЗМІ. Коли врахувати стрімке зростання фінансування пропагандистських медіа у зв’язку з війною в Україні, можна припустити, що кошти, призначені в Росії на ЗМІ, значно перевищать передбачені в бюджеті.

DebunkEU.org – це незалежний технологічний аналітичний центр і неурядова організація, яка відстежує дезінформацію та проводить освітні кампанії стосовно медіаграмотності. Цей аналіз профінансовано завдяки краудфандингу.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.