Середа, 16 Червня, 2021
novyny.org@gmail.com
Культура

На Волині відреставрують браму, якій триста років

board.lutsk.ua

Брама XVII століття — єдина, що залишилася від розкішного палацового комплексу Вишневецьких-Чарнецьких у Любешові

Навіть у сьогоднішньому напівзруйнованому вигляді вона вражає своєю величчю і стала одним із символів Любешова, його візитівкою. Зображення брами можна побачити в багатьох любешівських кабінетах, бо  вона є основою герба містечка. Та в останні десятиліття унікальна пам’ятка, спільна для історії України, Литви і Польщі, просто гине.

“Любешів — містечко, яке має історію мінімум п’ять століть, і будівлі, які збереглись, є тому свідченням. Те, що вони потребують реставрації і догляду, поза сумнівами. Ворота замку, які зображені на гербі Любешова, — в першу чергу. Це наша історія, наша культура, свідчення того, що ми, любешівці, не без роду-племені, а з відомого і давнього Любешова”, — каже Олег  Кух.

Загалом Любешів і крім брами має цікаву історію та об’єкти історичної спадщини.

Є перекази, що у підземеллях, якими поритий Любешів, може бути захована бібліотека часів Речі Посполитої. Невідомо, які скарби виявили б розкопки на місці знищеного 1969 року знаменитого любешівського костелу святого Іоанна Євангеліста. Його спорудження особисто контролював сам Папа Римський. Костел був не тільки святинею, а й неперевершеною пам’яткою архітектури. У самому центрі містечка — приміщення колегіуму католицького ордену піарів.

Це велична споруда родом із XVIII століття, у колегіумі в 1753—1758 роках навчався національний герой Польщі Тадеуш Костюшко, соратник одного із засновників США Бенджаміна Франкліна та ад’ютант першого президента США Джорджа Вашингтона.

Залишити відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.