Неділя, 3 Березня, 2024
ПодіїСвіт

В Ісландії прогнозують, що виверження вулкану може знищити місто поблизу Рейк’явіка

Ісландське місто, в якому проживає близько 4 000 людей поблизу столиці Рейк’явіка, може бути сильно пошкоджене вулканом, виверження якого очікується протягом декількох годин або днів, вважають експерти.

Про це, як пише “Європейська правда”, повідомляє The Guardian.

Людей з міста Гриндавік на південно-західному узбережжі евакуювали рано вранці в суботу після того, як зміщення магми під земною корою спричинило сотні землетрусів, що, як вважають, є передвісником виверження.

“Ми дуже стурбовані станом усіх будинків та інфраструктури в цьому районі”, – заявив у суботу Відір Рейніссон, голова Управління цивільного захисту та надзвичайних ситуацій Ісландії.

Місто розташоване приблизно за 40 кілометрів на південний захід від Рейк’явіка, поблизу геотермальної електростанції Свартсенгі, основного постачальника електроенергії і води для 30 000 жителів півострова Рейк’янес, а також водосховища з прісною водою.

Гриндавік також знаходиться поруч з геотермальним спа-курортом Блакитна лагуна, популярним туристичним напрямком, який був закритий з міркувань безпеки на початку цього тижня.

“Магма зараз знаходиться на дуже невеликій глибині, тому ми очікуємо виверження протягом декількох годин, щонайменше – протягом декількох днів”, – сказав Рейніссон.

Найбільш вірогідним сценарієм буде відкриття тріщини в землі біля Гриндавіка.

“У нас є розлом довжиною близько 15 кілометрів, і в будь-якій точці цього розлому ми можемо побачити, що може статися виверження”, – сказав Рейніссон.

Однак він не виключає можливості виверження на дні океану, яке, ймовірно, спричинить велику хмару попелу.

“Це не найвірогідніший сценарій, але ми не можемо його виключити, тому що кінець … тріщини йде в море”, – сказав він.

Землетруси і підняття ґрунту, спричинені вторгненням магми, вже завдали шкоди дорогам і будівлям у Гриндавіку та його околицях.

Ісландія, яка має 33 діючі вулканічні системи, оголосила надзвичайний стан і наказала обов’язкову евакуацію Гриндавіка рано вранці в суботу.

У кількох прилеглих містах відкрилися притулки і центри допомоги, але більшість жителів Гриндавіка залишилися у друзів або родичів, повідомляють ЗМІ.

За останні роки на півострові Рейк’янес поблизу вулкану Фаґрадалсф’ятль відбулося три виверження: у березні 2021 року, серпні 2022 року та липні 2023 року – всі вони відбулися далеко від будь-якої інфраструктури чи населених пунктів.

До виверження в березні 2021 року півострів Рейк’янес перебував у стані спокою протягом восьми століть.

Вулканологи вважають, що новий цикл підвищеної активності може тривати кілька десятиліть або століть.

Розташована в Північній Атлантиці, Ісландія лежить на Серединно-Атлантичному хребті – тріщині в океанському дні, що розділяє Євразійську та Північноамериканську тектонічні плити.

Масивне виверження іншого ісландського вулкану – Ейяф’ятлайокудль на півдні острова – у квітні 2010 року змусило скасувати 100 000 авіарейсів, залишивши понад 10 мільйонів мандрівників у скрутному становищі.

Залишити відповідь