Понеділок, 27 Травня, 2024
Аналітика

Олексій Філатов – куратор ЛДНР: що відомо про нового наставника з Кремля

У російських маріонеткових «республіках» ЛДНР нове призначення. Куратором з гуманітарної та політичної взаємодії з терористичними угрупованнями Донбасу став високопоставлений чиновник з оточення Путіна Олексій Філатов.

За словами одного з наближених до російського президента, Філатов «добре справлявся» зі зв’язками у Південній Осетії і тепер «пішов на підвищення» в ОРДЛО. Розповідаємо все, що відомо про нову креатуру Кремля.

Хто такий Олексій Філатов?

Інформація щодо нового посередника у ланцюжку Кремль-ЛДНР з’явилася 10 жовтня. Помічник Путіна Владислав Сурков викликав «на килим» до Москви нового ватажка ДНР Дениса Пушиліна, якого тимчасово призначили керувати регіоном після ліквідації Захарченка. На цій зустрічі і був представлений Олексій Філатов. В даний момент він займає пост в управлінні президента РФ по прикордонному співробітництву.

Подробицями московських переговорів Суркова з ватажком ДНР і новим ставлеником поділився директор Центру політичної кон’юнктури РФ Олексій Чеснаков. Він повідомив, що сторони обговорювали «вибори» та гуманітарні проблеми ЛДНР. Саме ці питання лягли у «компетенцію» Філатова: керівництво «виборчим» процесом у псевдо-республіках:

«До цього він займався відносинами з Південною Осетією, добре справлявся з роботою і тепер пішов на підвищення»

— Олексій Чеснаков, директор Центру політичної кон’юнктури РФ

Інформації про особу Філатова у вільному доступі практично немає. Відомо те, що до призначення в ОРДЛО він кілька років обіймав посаду головного радника Управління АП РФ по соціально-економічному співробітництву з державами СНД, Республікою Абхазія і Республікою Південна Осетія. У Південній Осетії радник Філатов курирував зв’язку Кремля з місцевою владою, останні президентські вибори у 2017 році та гуманітарні аспекти. Також супроводжував Суркова під час його візитів до ПО. Україна Кремль позбувся нових ватажків «ДНР» та замінив їх людиною Суркова 07/09/2018 1324

Примітно, що, за словами джерел з АП Путіна, Філатов провів успішну роботу в регіоні Південної Осетії. Але в останніх двох виборчих перегонах президентів цієї невизнаної світом республіки Кремль підтримував кандидатів, які в результаті не перемагали. Залишається тільки здогадуватися, в чому саме полягав «успіх» креатури Кремля для краю.

Разом з тим, за оцінками вищого начальника Філатова Суркова – Москва в цілому задоволена співпрацею з керівництвом Південної Осетії і готова продовжувати взаємну інтеграцію, фінансову та інвестиційну підтримку, розвивати інфраструктурні проекти.

Навіщо Кремлю новий куратор?

Як це все пов’язано з Україною? Очевидно, що негласні заслуги Філатова зараз більш корисні Кремлю в ЛДНР, ніж у стабільній Південній Осетії, де у місцевих еліт повне взаєморозуміння з Москвою.

Напередодні рокіровок у кураторстві псевдо-республіками Донбасу, Путін провів реорганізацію свого управління по соціально-економічному співробітництву з державами СНД, Республікою Абхазія і Республікою Південна Осетія, яким завідував Сурков. І створив вище згадане управління по прикордонному співробітництву. Причина – недостатня ефективність. Є й неофіційні причини, про що розповідають джерела РБК:

«Одна з причин – урізання фінансування. Крім того, ще в червні на робочих нарадах говорилося, що робота у колишньому форматі неефективна і її формати будуть істотно переглядатися»

— РБК

Половину персоналу колишньої структури звільнили, в тому числі і колишнього куратора ОРДЛО Максима Полякова. За словами джерел в Кремлі його також змістили через «неефективність управління».

На кону «виборів» в ЛДНР рокіровка виглядає закономірною. Ситуація в Південній Осетії та Абхазії більш стабільна, ніж на Донбасі. І зустріч Суркова з Пушиліним в Москві вписується у загальний контекст. Кремль ставить на перемогу саме цього «кандидата». За підсумками переговорів Пушилін заявив:

«Отримано гарантії підтримки з боку Росії у всьому, що стосується безпеки та підвищення рівня життя громадян»

За словами Пушиліна, у Москві пообіцяли гроші на соціальні потреби регіону та підвищення окладів для місцевих чиновників. Що це означає на ділі, здогадатися не важко. До того ж, «народно-визнаного» місцевого авторитета і колишнього губернатора ДНР Павла Губарєва московські наставники запхали у дальній кут. Його кандидатуру забракували через претензії зі збором підписів на підтримку. Інтерв’ю Україна Політичний експерт Юрій Шуліпа: місцеві вибори в ОРДЛО – підготовка Кремля до президентських виборів та подальшої окупації України 01/10/2018 75

Проблеми з участю у виборчій гонці є й у інших претендентів: екс-глави Радбезу ДНР Олександра Ходаковського і представника комуністичної партії Ігоря Хакімзянова.

Усунення непотрібних кандидатів виглядає як спрощення «виборчого» процесу. Якщо говорити просто: хотіли Росію в регіоні – так отримайте Росію. Тут вибори не проводяться, вони призначаються і виграються потрібними людьми.

Повертаючись до загадкової особистості Олексія Філатова, можна припустити, що таким чином Сурков  має намір вирішити проблему ефективності щодо управління ЛДНР і першим завданням буде забезпечення спокійних і потрібних «виборів».

Залишити відповідь