Вівторок, 21 Травня, 2024
Україна

Нові пенсії, штрафи і тарифи у 2019 році

У 2019 році на українців чекає чимало нововведень – підвищення мінімальних зарплат і пенсій, нові тарифи та штрафи, а також зміни у медичній, освітній та інших сферах.

Підвищення мінімальної зарплати: з 1 січня в Україні зросте мінімальна зарплата – її буде підвищено з 3723 грн до 4173 грн.

Відповідні зміни зафіксовані в державному бюджеті на 2019 рік, який 23 листопада прийняла Верховна Рада України.

Підвищення мінімальної зарплати означає і зростання середнього показника зарплати в Україні – у новому році він зросте з 9218 грн до 10,1 тис. грн.

Підвищення прожиткового мінімуму: у 2019-му на 9,4% має зрости також прожитковий мінімум – один з основних соціальних показників, на підставі якого ведеться розрахунок більшості соціальних виплат.

У новому році прожитковий мінімум, який складає зараз 1853 грн, підвищать у два етапи: з 1 липня – до 1936 грн, а з 1 грудня – до 2027 грн. Ці зміни також закладено в держбюджеті.

Підвищення і перегляд пенсій: Новий рік принесе пенсіонерам кілька етапів підвищення пенсій. Передусім – з 1 січня – мінімальна пенсія зросте для тих пенсіонерів, яким вже виповнилося 65 років і чий стаж роботи перевищує 30 років (для жінок) і 35 років (для чоловіків). Їм підвищать виплати на 172 грн (до 1669 гривень).

З 1 січня підвищать також виплати для військових пенсіонерів – на 25%.

Зростання мінімальної пенсії для інших категорій пенсіонерів у новому році заплановано в два етапи: з 1 липня – до 1564 грн і з 1 грудня – до 1638 грн.

Відтепер щороку пенсію будуть “осучаснювати” за новою формулою: її підвищать на суму, у якій враховані 50% зростання від рівня інфляції і 50% зростання середніх зарплат в Україні за минулий рік.

Крім того, в 2019 році в Україні продовжиться впровадження пенсійної реформи, яка суттєво впливає вік виходу на пенсію. Починаючи з 1 січня право на пенсію за віком у 60 років матимуть лише ті, хто має повних 26 років трудового стажу. Ті, чий стаж не дотягує до цього показника, проте перевищує 16 років, зможуть виходити на пенсію в 63 роки.

Електронні рецепти та безкоштовні обстеження

У новому році на Україну чекає подальше впровадження масштабної медичної реформи: зокрема, до кінця 2019 року сімейні лікарі повинні повністю перейти з паперового на електронний документообіг: в електронному вигляді будуть вести медичну карту пацієнта, виписувати рецепти, лікарняні листи та направлення до інших лікарів.

Найважливішим нововведенням 2019-го стане також упровадження нової державної програми безкоштовної діагностики – її планують запустити з другої половини року.

Пройти діагностичні обстеження можна буде за державний рахунок за направленням від сімейного лікаря

У тих державних або приватних клініках, які підпишуть договір з Національною службою здоров’я України, можна буде безкоштовно пройти понад 30 необхідних діагностичних обстежень. Серед них – рентгенографія, мамографія, ехокардіографія серця, УЗД-діагностика, ендоскопія, кілька видів біопсії, більше десятка видів аналізів та інші дослідження. Пройти їх можна буде за державний рахунок у напрямку від сімейного лікаря. Таким же чином можна буде потрапити і до лікарів-спеціалістів – Нацслужби здоров’я оплатить їхні послуги в партнерських медичних закладах, якщо направлення видав той сімейний лікар, з яким пацієнт підписав декларацію.

Послугу будуть вводити поступово в різних регіонах, однак в МОЗ сподіваються, що в результаті близько 80% потреб українців у медичних обстеженнях покриє держфінансування.

Повернення ліків до аптек: з 1 січня 2019 року в Україні запрацювала законодавча норма, згідно з якою в аптеки відтепер можна повертати ліки та медичні вироби – щоправда, тільки неякісні.

З настанням нового року набув чинності закон, прийнятий 23 листопада 2018 року – Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо поліпшення адміністрування та перегляду ставок окремих податків і зборів (№ 2628-VIII).

В аптеки відтепер можна повертати ліки та медичні вироби – щоправда, тільки неякісні.

Як пояснили раніше в Міністерстві охорони здоров’я, щоб повернути медпрепарати до аптеки, необхідно пред’явити розрахунковий документ на їх придбання. У такому випадку споживач має право просити повернути сплачені за ліки гроші або замінити препарат на аналогічний.

У міністерстві звернули увагу, що факт неналежної якості підтверджується такими документами:

1. висновок про якість лікарських засобів, виданий лабораторією Державної служби України з лікарських засобів та/або уповноваженим лабораторією;

2. розпорядження Держлікслужби про заборону обігу лікарського засобу.

“Щоб убезпечити себе від придбання неякісних ліків, просимо відвідати сайт Держлікслужби і переконатися, що препарати, які ви придбали, не заборонені. Також нагадуємо, що на вимогу покупця аптеки повинні надати документи, які підтверджують належну якість продукції, зокрема сертифікат якості виробника” – рекомендували в МОЗ.

Залишити відповідь