П’ятниця, 14 Червня, 2024
АрміяВійнаСвіт

США скасували заборону на передачу американської зброї «Азову»

Тепер бригада, колишня добровольча сила, що долучилася до Національної гвардії України у 2015 році, матиме доступ до такої ж військової допомоги США, як і будь-який інший підрозділ, передає Польське радіо.

Влада США дозволила українській військовій частині «Азов» використовувати американську зброю, повідомляє американська газета Washington Post з посиланням на Держдепартамент США.

За даними Washington Post, бригада «Азов», відома довготривалою обороною металургійного комбінату «Азовсталь» у Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 році, вважається одним із найкращих бойових підрозділів України. Однак сім років тому азовцям було заборонено використовувати американську зброю, оскільки офіційні особи у Вашингтоні заявили, що деякі із засновників «Азова» дотримуються расистських, ксенофобських і крайніх націоналістичних поглядів, а правозахисники ООН звинуватили бригаду в порушенні гуманітарного права.

Тепер бригада, колишня добровольча сила, що долучилася до Національної гвардії України у 2015 році, матиме доступ до такої ж військової допомоги США, як і будь-який інший підрозділ.

«Після ретельного контролю українська 12-та бригада спеціального призначення «Азов» пройшла перевірку Державного департаменту США», — повідомляє Washington Post з посиланням на чиновників.

За даними щоденника, Держдепартамент не виявив «жодних доказів» порушення прав людини «Азовом», але речник відомства відмовився надати інформацію про те, коли було знято заборону та чи американська зброя вже потрапила до бійців «Азова». Ні командування «Азова», ні український уряд не відповіли на запит The Washington Post.

Скасування заборони було пріоритетом для українських чиновників, які кажуть, що бригада могла б ефективніше захищати «Азовсталь» у 2022 році, якби мала доступ до бойової техніки США. Члени бригади також не змогли взяти участь у навчаннях, організованих американськими військовими.

Як нагадує Washington Post, російський лідер Владімір Путін давно посилається на крайній націоналізм «Азова», звинувачуючи українську армію та владу в неонацизмі. Зміна політики США, ймовірно, пожвавить використання цього наративу Росією.

Командування бригади стверджує, що подібні звинувачення давно безпідставні, а самі командири повністю змінилися з часу заснування «Азова».

В Україні назва бригади стала синонімом останньої точки опору в Маріуполі, який оточили російські війська у 2022 році. Командування Збройних сил України наказало бійцям, які залишилися на заводі, скласти зброю. На початок травня 2024 року в полоні залишалося понад 900 бійців бригади. Гасло «Вільний Азов» використовується під час демонстрацій у Києві з закликом звільнити військовополонених, які відбуваються щонеділі.