10 грудня в інформаційному агентстві «Інтерфакс-Україна» були презентовані результати дослідження «Суспільно-політичні настрої українців (грудень 2024 року)». Аналіз показує: українське суспільство зіштовхується із численними викликами, які формують запит на зміну влади.
Ключові проблеми: корупція, оборона, економіка та мобілізація
Результати опитування демонструють, що найбільше громадян турбують:
- Корупція, яка залишається головною проблемою, підсиленою медійними скандалами.
- Обороноздатність країни. Громадяни пов’язують відповідальність за ситуацію на фронті з президентом, Міністерством оборони та Генеральним штабом.
- Економіка та соціальна сфера, де невдалі реформи МСЕК і ВЛК викликають критику та ризикують посилити нерівність.
- Мобілізація, яку супроводжують корупційні скандали та недовіра до процесу.
Запит на зміну влади – рекордний
Виконавчий директор дослідницько-аналітичної групи InfoLight.UA Юрій Гончаренко відзначає:
«Бажання наших громадян змінити владу продовжує зростати. Не дивно, що найбільше хочуть переобрати Верховну Раду, яка продовжує демонструвати недієздатність. Симптоматичним є й показник переобрання Президента – він має чітку динаміку до зростання. Це є результатом погіршення ситуації на фронті, наростаючого соціального розшарування та проблем в економіці, відповідальність за які народ значною мірою покладає на першу особу країни. До того ж, нещодавні заяви Трампа, швидше за все, свідчать про те, що він налаштований зупинити гостру фазу війни. А тому вибори не за горами. І запит на них явно проглядається серед українців».
Довіра до лідерів: тенденції та перестановки
Рівень довіри до лідерів змінюється. Валерій Залужний залишається популярним завдяки своїй публічності, тоді як Олександр Сирський, попри об’єктивні досягнення, отримує менш прихильні оцінки. Чутки про відставку Кирила Буданова також викликають занепокоєння, адже його дії залишаються найбільш ефективними в Силах оборони України.
Чи можливі вибори під час війни?
Запит на вибори є, хоч законодавство України не передбачає їх проведення у воєнний час.
Респондентам було поставлено запитання «За яких умов можна проводити вибори в Україні?» 20,4% опитаних вважають, що вибори необхідно проводити за будь-яких умов і якомога швидше. На думку 38,8% респондентів, вибори можливі лише після остаточної перемоги та закінчення воєнного стану. В цілому 54,3% опитаних вважають, що вибори можуть бути проведені фактично під час війни, але за тих чи інших умов. Порівняно з даними попереднього дослідження суспільний запит на вибори зріс на 3,3%.
На запитання «Які органи влади слід переобрати найближчим часом?» абсолютна більшість опитаних відповіла, що це Верховна Рада (77,8%). Друге та третє місця посідають вибори місцевих рад (54,8%) та місцевих голів (50,6%). 49,2% респондентів вважають, що найближчим часом необхідно переобрати Президента України. В цілому готовність українців до виборів становить 81,1%.
Експерти відзначили, що навіть після завершення війни країна потребуватиме кількох місяців для підготовки до виборчого процесу. Тому ці процеси треба починати вже сьогодні.
Дослідження вказує на наростаюче розчарування суспільства та запит на оновлення влади. Чи зможе Україна відповісти на цей виклик, залежить від готовності до змін і координації дій усіх учасників політичного процесу.