Субота, 21 Вересня, 2024
АналітикаПолітикаСвітУкраїна

Угода про зону вільної торгівлі з Туреччиною нарешті запрацює?

Анкара нарешті ратифікувала угоду про зону вільної торгівлі (ЗВТ) з Україною, підписану ще 2,5 року тому, передає ЗІФ.

Як повідомляє Hurriyet Daily News, президент Ердоган 1 серпня схвалив угоду і додатки до неї. І в п’ятницю 2 серпня повідомлення про ратифікацію угоди Туреччиною з’явилося в офіційному віснику.

Угода зокрема передбачає скасування Туреччиною ввізного мита для 10 337 експортованих з України товарів (95% від загальної кількості). І ще для більш як 1300 позицій діятимуть тарифні квоти або зменшені мита.

Після перехідних періодів (три-сім років) Туреччина також скасує ввізні мита ще для 1,5% промислових товарів та для 28,5% сільськогосподарських товарів.

Україна своєю чергою скасує ввізні мита для близько 56% промислових товарів та 11,5% сільськогосподарських товарів, а після перехідних періодів (2-5 років – для промислових товарів, 2-10 років – для сільськогосподарських товарів) – ще для 43,2% промислових та для 53,7% сільськогосподарських товарів.

Також 1 серпня відбулася зустріч української віцепрем’єрки Юлії Свириденко та міністра торгівлі Туреччини Омера Болата. Він зазначив, що товарооборот між країнами у 2023 році складав 7,3 млрд доларів, а після набрання чинності угодою він може за короткий час зрости до 10 млрд доларів.

«Турецькі компанії братимуть активну участь у реалізації турецько-української робочої групи з відновлення України, яку ми спільно підписали в Стамбулі в січні цього року», – додав Омер Болат.

«Ми обговорили посилення економічної співпраці та торгівлі», – написала Юлія Свириденко на X. За її словами, завершення ратифікації угоди про вільну торгівлю з Туреччиною об’єднає всі чорноморські країни, за винятком росії, в єдиний економічний простір, взаємовигідний для всіх країн.

Власне, угоду про ЗВТ з Анкарою підписали ще 3 лютого 2022 року, а підготовка до цього велася 15 років – це були найдовші перемовини України (навіть переговори про більш масштабну угоду з ЄС забрали втричі менше часу).

З нашого боку Кабінет міністрів на засіданні 7 травня схвалив законопроєкт щодо ратифікації угоди про вільну торгівлю між Україною та Туреччиною і його внесли до Верховної Ради, але голосування ще не відбулося.