Неділя, 3 Березня, 2024
Політика

За дві сесії Верховна Рада ухвалила 155 законів, а їхні попередники за той самий період — 140

Попри заяви про турборежим Ради кількість ухвалених законопроєктів суттєво не збільшилась.

Про це повідомили у “Лабораторії законодавчих ініціатив”.

Верховна Рада IX скликання вже відпрацювала дві сесії та розпочала третю. “Лабораторія законодавчих ініціатив” провела системний моніторинг роботи парламенту за час роботи двох попередніх сесій та порівняла результати з тим, як працювали у той самий період народні депутати Верховної Ради попереднього скликання.

Швидкий темп стосувався саме швидкості проходження законів, але не вплинув на загальну кількість опрацьованих проєктів законів.

За період перших двох сесій у Верховній Раді зареєстрували 1710 проєктів нормативно-правових актів, із них 532 – проєкти постанов. Однак, у парламент IX скликання перенесли 129 законопроєктів, які у першому читанні ухвалила Рада попереднього скликання. Тому оригінальних проєктів законів у нових парламентарів було 1049. Водночас у парламенті VIII скликання оригінальних  проєктів законів було 1520, а постанов – 948.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Обрані минулого року народні депутати протягом двох сесій парламенту ухвалили 155 законів, що становить близько 13% від зареєстрованих документів. Рада VIII скликання за той самий період ухвалила 140 законів, або 9% від зареєстрованих.

Однак, 23 ухвалені новим скликанням Ради закони перейшли у спадок від попередніх парламентарів. Тобто Верховна Рада IX скликання прийняла 132 власних законів.  

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Згідно з регламентом Верховної Ради, проєкти законів за загальним правилом мають проходити два читання. Однак частину документів все ж ухвалюють одразу у першому читанні. Так, у Верховній Раді IX скликання 26% ухвалених проєктів законів пройшли лише одне читання. У порівнянні з парламентом попереднього скликання з 38% до 74% збільшилася частка законопроєктів, ухвалених у другому читанні.

У “Лабораторії законодавчих ініціатив” зазначили, що тенденція збільшення числа законопроєктів, які проходять обидва читання може мати позитивний вплив. Адже виділення часу для додаткового опрацювання документів дає можливість врахувати зауваження, висловленні Головним науково-експертним управлінням та іншими парламентськими стейкхолдерами.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Однак,  41 законопроєкт народні депутати ухвалили у першому читанні та в цілому. У середньому їх приймали за 26 днів. Це на 5 днів більше, ніж на аналогічні проєкти законів витрачала Рада попереднього скликання. У парламенті IX скликання вибірка складає від 2 днів до 78. Однак половину законів у першому читанні та в цілому ухвалили менше, ніж за 22 дні.

При цьому протягом 2 днів з моменту реєстрації ухвалили проєкт закону № 2569 “Про внесення змін до статті 1 Закону України “Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей”.

Водночас Рада попереднього скликання ухвалила два законопроєкти у день їхньої реєстрації:

–  № 1766 “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо уточнення та приведення окремих положень у відповідність до норм чинного законодавства)”;

– № 1767 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо невідворотності покарання осіб, які переховуються на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції”.

Аналогічні випадки є систематичними і свідчать про те, що Верховна Рада не може нормально планувати свою діяльність.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

У другому читанні парламент IX скликання ухвалив 114 законопроєктів, рішення щодо яких у середньому приймали за 47 днів. Це на 9 днів менше, ніж на такі проєкти законів витрачала Рада минулого скликання. Розмах вибірки чинного парламенту складає від 14 до 139 днів. Половину законопроєктів у другому читанні депутати ухвалили менше, ніж за 37 днів.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Норми парламентського регламенту мають забезпечити якість законотворчого процесу в Україні. Отже, порушення регламентних норм може опосередковано вплинути на якість фінального результату ухвалення законів. Під час моніторингу виділили два види потенційних порушень регламенту: наявність необхідних документів для розгляду та дотримання термінів ознайомленні з ними. Однак це не всі порушення, які могли бути під час ухвалення парламентарями законів.

Серед документів, необхідних для ухвалення закону в першому читанні є висновок Головного науково-експертного управління та комітету. Для другого читання потрібні висновки Головного юридичного управління, комітету та порівняльна таблиця.

Перевірка показала, що у парламенті IX скликання результати щодо наявності необхідних документів цілком задовільні. Однак, в одному із законопроєктів не було порівняльної таблиці. Це означає, що депутати не бачили текст законопроєкта, за який вони голосували.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Верховна Рада IX скликання порушувала також і терміни ознайомлення із документами, встановлені регламентом. Зокрема, для ознайомлення із висновком комітету та ГНЕУ щодо законопроєкту, підготованого до першого читання передбачено 7 днів. Однак менше 7 днів надали на ознайомлення з висновків комітетів щодо 84 проєктів законів, а з висновками ГНЕУ – щодо 59 законопроєктів.

Для подання правок до законопроєкту, який готують до другого читання, у депутатів є 14 днів з моменту ухвалення проєкту закону за основу (7 днів при скорочених термінах підготовки). Однак у 6 випадках парламентарі порушили строки надання правок.

При цьому для ознайомлення з документами до другого читання у народних депутатів є 10 днів (5 днів за скороченими термінами). Ці терміни порушили у таких випадках:

– у 68 випадках щодо висновку комітету до другого читання;

– у 75 випадках щодо висновку ГЮУ;

– у 76 випадках щодо ознайомлення з порівняльною таблицею, яка містить текст законопроєкту.

Моніторинг роботи двох сесій нової Ради

Залишити відповідь