Субота, 10 Грудня, 2022
АналітикаІнформаційний фронтСуспільство

Зміна структури медіаспоживання та роль цього в забезпеченні інформаційної гігієни українців

Малюнок: Depositphotos

З розвитком онлайн-засобів поширення інформації, в тому числі соцмереж, в поширенні інформації зникли традиційні фільтри у вигляді, наприклад, редакцій ЗМІ. Тепер кожна людина зі смартфоном чи ПК стає засобом масової інформації, йдеться в матеріалі сайту InfoLight.UA.

Згідно з результатами опитування «ДЕМОКРАТІЯ, ПРАВА І СВОБОДИ ГРОМАДЯН ТА МЕДІАСПОЖИВАННЯ В УМОВАХ ВІЙНИ», яке у липні 2022 року провів Київський міжнародний інститут соціології на замовлення громадянської мережі «Опора», ми бачимо наступне.

ВПЕРШЕ СОЦІАЛЬНІ МЕРЕЖІ СТАЛИ ГОЛОВНИМ ДЖЕРЕЛОМ ІНФОРМАЦІЇ ДЛЯ УКРАЇНЦІВ, ВИПЕРЕДИВШИ ТРАДИЦІЙНОГО ЛІДЕРА – ТЕЛЕБАЧЕННЯ.
ПРИ ЦЬОМУ УКРАЇНЦІ ПРОДОВЖУЮТЬ ЗНАЧНО БІЛЬШЕ ДОВІРЯТИ ТЕЛЕБАЧЕННЮ, АЛЕ НОВІ ВИКЛИКИ, ЗОКРЕМА ПОТРЕБА ШВИДКО ОТРИМУВАТИ НЕОБХІДНУ ІНФОРМАЦІЮ, СХИЛЯЮТЬ ЇХ В БІК СОЦМЕРЕЖ.
ПОПРИ ВСІ ЗАСТЕРЕЖЕННЯ, СЕРЕД СОЦМЕРЕЖ ВПЕВНЕНО ЛІДИРУЄ ТЕЛЕГРАМ.
ЧЕРЕЗ БРАК ЧАСУ І ЕКСТРЕМАЛЬНІ УМОВИ, НАЙБІЛЬШ ЗАТРЕБУВАНІ – КОРОТКІ ВІДЕО ТА КОРОТКІ ІНФОРМАЦІЙНІ ПОВІДОМЛЕННЯ.
ЯК ЗАСІБ ОСОБИСТОГО СПІЛКУВАННЯ ВПЕВНЕНИМ ЛІДЕРОМ Є VIBER. ЩОДО ЦЬОГО МЕСЕНДЖЕРУ Є БАГАТО МІФІВ, ЗОКРЕМА ЩОДО ЙОГО РОСІЙСЬКОСТІ, ПРОТЕ ПРАВДА В ТОМУ, ЩО ВІН НІКОЛИ НЕ БУВ РОСІЙСЬКИМ І ЗАРАЗ НАЛЕЖИТЬ ЯПОНСЬКОМУ ІНВЕСТИЦІЙНОМУ ФОНДУ RAKUTEN.
ЩЕ ОДИН ПОКАЗНИК, ЯКИЙ СВІДЧИТЬ ПРО ЗНАЧНО БІЛЬШУ ДОВІРУ УКРАЇНЦІВ ДО ТЕЛЕБАЧЕННЯ, В ПЕРШУ ЧЕРГУ – ДО ЄДИНОГО ТЕЛЕМАРАФОНУ.
ВАРТО ЗВЕРНУТИ УВАГУ, ЩО УКРАЇНЦІ ВИСТУПАЮТЬ ЗА СВОБОДУ СЛОВА, І, ВОДНОЧАС, ЗА ПРАВО ДЕРЖАВИ В УМОВАХ ВІЙНИ ЗДІЙСНЮВАТИ КОНТРОЛЬ ІНФОРМАЦІЮ, ТОБТО – ЗА ОБМЕЖЕННЯ ЦІЄЇ СВОБОДИ СЛОВА.
ПОНАД 50% УКРАЇНЦІВ ВІДЧУВАЮТЬ ЗДАТНІСТЬ ДО ВЕРИФІКАЦІЇ ІНФОРМАЦІЇ, ПРОТЕ ХОЧУТЬ, ЩОБ ДЕРЖАВА БОРОЛАСЯ З ФЕЙКАМИ ТА ПРОПАГАНДОЮ.

Ці результати наочно демонструють, що свобода слова є важливою цінністю для українців. Але розуміючи ситуацію в країні і стикаючись з проявами російської пропаганди, громадяни хочуть, щоб частину функцій з фільтрації контенту для них виконала держава (хоча самі вважають себе здатними відрізнити фейк від правди понад 50% громадян)..

Домінування Телеграм-каналів як джерела інформації доводить, що традиційні формати інформування, від телебачення до онлайн-ЗМІ, втрачають актуальність і не встигають за розвитком технологій та суспільства. Їх популярність зумовлена не довірою, а переважно зручним форматом отримання інформації.

Головний результат цього опитування – українцям конче потрібна навчальна програма з медіаграмотності і інформаційної гігієни загальнонаціонального рівня.

Детальніше про це та основи інформаційної гігієни в лекції Юрія Гончаренка «Про інформаційну гігієну та її роль в сучасному світі. Погляд з країни, що веде війну» та подальших статтях:

Наші сторінки в соцмережах:

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.