Програма єВідновлення в Україні тепер передбачає можливість використати компенсацію за зруйноване Росією житло на будівництво будинку на власній земельній ділянці. Важливо, щоб така ділянка не розташовувалась на території ведення активних бойових дій та перебувала у власності заявника.
Відповідне рішення ухвалив Кабінет міністрів України на засіданні 31 березня, повідомив глава уряду Денис Шмигаль. “Удосконалюємо алгоритм отримання компенсації за знищене індивідуальне житло для його відновлення”, – наголосив він, передає OBOZ.UA.
Як пояснив віцепрем’єр-міністр, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, цим рішенням єВідновлення було розширено. “Отримуйте компенсацію за знищене житло та самостійно будуйте новий будинок на своїй землі. Відновлюйте, якщо ви власник земельної ділянки на території, де немає активних бойових дій”, – повідомив Федоров і уточнив, що перші 600 сімей отримають кошти на відновлення на власній ділянці вже цього тижня, тобто до 6 квітня.
Щоб отримати кошти заздалегідь необхідно подати заяву про отримання компенсації за знищене житло, обравши грошову компенсацію через Дію або в ЦНАПі. Щоб скористатися послугою онлайн, потрібно:
- у Дії у розділі “Сервіси” вибрати єВідновлення;
- зі списку вибрати “Виплата на будівництво” та клікнути “Докладніше”;
- натиснути “Переглянути деталі” та перевірити дані;
- клікнути “Вибрати об’єкт” та вибрати об’єкт, на якому розпочнеться будівництво;
- натиснути “Підтвердити” та обрати рахунок для виплати;
- перевірити особисті дані та натисніть “Надіслати”.
Після розгляду буде призначено суму компенсації, яка відобразиться в Дії. Наступним кроком стане реєстрація повідомлення про початок будівельних робіт на порталі Дія або в ЦНАПі.
При цьому, як уточнюють у Міністерстві розвитку громад та територій, отримання коштів відбувається у два етапи: спочатку 50%, а після звіту ще 50%. Звіт подається після того, як витрачено 90% першого траншу компенсації. Також потрібно припинити право власності на знищений об’єкт нерухомості, але тільки після того, як буде нараховано компенсацію у Дії.
“Ви маєте 18 місяців для витрати першого траншу та 36 місяців для проведення будівельних робіт в цілому. Після їх завершення необхідно надати фінальний звіт”, – йдеться у повідомленні.
Кошти, отримані в рамках компенсації, можна витратити на чітко визначені цілі. Це:
- розробка проектної документації;
- закупівля будівельних матеріалів;
- оплата будівельних робіт.
Як повідомляв OBOZ.UA, українцям не виплачуватимуть компенсації через Реєстр збитків, завданих агресією РФ проти України, одразу за чотирма категоріями втрат. Серед них – шкода, заподіяна не на території України, а також збитки, завдані до 24 лютого 2022 року.