Середа, 17 Липня, 2024
Економіка

Українці зможуть отримати кредити на утеплення будинків

Кредити на модернізацію та утеплення для ОСББ через півтора місяці буде надавати Фонд енергоефективності України

Жителі ж висоток, які не створили об’єднання, але не задоволені роботою комунальників зможуть відмовитися від ЖЕКів і найняти професійного керуючого.

Ніна Новак з Луцька мріє в новому році об’єднатися з сусідами і відмовитися від послуг ЖЕКу. У своїй квартирі жінка ходить тепло одягненою, бо вдома тільки +9. Комунальники пояснюють: коштів на утеплення стін немає, пише «Сегодня».

«Цей обігрівач у нас куплений ще в радянського союзу. І ще з вересня я його включила, щоб в будинку не було вогкості. І так щороку. Ще на вулиці тепло, а я включаю камін », – розповідає Ніна Новак.

Пенсіонерка Галина Хоменко та його сусіди кілька років тому відмовилися від послуг ЖЕКу. Тепер суми в їх платіжках набагато менше, ніж у інших городян. За квадратний метр жінка платить трохи менше шести з половиною гривень. У будинку, в якому живе Хоменко – індивідуальний тепловий пункт.

«Варто агрегат, він нам тепло поставляє, якщо холодно – більше, якщо тепло – менше. У зв’язку з цим нам тоді дешевше платити за опалення», – каже Галина Хоменко.

Крім того, стіни будинку Галини утеплені за рахунок кредитів від держави і місцевих програм проддержкі. Вигода очевидна, каже голова ОСББ Юлія Сабатюк.

«Ми економимо від тарифів міста 80%, це суттєва різниця. У минулому році мені потрібно було заплатити 1600 гривень за двокімнатну квартиру, а в цьому році я заплатила 700 гривень », – розповідає Саботюк.

Сьогодні жителі 15% багатоповерхівок створили ОСББ. А це понад 33 тисяч будинків. Саме з ними вже з березня готовий співпрацювати Фонд енергоефективності, на рахунках якого знаходяться 4,5 млрд гривень на модернізацію і утеплення житла, каже міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Геннадій Зубко. Також ЄС виділить Україні 54 мільйони доларів на Фонд енергоефективності.

«Будинок може пройти аудит за інженерним конструкціям, енергії по високовольтних електромережах і чітко отримати рекомендації, що потрібно робити, щоб доцільно використовувати кошти, які дає Фонд енергоефективності та держава і самі жителі», – зазначає Зубко.

А ще в українців з’явиться вибір. Можна буде відмовитися від послуг ЖЕКу і найняти спеціального керуючого, який відзвітує за кожну витрачену гривню.

Якщо мешканці не наймуть керуючого, не створять ОСББ, будинок буде автоматично підкорятися муніципальному ЖЕКу, де і вирішуватимуть за людей, хто і за скільки буде надавати послуги.

Залишити відповідь