Четвер, 30 Травня, 2024
Економіка

В Україні пропонують легалізувати криптовалюти вже за три роки. Що про це відомо

Міністерство економічного розвитку пропонує легалізувати криптовалюту в Україні до 2021 року.

Про це йдеться в сюжеті Радіо НВ.

Що пропонує законопроект Мінекономрозвитку

Чиновники вважають, що якщо держава легалізує криптовалюти, це сприятиме залученню інвестицій та створенню робочих місць.

Легалізація відбуватиметься у два етапи. Перший – протягом цього і наступного років. У цей період буде визначено правовий статус криптовалют, а також суб’єктів господарювання, що надають послуги з обміну. Також відбуватиметься моніторинг тенденцій та аналіз проблем ринку.

На другому етапі у 2020-2021 роках визначать так званих зберігачів віртуальних валют. Тобто, це особи, які надають послуги для захисту приватної інформації від імені своїх клієнтів, пояснив Радіо НВ експерт з економічних питань Максим Праздніков. Досі у криптовалюти був незрозумілий статус: чи то ресурс, чи то майно, чи просто гроші. Потрібно законодавчо визнати, що криптовалюта – саме валюта.

“Є можливість зберігати в Україні віртуальні активи, але практично ніхто цього не робить. Тобто, всі віртуальні активи зберігаються на якихось міжнародних біржах за межами України. І ось як буде відбуватися визначення ось цих бірж, які передбачаються як субє’кти первинного фінансового моніторингу, чесно кажучи, поки що не зрозуміло. Тобто, як будуть визначатися активи, як буде проводитися ідентифікація, у кого де зберігаються ці активи”, – говорить Праздніков.

У вересні в Раді зареєстрували законопроект, де прописали всі терміни. Зокрема, “віртуальними активами” вважаються криптовалюти та токен-активи. Натомість, криптовалюта – це віртуальний актив у формі токену, що функціонує як засіб обміну або збереження вартості. Для порівняння , криптовалюта – це гривні, а токени – це жетони в метро.

Головне в законопроекті – документ пропонує оподаткування виключно операцій з обміну віртуальних активів на валютні цінності, тобто традиційні гроші. Не підлягатимуть оподаткуванню операції з обміну віртуального активу одного виду на інший. Також для підприємств буде встановлена пільгова ставка оподаткування прибутку (доходу) від операцій з продажем віртуальних активів – на рівні 5% до 2024 року. Надалі -18%. Для фізичних осіб ставка залишатиметься незмінною – на рівні 5%.

Як оцінюють перспективи легалізації криптовалют експерти

Є ризик зарегулювати цю сферу, розповіла Радіо НВ виконавчий директор Української асоціації венчурного і приватного капіталу Ольга Афанасьєва.

“Для нашої країни це питання є актуальним, і підготовка на світовому ринку вже певна є. І зараз якраз є шанс зробити Україну більш привабливою, зручною і законодавчо захищеною для користувачів шляхом саме окреслення правового статусу віртуальних валют та операцій в даній сфері, включаючи банківську та податкову”, – вважає Афанасьєва.

Зараз якраз є шанс зробити Україну більш привабливою, зручною і законодавчо захищеною для користувачів шляхом окреслення правового статусу віртуальних валют

Це дасть економічний поштовх, будь-які інновації стимулюють розвиток економіки. Таку думку в ефірі Радіо НВ висловив криптотрейдер і блокчейн-експерт Кирило Келевра.

“У Японії вже понад рік діють пакети стандартизації і закони, які дозволяють абсолютно всю діяльність з криптовалютами і технологіями блокчейн. Не варто створювати велосипед, і можна просто подивитися на досвід інших країн. Пакети стандартизації допомогли б на сьогоднішній день краще розібратися не лише рядовому користувачу та клієнту, але допомогли б й інституціональним майбутнім інвесторам, юрособам розібратися, що це таке”, – сказав він.

Криптовалюти в Україні та світі

За оцінками Офісу ефективного регулювання, Україна посідає 10 місце у світі за кількістю користувачів віртуальними валютами. Розмір сегменту майнінгу, тобто отримання криптовалюти за допомогою потужного комп’ютерного обладнання, сягає 100 мільйонів доларів на рік. Багато країн розуміють, що це нові можливості. 

На сьогодні у світі існує понад 2 тис. криптовалют, найпопулярніші з них – біткоїн та ефіріум

Японія визнала біткоїн, найпопулярнішу криптовалюту, офіційним засобом платежу. Легалізувала криптовалюту і сусідня з Україною Білорусь. Росія пильно приглядається до блокчейну у фінансах, аби обійти санкції. Банк Англії працює над впровадженням національної криптовалюти, яка була б прив’язана до фунта стерлінгів. Австрія вже регулює транзакції в криптовалюті. Німеччина визнає біткоїни приватними грошима, а їхній центробанк виступає за глобальне регулювання ринку криптовалют. У відповідь директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард заявила, що очолюване нею відомство готове взяти на себе головну роль у цьому напрямку.

На сьогодні у світі існує понад 2 тис. криптовалют, найпопулярніші з них – біткоїн та ефіріум.

Залишити відповідь