Неділя, Травень 26, 2019
ІсторіїПолітикаСвіт

Чим протистояння Індії та Пакистану загрожує всьому світу?

Кашмір — один із найбільш мілітаризованих регіонів у світі, а також найнестабільніша “гаряча точка”, де протистоять одна одній дві ядерні держави — Індія і Пакистан.

У вівторок Індія завдала авіаудару по пакистанській частині Кашміру чим істотно загострила ситуацію в регіоні.

В Індії говорять, що удару завдавали по найбільшому тренувальному табору угруповання “Джаїш-е-Мухаммад” (“Армія Мухаммада”), яке взяла на себе відповідальність за підрив індійського конвою і вбивство 46 військовослужбовців 14 лютого.

Національний комітет безпеки Пакистану заявив, що відповість на авіаудар коли вважатиме за потрібне, і в тому місці, яке вважатиме за потрібне.

Менш ніж через 24 години Пакистан заявив, що провів авіаудари по індійській частині Кашміру. Пакистанські військові також заявили, що збили два літаки ВПС Індії у своєму повітряному просторі в Кашмірі й заарештував двох пілотів на землі.

Індія закрила частину свого повітряного простору на півночі країни.

Ескалація відбувається на тлі збільшення кількості жертв у регіоні.

У 2018 році в Кашмірі загинуло понад 500 осіб — мирних жителів, співробітників сил безпеки й мігрантів. Це більше, ніж у будь-який інший рік поточного десятиліття.

Чому напруга в Кашмірі небезпечна?

Солдат на кордоні
На кордоні між Індією і Пакистаном, в мілітаризованій зоні, присутні міжнародні миротворці

Перший конфлікт між Індією та Пакистаном стався незабаром після здобуття Індією незалежності від Британської корони й виникнення Пакистану на карті світу, в 1947-1948 роках.

Зараз територія розділена на зони. Індія й Пакистан управляють різними частинами регіону, також невеликою його частиною керує Китай.

У найближчому майбутньому очікувати потепління відносин між Індією і Пакистаном не доводиться.

Обидві країни мають ядерну зброю, і будь-яке нове зіткнення між ними отримує новий вимір.

Літак Індії
Літаки індійських ВПС перетнули лінію розмежування між країнами та завдали ударів по цілях на території Пакистану у вівторок

Тяжкість конфлікту між Індією й Пакистаном відчуває в основному місцеве населення.

В історії цього протистояння дві війни (в 1947 і 1965 роках), кілька військових операцій, безліч дрібніших сутичок і нападів як на військових, так і на мирних жителів.

У результаті сьогодні економіка регіону нестійка, як і політична ситуація в ньому. У Кашмірі високе безробіття. На думку лорда Назіра Ахмеда — члена британського парламенту і фахівця щодо Кашміру, регіон став розплідником тероризму.

Експерти, такі як лорд Ахмед, вважають, що ігнорування замороженого кашмірського конфлікту ускладнить боротьбу з такими угрупованнями, як “Ісламська держава” і “Талібан”.

Старший професор Університету Джона Хопкінса Даніель Маркі розповів BBC, що “на жаль, завжди існує реальна загроза ядерної ескалації між Індією та Пакистаном, але ми все ще за декілька кроків від цього”.

За його словами, використання ядерної зброї виглядає мало ймовірним без значного погіршення ситуації.

Чий Кашмір?

Ще до закінчення британського правління в Індії в 1947 році Кашмір став спірною територією. Британці розділили субконтинент на дві частини — переважно індуїстську Індію і переважно мусульманський Пакистан.

Махараджа Кашміру спочатку не міг вирішити, до якої держави приєднатись його території. Можливості провести референдум у нього не було.

Врешті-решт він схилився до вступу в Індійський союз, але було вже пізно.

Індія та Пакистан почали війну за регіон, яка тривала два роки.

Озеро Манасбал
Десятиліття конфліктів майже знищили кашмірську туріндустрію

Коли країни уклали перемир’я, Пакистан відмовився виводити війська, і Кашмір розділили на дві частини.

На тлі цього протистояння частину регіону поступово зайняв Китай — під його управлінням з 1950-х років знаходиться східна частина Кашміру під назвою Аксайчін, на яку також претендує Індія.

Друга війна між Пакистаном і Індією почалася в 1965 році. Між 1980-ми й 1990-ми роками невдоволення керівним режимом призвело до виникнення руху опору, зі збройними нападами, масовими протестами й зростанням числа спонсорованих Пакистаном збройних угруповань.

У 1999 році — на той час і Індія і Пакистан оголосили, що володіють ядерною зброєю — індійській владі знову довелося вступити у швидкоплинний, але руйнівний Каргільскій конфлікт з силами, які підтримував Пакистан. Офіційно пакистанська сторона заперечувала свою участь у цьому конфлікті.

З першого дня боротьби за Кашмір загинуло кілька десятків тисяч осіб.

Чого хочуть жителі Кашміру?

напад на конвой
Напад на конвой 14 лютого став найбільш смертоносним за десятиліття в Кашмірі

З 1950-х років ООН закликає провести в Кашмірі референдум, аби врахувати думку місцевих жителів у прийнятті політичних рішень.

Індія від початку підтримувала цю ідею, але потім вирішила, що референдум не потрібен, бо в “індійській” частині Кашміру проходять вибори.

Пакистан не згоден і вважає, що багато жителів регіону не хочуть жити під контролем Індії, а замість цього воліли б жити в Пакистані або в незалежній державі.

Населення “індійської” частини Кашміру на 60% складається із мусульман — це єдиний штат в Індії, де вони становлять більшість.

Залишити відповідь

11 − 10 =